ידיעה חדשה ב''ענין מרכזי'' 156698
>
גילוי מדאיג: 108,000 ישראלים
משתמטים מצה"ל בסעיפים נפשיים
משרדי הביטחון והצבא יוזמים פרויקט שנועד להקשות עד קבלת פרופיל 21 זאת נוכח הגל הגואה של ישראלים שאינם ששים עוד אלי קרב

סגן שר הביטחון, ח"כ זאב בוים, מהליכוד יוזם בדיקה דו שנתית של 108 אלף הישראלים בגילאי שירות ביטחון,

רק משוגעים רוצים לצאת לשמור על מתנחבלים בגדה
המשתמטים לדעתו ברובם בטענות של אי התאמה נפשית. מדובר בשכבה הולכת ומתעבה של צעירים, המנסים להשתמט מחובתם לשירות בצבא על ידי שימוש בנימוקים נפשיים.

בישראל פועלים פסיכיאטרים, המסייעים למל"שבים ולחיילים בחובה ובמילואים, לעשות את ההצגה הנכונה ולהשיב באופן הנכון בהופיעם בפני קציני בריאות הנפש ובוועדות הרפואיות העוסקות במתן פטור. לא אחת חשף מצ"ח פסיכיאטרים כאלה, שהורשעו בדין פלילי.

כשאומרים "נכון" הכוונה באופן שישכנע את הפסיכיאטרים הצבאיים, שלפניהם משוגע בפועל או בפוטנציה. מדובר שאנשים המציגים עצבם בלתי בשלים, ילדותיים, מרטיבים במיטה, מאיימים בנטיות אובדניות, לא מסוגלים לתקשר, אלימים במיוחד, בעלי סף גירוי נמוך, בלתי יציבים, משתמשים כרוניים בסמים ועוד.

הואיל ואין המדובר בנתונים מדידים, כמו מחלה או פציעה, ההחלטה נתונה בידי הקב"ן, קצין בריאות הנפש. בשנים האחרונות גברה הנטייה להשתחרר משירות, זאת בעיקר לאחר שהמפלגות החרדיות העבירו סדרה של חוקים האוסרים אפלייה חיובית למי ששרת בצבא. גם מבחינה חברתית ההשתמטות משירות איננה נחשבת עוד חריגה בגלל ש"ס. רק לאחרונה הורשע ונקנס משרד לכוח אדם על שהעז לפרסם מודעה שבה הוצג שירות צבאי כאחת הפרמטרים הנחוצים למשרה שאיננה משרה ביטחונית. בפסק הדין חזר בית המשפט והדגיש כי אין להפלות מי שלא שרתו בצבא על פני מי שסיכנו את חייהם במשך 3 שנים למען המדינה.

אין זה סוד שהסולידריות החברתית בישראל נסדקת ועתה מנסים להחזיר את הגלגל לאחור. סגן השר בוים מריץ מהלך שיחייב כל בעל פרופיל 21 להבדק מחדש בוועדה הרופאית אחת לשנתיים. מי שיימצא כשיר יוחזר לשרת בחובה או במילואים.

סגן השר אומר כי יש להלחם בהשתמטות האפורה ועתה מכינים תוכנית מדוקדקת להלחם בה.

גורמים בכירים אומרים ל"עניין מרכזי" כי הטיפול הנקודתי מתחיל לאחר שהתברר כי ההשתמטות הולכת ומחריפה. " נוספו שני אלמנטים שלא היו בשנים האחרונות", אומר לנו קצין בכיר לשעבר במערך אכ"א, "המצב הכלכלי מאלץ הורים לעודד צעירים להשתמט כדי לסייע בפרנסת המשפחה, וכן התערערות הסולידריות האידיאולוגית. הצבא הפך צבא של ימין קיצוני, העוסק בעיקר באבטחת מתנחלים שאינם צריכים להיות שם אפילו לדעת אריאל שרון, שבעבר עזר להם להגיע לגבעות בגדה. רבים מאוד מאזרחי ישראל אינם סבורים שיש לשלוח את ילדיהם כדי לסכן את חייהם עבור מתנחבלים על גבעות שכוחותות אל, שהן אפילו יותר בלתי מוסריו מבלתי חוקיות.

אם נוסיף לכך את החקיקה המונעת יתרון כלשהוא מבוגר צבא בתחום התעסוקה נוצר מצב אבסורדי שמי ששרת בצה"ל, בעצם יוצא פראייר. וזה, כידוע, הדבר האחרון שישראלי יכול לשאת נפשית בימים טעונים אלה.
השרות הצבאי גם עולה להורים אלפי שקלים לחודש כיוון שהמשכורת הצבאית של כ-‏400 שקלים מספיקה בקושי לבקבוק מים ולכריך ליום ולא יותר. בנוסף לאובדן ההכנסה, הצעירים מהווים נטל כלכלי כבד על ההורים.

אחרים סבורים כי בעידן הנוכחי של תחרות הולכת וגוברת בשוק האזרחי, שרות בצבא הוא בזבוז של שלוש שנים. שנים אלה מנוצלות היטב על ידי מי שאינם משרתים לשם לימודים, רכישת תואר, מעמד וכסף בעוד שהחייל המשוחרר עומד בפני שוקת שבורה ושוק עבודה דועך ורווי.

זאב בוים יוזם את המהלך שינסה להחזיר במידת מה את הגלגל לאחור. הכוונה הכללית היא להגביר את הקשיים שמערימים על מקבלי הפטור באזרחות, כמו לדוגמה בקבלת רישיון נהיגה. המומחים המשפטיים של מערכת הביטחון בודקים כעת האם צעדים אלה יעמדו במבחן בג"צ.

"הצרה האמיתית היא ההתנחלויות", אומר לנו גורם בכיר במערכת הביטחון. " הרוב המוחלט של הציבור המספק לצבא את כוח האדם הטוב ביותר הוא זה החילוני, מהמרכז המתון. הילדים שואבים בבית שנאה, בעתה ודחיה גוברת והולכת כלפי המתנחלים ומעשיהם הברבריים כלפי חיילים ואנשי משטרה בעת ניסיונות הפינוי מההאחזויות הבלתי חוקיות.

אנשים רואים בחדשות שחיילים צעירים נשלחים לאייש מחסומים כדי לבדוק בכליהן של נשים פלשתיניות קשישות ומזיעות או בחפציהם של פועלים קשיי יום, ואינם מוכנים לעשות זאת.

הדתיים משתמטים, מתרבים והולכים מחייל לחייל ואילו העולים החדשים והוותיקים ממעמד הביניים הקורס נושאים ברוב העול הכלכלי והביטחוני. האמון נשחק ועמו הסולידריות החברתית.

בצה"ל חוששים מן התופעה ההולכת ומתרחבת. קצינים בכירים המופיעים שוב ושוב בפני חברי ועדת החוץ והביטחוטן של הכנסת מתריעים מפני הגל ההולך ומתחרב של השתמטות מטעמי שיטנה אידיאולוגית. צריך לציין כי אין הכוונה לסרבנות הגלויה וההצהרתית, זו עדיין שולית ובלתי משמעותית במונחים של כוח אדם אבוד, אלא דווקא הגיוסים של כוח אדם איכותי ממשפחות מבוססות ועשירות, משכילות ובעלות אורינטציה מרכזית.

אלה רואים יותר ויותר את הצבא לא כצבא העם. בעיניהם המנהיגות הצבאית היא עתה ימנית קיצונית, מיליטנטית שלא לצורך, אינה מוכנה לתרום להבאת שלום ומאיצה בגורמי הפוליטיקה להיות יותר ויותר קיצונים ולוחמניים. המנהיג המתון האחרון בצבא היה אלוף עוזי דיין. הוא נבעט למועצה לבטחון לאומי ומשם הביתה. מאז הולך וגובר הזרם הימני הקיצוני של אנשים המזדהים עם המתנחלים ובעצם פועלים כנציגיהם במטה הכללי ובמסדרונות הפוליטיים.

בטקסים צבאיים פנימיים הנערכים ביחידות צבאיות אפשר להבחין בזמן האחרון ללא קושי בנוכחות המוגברת וחסרת התקדים את אנשי יש"ע בטקסים של העלאה בדרגה ומינוי מפקדים. ממש מדהים.

תופעה כזו מעולם לא נצפתה בעבר. האם הוזמנו אי פעם ראש עיריית תל אביב וחברי המועצה לטקס הענקת דרגה בלישכת הרמטכ"ל של איזה קצין בכיר ככל שיהיה?
האם מישהו זוכר את ראשי עיריית חיפה, קרית שמונה או נהריה בטכס העלאה הדרגה של אלוף פיקוד צפון? רק בגדה זו תופעה נפוצה וטיבעית באופן תמוה ביותר.

המתנחלים הם המפקדים האמיתיים של פיקוד המרכז, כלל גדול אך בלתי כתוב הוא ששום קצין לא יהיה אלוף פיקוד המרכז ללא אישור מועצת יש"ע.

תופעה דומה נרשמת במשטרת ישראל. קצינים שהגיעו למחוז שומרון ויהודה נדהמו לגלות שהמתנחלים הם למעשה מפקדי תחנות המשטרה. קצינים שלא התישרו לפי הקו של הנהגת המתנחלים מצאו עצמם עפים מרצונם או חוטפים מכות יבשות, קללות, נאצות ועלבונות עד שנאלצו לוותר על תפקידם כיוון שלא קיבלו גיבוי מספיק ממפקדיהם.

התופעה הזו מחלחלת בהדרגה לאוכלוסיה החילונית במרכז הארץ ומהווה תמריץ שלילי לשירות בצבא, בחובה ובמילואים.

שאלת המפתח היא אם המהלך של זאב בוים, הנתמך על ידי שר הביטחון מופז וראשי אגף כוח אדם בצבא, איננו מעט מדי ומאוחר מדי. האם אין המדובר בסגירת דלתות המכלאה לאחר שהסוסים כבר נמלטו. ובעיקר החשש הוא מקריסת הדימוי של הצבא בעיני מרבית האוכלוסיה המרכזית בישראל, כולל כמובן מצביעי ליכוד מוצהרים.

די לעיין בהבדל התהומי בין מפקד חיל האוויר של במלחמת ששת הימים, מרדכי הוד, שנפטר לפני זמן מה, לבין המפקד הנוכחי, דן חלוץ, כדי לעמוד על השפל שאליו ירד הצבא בשלושים השנים האחרונות.

הוד ז"ל הביא לחיל האוויר ולצה"ל את ההישג האווירי הגדול ביותר בהיסטוריוגרפיה הצבאית אי פעם ולא רק בצבא הישראלי. בבואו למסיבת העיתונאים שסיכמה את מבצע חיסול חיילות האוויר של מדינות ערב, הוא נישא על כתפי אזרחים ממכוניתו לבית סוקולוב בתל אביב, משל היה מיקי ברקוביץ' כשמכבי זכתה באליפות. אדם דגול, נערץ, צנוע, ומעל לכל, מקפיד תמיד להיות מתון, בלתי מתלהם עממי ומקובל על ידי כל שכבות הציבור.

מישהו מסוגל לדמיין את דן חלוץ נערץ על ידי המוני בית ישראל?, שלא לומר נישא על כתפיים?
ידיעה חדשה ב''ענין מרכזי'' 156702
אנא המנעו מהעתקת טקסטים במלואם ממקומות אחרים, במידת האפשר. זכויות יוצרים וכו', והסתפקו בתקציר + קישור. הידיעה המקורית ב"עניין מרכזי": http://www.news-israel.net/news.asp?id=1552
ידיעה חדשה ב''ענין מרכזי'' 156724
דווקא הטקסט המאוד אופייני הזה שהובא לעיל במלואו מתוך האתר של רמי "מסתירים לי" יצהר מזכיר מאוד את סגנונו של קלטי המקורי...

במחשבה שניה הוא אולי שייך יותר לדיון 1530
ידיעה חדשה ב''ענין מרכזי'' 157022
דבר אחד מעניין אותי:
איזה חוקים בדיוק העבירו בשנים האחרונות מפלגות חרדיות, כמאמר הכתבה, האוסרים אפלייה לטובת מי ששירת בצה"ל?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים