למה ההתרסה? 157937
מאמר מעניין, שחושף קונספירציה עתיקת יומין :)
הערה לאקורד הסיום: לכל זרם, כת ודת יש את השוליים שלה. החשוב זה שהיא יודעת להתנער מהם. לא צריך לחפש תמהונים וסוטים מהזרם המרכזי ביהדות רחוק - הנצרות הינה זרם יהודי, כמותה השבתאות וזו רק התחלת הרשימה. כל עוד הקו הפורמלי אינו מחזיק בעמדות אלה, למה אתה מרגיש בצורך להתריס בסוף?
למה ההתרסה? 162238
גם היהדות היא שוליים של משהו: מתוך ריבוי של אלים יצאה קבוצה של קיצונים והחליטה שיש רק אל אחד, משמע: שרק האל של אותה קבוצה הוא לגיטימי וכל שאר האלים אינם לגיטמיים. מתוך השוליים הללו צמחה היהדות. למעשה היה זה גילוי ההתנשאות הדתית, או אפילו הגזענות אם תרצה, הראשון בהיסטוריה שהצליח ותפס. נסיונות דומים נעשו כמעט בכל מקום אפשרי, אבל במקומות אחרים, כמו ביוון למשל, מקום שאנחנו יודעים עליו הרבה יחסית, נסיונות ההשתלטות לא הצליחו והעמים הכובשים יצרו שילוב בין תרבותם לתרבות העמים אותם כבשו. עם ישראל נזקק לאידאולוגיה קיצונית ורווית דם בדרכו לכבוש את כנען. כך, במו ידיו, יצר עם ישראל מאוחר יותר את הקיצוניות הנוצרית שהולידה את האינקויזיציה והאנטישמיות ומאוחר יותר גם את הפונדמנטליזם האיסלמי, שלמרבה האירוניה מאיים היום איום ממשי על קיומה של מדינת ישראל.
למה ההתרסה? 162240
שטויות.
האל ''היהודי'' אינו אחד מאלי הפנתיאונים הקיימים. המונותיאיזם הינו תפיסה הינה חדשה לגמרי בהיבט זה, לא רק לגבי מספר האלים, אלא לגבי מהותם ויחסיהם עם האדם. לא יודע מאיפה אתה שואב את התאוריות שלך.
למה ההתרסה? 162492
האל היהודי כבר הרבה שנים אינו אחד מאלי פנתאון, אבל פעם הוא היה, או אחד הגלגולים שלו. יהוה הוא למעשה מיזוג של כמה אלוהויות, ביניהן אל עליון ובעל. אני לא בטוח שהפנתאון הכנעני היה דומה לזה היווני למשל, אבל כל עוד העמים הכנעניים רצו לקיים ביניהם איזשהו קשר הם נזקקו לסוג של מערכת יחסים בין אליליהם השונים.
אבל הנקודה החשובה בהערה הקודמת שלי היא כי המסר העיקרי במותאיזם הוא מסר של התנשאות "אני ואפסי עוד" - שבירת הכללים שהיו נהוגים של "כל אחד והאל שלו" והכרזה על אל אחד כלגיטימי ועל כל השאר כעל שקריים ועל מאמיניהם כעל ברי-מות, כמובן בהתאם לצרכים הפוליטיים.
לגבי שאלתך מאין אני שואב את התאוריות שלי, אמליץ לך כאן על מספר ספרים:
האלה הלבנה - רוברט גרייבס
מי כתב את התנ"ך - ריצ'ארד פרידמן
אלוהים הביוגרפיה - ג'ק מיילס
King Jesus - Robert Graves
כמו כן אני ממליץ לך לקרוא על הפיניקים ועל קרתגו כדי ללמוד על הקשר שבין הבעל לישראל.
אגב, אם במקרה אתה שואב את התאוריות שלך מאמונה כלשהי, ייתכן שאין כל בסיס לדיאלוג בינינו כי אמונה היא דבר סובייקטיבי לחלוטין וכל אחד יכול להאמין במה שהוא רוצה.
למה ההתרסה? 162541
תודה על התגובה לגבי המקורות, אני לא מכיר אותם ואילו "הוכחות" הם מספקים (למרות שיש לי הכרות עם הפרסומים של טלה בר באתר), ולכן כנראה שיש בעיה של לנסות להתווכח על אמונות.
אולם בכל זאת הבהרה אחת: אני כיוונתי יותר למהות האמונה באל אחד ביהדות, ולא העובדה שהוא רק אחד וכל האחרים נשללים. לשלול את כל האחרים ולהאמין באחד חזק בצורה מסויימת יכול עדיין להיקרא פוליתיאיזם דורסני. אני מדבר על אל אחד ש"אין לו גוף ודמות הגוף", ולא מתייחסים אליו כאל superhuman אלא יישות עם אופי בלתי נתפס ע"י האדם, אומניפוטנטית, ללא חולשות. ככזו היהדות אינה התפצלות מהפוליתיאיזם, אלא מנביטה של רעיון אמוני חדש לגמרי.
למה ההתרסה? 162566
מכתבי אוגרית (בין השאר) ניתן ללמוד כי רבים מכינוייו של האל היהודי הם שמות של אלים כנעניים עתיקים. ביניהם ניתן למנות את: אל עליון, אל שדי, אל ברית, אב אדיר.
ראש הפנתאון הכנעני נקרא בשם "אל". בין כינוייו של אל: אבי האדם, אל הטוב והרחמן, אל עולם.
לאל היהודי יש גם מאפיינים של בעל, בעיקר כאל מוריד גשם, נותן טל ומטר בעיתו (תפילת הגשם בסידור מזכירה באופן די מצמרר את המזמורים לבעל) וכן מאפיינים של רשף, אל המלחמה.
צריך לזכור, שלדת היהודית לקח הרבה זמן, הרבה תוכחות של הנביאים ודי הרבה מלחמות ותהפוכות פוליטיות כדי להפוך לדת מונותיאיסטית לעילא ולעילא. הסביבה בראשית ימיה של הדת היהודית היתה סביבה פוליתיאיסטית. בני ישראל שמחו ברוב הזמן לאמץ אלוהויות נוספות, שנקראו בשם הקולקטיבי בידי נביאי ישראל "הבעלים והעשתרות", האל היהודי נעבד כבן זוגה של אשרה אלת השמים (במקום אל הכנעני שהוא בן זוגה הרגיל) במקדש עצמו, והיו אפילו אלים יהודיים נוספים כמו נחושתן.
ובכל זאת, למרות קרבתי וחיבתי לפנתאון הכנעני, ואולי דווקא בגלל היכרותי המעמיקה איתו, לא הייתי מרחיקה לכת ואומרת כי האל היהודי הוא גלגול של כמה אלים כנעניים. אם כבר, הרי שהאל היהודי, שהתגלה לאברהם כאל חדש לחלוטין, ספג מספר מאפיינים של אלוהויות מקומיות.
בסביבה פוליתיאסטית, אלים חדשים נולדים תמיד ומתגלים לבני האדם. לאברהם, שנולד באור כשדים, מרכז הפולחן של אל הירח סין ועוד עשרות אלוהיות אחרות, מתגלה אל חדש ואומר לו: "לך לך מארצך...". עצם ההתגלות לא היתה דבר כל כך מרעיש, כי אלים חדשים כל הזמן נוצרים ומתגלים, ואברהם, כמי שהתחנך בתרבות פוליתיאסטית, מקבל בטבעיות רבה את האל החדש לחלוטין. זה שאחר כך האל הזה הגיע לארץ כנען ונאלץ להתנגש חזיתית עם אלוהויות גדולות כמו אל ובעל, זה משהו אחר... התוצאה היא סינקרטיזם של מספר מאפיינים בין האלים, דבר שניתן לראות בכל פנתיאונים של תרבויות שהיו בקשר זו עם זו.
למה ההתרסה? 162600
''תפילת הגשם'' נכתבה בימי הביניים. אני מניח שמחבריה ידעו על הבעל הרבה פחות משאת יודעת עליו.
למה ההתרסה? 162696
אני בטח לא יודעת מה הם ידעו. אני גם לא יודעת על איזה מקורות קודמים הם ביססו את התפילה, אם בכלל. (אם יש לך מקורות ביבליוגרפיים לגבי התפילה הזאת, אני דווקא אשמח מאוד לקבל).
אני כן יודעת שכשמעמידים את הטקסטים זה מול זה, הם כמעט זהים. במקום להתדיין "על ריק" ולטחון מים, אני מציעה שפשוט תשווה אותם ותיווכח בעצמך?
למה ההתרסה? 162796
את מוזמנת להביא את המקורות, זה בצד זה.
למה ההתרסה? 164994
רק מתוך עניין - כשאת אומרת "אלים חדשים כל הזמן נוצרים ומתגלים", את אומרת את זה כעובדה אמיתית, או כ"ככה הם האמינו אז"?
למה ההתרסה? 165039
א. ככה הם האמינו אז.
ב. גם אני מאמינה ככה היום, אז מבחינתי זו כן ''עובדה אמיתית''. המונותיאיסטים, הדואותיאיסטים, האתאיסטים ועוד אחרים מן הסתם יחלקו עליי.
למה ההתרסה? 165126
א. איך נוצר אל?
ב. מה זה אומר שנוצר אל?
ג. האם, במקרה, ידוע לך אם נוצר לאחרונה אל לדוא"ל, אליו ניתן להתפלל כדי להגאל מקללת הספאם?
איך נוצר א(ל)(י)ל? 165216
בראשית היה איל.
אח''כ נשרה ממנו אות אמצעית.
איך נוצר א(ל)(י)ל? 374353
גם בספר הכוזרי המילה אל מתןארת כמגיעה מן המילה איל איילות = כח
אטימולוגיה בכוזרי 374961
זאת מילה מאחת השפות הכנעניות: שומרית או אכדית, אבל בוודאי לא כפי שריה"ל כותב. בלשן גדול הוא לא היה.
למה ההתרסה? 165411
כיוון שהפוליתיאיזם הוא אמונה שיש לה מספר עצום של וריאציות ברחבי העולם, אם הייתי רוצה לתת תשובה מדויקת ל"כיצד נוצר אל" אל, הייתי צריכה לשבת לכתוב עכשיו ספרון בגודל בינוני. אבל באופן כללי, אלוהות נוצרת בשתי דרכים עיקריות:
1. על ידי אמונה של בני אדם. על פי התפיסה הזאת, ברגע שבני אדם מאמינים שמשהו הוא אלוהי, הוא הופך לאלוהי (בין אם הוא היה קיים קודם כמשהו שהוא לא אל ובין אם הדבר הזה לא התקיים קודם בכלל). למשל: "אלוהי המחשבים" שתיכף אתייחס אליו - נוצר בצורה כזאת.
יש טווח די רחב לדבר הזה. שבטים מסוימים באפריקה מאמינים שבכל פעם שאדם מתפלל נוצרת אלוהות חדשה, ספציפית לבקשה שלו. במקומות אחרים מאמינים שרק כשקבוצה גדולה יחסית מאמינה במשהו - נוצרת אלוהות.
2. בדרך שלבני האדם אין השפעה עליה, אלא היא חלק מן "התבנית האלוהית" של היקום. במקרה זה האלוהות עצמה יוצרת עוד "פנים" אלוהיים ובשלב מסוים היא מתגלית בפני בני האדם, מעמידה בפניהם דרישות או מעניקה להם דברים.

מה זה אומר שנוצר אל?
1. שהעולם שלנו הפך למקום יותר מעניין ויותר מנחם.
2. מבחינה תיאולוגית - שהמערך האלוהי השתנה.
3. אם אתה מאמין בהרבה אלים - שיש לך עוד אל שאתה צריך לכבד ואם אתה רוצה, והדבר מתאים לאורחות חייך ולתפיסת עולמך, אתה יכול לבחור גם לעבוד אותו.
4. אם אתה מאמין באל אחד או באל אקסלוסיבי - שיש לך עוד אל להטיף נגדו.
5. אם אתה לא מאמין באלוהים - שום דבר מיוחד. (אולי רק שיש לך עוד סיבה ללגלג על המאמינים הקוקואים האלו?)

לגבי אלוהי הדואל, בשבילך זו בדיחה, אבל בשביל אלפי מאמינים פוליתיאסטים ברחבי העולם זה עניין רציני לחלוטין. לקח לי יותר מ-‏24 שעות לענות, כי רציתי להביא לינק לדיון שהיה באחד הפורומים הפגניים הרציניים ביותר ברשת: The Cauldron, אבל לצערי יש להם ארכיון רק לשלושה חודשים והדיון הזה הוא מהשנה שעברה.
בכל מקרה, פוליתיאיסטים, כמו כל משתמש ווינדוס ממוצע, לאחר שהטיחו ראשם במסך פעם בשבוע וקראו לעבר המחשב: "אבל למה? מה עשיתי לך שאתה נותן לי מסך כחול? אלוהים עזור לי!" - החלו לשאול את עצמם: מיהו אלוהי המחשבים?
העולם הפוליתיאסטי מתחלק לשניים בנושא הזה:
1. אנשים שמאמינים שתחום המחשבים נופל באחריותם האלוהית של אלים עתיקים קיימים. האלים הקיימים שבדרך כלל מזוהים עם המחשבים הם: הרמס, מרקורי, תחות, סרסבטי, מינרווה, לוקי, אפולו, ססהט ואורניה, המוזה של המתמטיקה והאסטרונומיה. בדרך כלל אלי החוכמה, האומנויות והמתמטיקה הם גם אלי המחשבים, כמו גם אלי השליחויות והתקשורת. הרמס נחשב במיוחד לאלוהי הדואל (ותקשורת מהירה בכלל), מפני שיש לו רגליים מכונפות והוא נע במהירות הבזק ממקום למקום.
2. אנשים שמאמינים שהמחשוב בימינו הוא משהו כל כך גדול ומשמעותי, שאלוהות חדשה וספציפית אחראית עליו. כיוון שלא שמעתי (עדיין) שאל המחשבים התגלה בפני מישהו ומסר לו מסר, הרי שהאלוהות הזאת נולדה והיא גדלה ומתפתחת באמצעות האמונה של האנשים. עוד אין לה שם, אם כי כבר נתקלתי בכאלו שקוראים לו קומפיוטוס ואחרים הקוראים לה טכנולוגיה ואף טכנולוגיאה. (טכנולוגיה + גיאה אלת האדמה הגדולה).

אגב, יש היום קורפוס די משעשע ונוגע ללב של ליטורגיקה פגנית הקשורה למחשבים: "ברכת המחשב" למיניהן, כשפים להגנה מפני וירוסים, לחשים נגד אובדן קבצים...
למה ההתרסה? 165517
תהיה: את מספרת שאת מחזיקה באמונות מסוג זה, והווצרות אלים מסוג זה היא מבחינתך "עובדה אמיתית". מה משמעות הקיום של אלים אלה? כלומר, לא מה משמעות קיומם עבורך, אלא - האם לדעתך הם קיימים באופן פיזי כלשהו, מחוץ לתודעתם של המאמינים? ביקום זה? ביקום אחר? האם יש להם השפעה על העולם, מחוץ לנפשם ומוחם של המאמינים? האם ימשיכו להתקיים אם, נניח, האנושות תחדל? אם כן, באיזה אופן?

אגב, "ברכות המחשבים" למיניהן, בגרסתן הפסבדו-יהודית לפחות, הן לא יותר מפרודיה.
למה ההתרסה? 165527
אני מאמינה בקשרים תודעתיים, או קשרים אלוהיים. במילים אחרות כל הדברים שבעולם: בני אדם, חיים, צומחים, דוממים, קשורים זה לזה ויכולים גם לתקשר זה עם זה. כך שאם אלוהות נוצרת בתודעה של המאמינים, והיא מספיק חזקה שם, בסופו של דבר היא "עוברת" גם למישורים אחרים ומתקיימת שם - מחוץ לתודעה של המאמינים, אבל לא מחוץ לאותה "רשת" ענקית של קורי קשרים בין כל הדברים שבעולם.

אני לא יודעת למה אתה מתכוון קיימים "באופן פיזי"? אלוהות היא אף פעם לא משהו פיזי. אלוהות היא כן משהו מוחשי. זאת אומרת אפשר לחוש אותה, לתקשר איתה, לפעמים אפילו לראות ולשמוע אותה. בשביל זה צריך הרבה אמונה, הרבה כוח רצון והרבה משמעת עצמית (וגם נכונות להיראות בעיני העולם כשוטה מוחלט. ע"ע למשל הרבנית קוק המחזירה בתשובה שנתפסת על ידי כמעט כולם כאהבלית גמורה).

ביקום זה או ביקום אחר?
אני מכירה רק יקום אחד (-: אני כן מאמינה שיש "מישורים" של קיום ושהמציאות הפיזית היא רק אחת מהם. במישורים אחרים ניתן למצוא אלוהויות ושאר יישויות לא חומריות - אבל הכל זה חלק מאותו יקום. זה מה שיפה.

האם ימשיכו להתקיים אם האנושות תחדל?
זו שאלה שמעסיקה אותי מאוד, לא רק לגבי אלוהויות שנוצרו בתודעה, אלא לגבי קיום אלוהיות בכלל במנותק מקיומם של בני אדם. אודה ולא אבוש, שעוד לא מצאתי תשובה. אני נוטה להניח שלא, או לפחות לא לאורך זמן, אבל עוד אין לי משנה סדורה בנושא.

לגבי "ברכות המחשבים" - דעתי כדעתך. אני פשוט הייתי יותר עדינה והשתמשתי בתארים "משעשע ונוגע ללב". כמובן שעדיף פשוט להתקין מסנני אימייל טובים, פיירוול הגון וגם איזה אנטי וירוס לא יזיק. עם זאת, כדאי לזכור שרוב בני האדם פונים לעזרת תפילות, לחשים, קמעות וכשפים בדרך כלל כאשר אמצעים יומיומיים פשוטים פשוט לא עוזרים להם ואין להם מוצא אחר (הרי לרובנו יש מסננים ובכל זאת אנחנו מבלים שעות במחיקת ספאם). אז אולי למראית עין זו פרודיה (במיוחד בעולם שבו הרבה אנשים חושבים שזו בושה להאמין באלוהים או בכל דבר שאינו ניתן להוכחה על ידי המדע), אבל ברמה של התת מודע האנושית, אפשר לזהות שמשתמש המחשבים הממוצע נמצא במצב של חוסר אונים - אותו חוסר אונים שגורם לו מאוד לרצות שיהיה איזה אלוהי דואל גדול ועצום שיעזור לו. כי שום דבר אחר לא עוזר...
למה ההתרסה? 165613
אני חייב לציין כי אכן, זה נשמע לי מטורלל למדי, ודווקא בשל כך אני מעריך את הכנות שלך ומודה לך עליה.

מה בעצם גורם (גרם?) לך להאמין בקיום ה"קשרים התודעתיים" הללו? האם הם מתקיימים, ע"פ אמונתך, גם עם מי שכבר מת?

מרבית האמונות הדתיות גורסות כי האל (או האלים) יצרו את העולם – אם כשעשוע, אם בטעות, או מכל סיבה אחרת. אם האלים מוגדרים אצלך כדברים הנוצרים בתודעת המאמינים, מי יצר את המאמינים?

ובנוסף, מה פירושה של אותה אמונה – את מאמינה שאל מסויים (זאוס, לצורך העניין) קיים, אך האם פירוש הדבר שאת צריכה (או יכולה, או "משתלם" לך) לסגוד לו? האם אותו "זאוס" יכול לדעתך להשפיע על חייך במישור הפיזי? האם הוא יכול לדעתך לגרום לדברים שהם "שלא כדרך הטבע" - לגלות לך את העתיד, לשכנע מישהו להתאהב בך, לגרום למישהו להבריא ממחלה, לשלוח ברקים אל בני-אדם, לחצות את ים סוף?
למה ההתרסה? 165625
ספר נחמד שמתאר (בין השאר) את החולשה המלנכולית של אלים נשכחים בארץ עקרה ממיתולוגיה - "אלים אמריקאים" של ניל גיימן.

נקודת מבט נחמדה של סופר בריטי, שרגיל להסתכל על גבעות ירוקות ולראות פיות בעיני רוחו, על אמריקה (בה הוא מתגורר בשנים האחרונות). באמריקה, כמובן, רואים רק את הגבעה, משום שאין פיות מקומיות (להוציא את ה-"פיות" של הילידים, שמענינות רק אותם). את הפיות המהגרים הביאו מארצות רחוקות (ושכחו אותן).

הרעיון של אמונה הבוראת אלים הוא אולי מטורלל (בטח שלא יותר מאמונה באל בורא עולם) אבל הוא לא רעיון של כרמית והוא בטח לא רעיון חדש.

האמת? רעיון חביב למדי (כשעשוע של פנטזיה בשבילי וכאמונה בשביל פוליתאיסטים מסוימים).
למה ההתרסה? 165629
פרדריק בראון קדם לגיימן, בסיפור הקצר ''החדש'', שמופיע בקובץ הסיפורים ''הפרדוקס האבוד''.
למה ההתרסה? 165710
הקשרים התודעתיים הם לא רעיון שהמצאתי (לצערי, אני לא עד כדי כך מבריקה...). זה פשוט חלק בלתי נפרד מהרעיון הפילוסופי שהאלוהות היא לא טרנסצנדנטית, אלא אימננטית ושבכל דבר ביקום יש משהו אלוהי.

מה גורם לי להאמין באלוהות מסוג זה ולא באלוהות חיצונית שנמצאת "אי שם"? הרבה מחשבה על הנושא, הניסיון שלי בחיים, דברים שחוויתי ודברים שהקשתי לוגית. אם להיות ממש כנה, הרי שאמונה, כל אמונה, היא קריאה פנימית של האדם. אני התחנכתי בבית יהודי דתי, אבל שנים "ידעתי" שזה לא זה ושיש משהו אחר. סדרה של משברים מלווה בתהליך חיפוש אינטנסיבי הובילו אותי לנקודה שבה אני נמצאת היום. אני לא אגיד שלא אכפת לי שחושבים שאני מטורללת לפעמים, אבל עדיף להיחשב קצת קוקו ונאמן לתחושה פנימית, מאשר ללכת בדרך קונבנציונלית(מונותיאיזם / אתיאיזם/ חילוניות) שלא מתיישבת עם האמת הפנימית.

האם הקשרים מתקיימים לגבי מי שמת? ברוב האמונות הפוליתיאיסטיות מאמינים שכן. אני חושבת שגם אני מאמינה בזה, אבל זה עוד אחד מן הדברים שאודותיו אני מחפשת תשובות. אני לא מתיימרת לדעת הכל, גם לא בנושא שכל כך קרוב ללבי, ואני גם לא אחת כזאת שמקבלת כל פרט במערכת אמונה כמובן מאליו אלא תוהה וחוקרת ומתלבטת, אז לפעמים יש חורים במה שאני יודעת או מאמינה בו.

גם האמונות הפוליתיאיסטיות גורסות כי האלוהות בראה את העולם, אבל זו בריאה שונה. וגם זה קשור להיותה של האלוהות אימננטית - כלומר נמצאת בתוך הדברים המוחשיים מסביב ולא "אי שם". אם תתבונן בסיפורי בריאה שונים מרחבי העולם תגלה כי זו לא בריאה "חיצונית" כמו בספר בראשית, אלא בריאה שבה כל כוחות היקום שמסתדרים יחד הם הם האלוהויות. אלוהות הים הקדמוני והפראי, אלוהות השמים הראשוניים, אלוהות הכאוס וכולי. באופן די מסקרן, אגב, סיפורי בריאה עתיקים רבים מתאימים ברוחם לתיאוריות המדעיות הרווחות היום באשר לבריאת העולם.

התודעה היא הקשר בין האדם לבין שאר הדברים ומקשרת בין האלוהי שבאדם לאלוהי שבכל מה שמסביבו. העובדה שפנים חדשות של אלוהות נוצרות לעיתים בתודעה של המאמינים לא סותרת את העובדה שאלוהים התקיים קודם לכן גם בלי קשר לבני האדם. ובמילים אחרות -
אלוהים יצר את המאמינים , אבל הוא יצר אותם כחלק ממנו ולא כנפרדים ממנו, ולכן בני האדם מסוגלים "ליצור" עוד פנים של האלוהות.

האם אני "צריכה" לסגוד לאל מסוים?
אני לא "צריכה" כלום כמו שאף אחד לא צריך כלום. יש לי חופש בחירה כמו לכל בן אדם תחת השמש ועל פי מצפוני, אני יכולה לבחור ללכת בדרך מוסרית שמתווה אלוהות מסוימת, או שלא ללכת על פיה. המאמין הפוליתיאיסט מאמין בקיומם של כל האלים שבעולם (כולל ישו, כולל האל היהודי, כולל כ-ו-ל-ם) אבל הוא לא מחויב ללכת בדרכי כולם, אלא רק אחדים מהם. אי אפשר לעבוד את כל אלפי האלים שקיימים בעולם (אחרת מתי יהיה לנו זמן לכתוב באייל?). גם אם תבחן את ההיסטוריה תראה שכל שבט/בית אב/עיר בתקופה הטרום מונותיאיסטית עבדו אל ספציפי או זוג אלים או שלישיית אלים בלבד מתוך כל הפנתאון.
איך נבחרים אותם אחדים? או שהאדם נולד לתוך משפחה או קהילה שיש לה קבוצת אלים מסוימת. או שבשלב מסוים הוא בוחר את האלוהות שלו (תקרא לזה "התגלות", תקרא לזה "התפתחות אישית"...) - והולך בדרכה. צו המצפון מכתיב את ההתנהגות המוסרית והדתית.

אם ניקח את הדוגמא של זאוס, הרי שלא נולדתי למשפחה יוונית, אינני חברה בקהילה הלנית חדשה, מצפוני אומר לי שדרכי היא לא הדרך של זאוס ולכן ככל שאני מכבדת אותו, אין לי שום עניין וגם שום מחויבות לעבוד אותו או למלא אחר מצוותיו. אני מתייחסת אליו במלוא הכבוד הראוי לו כאלוהות ותו לא.

לגבי האלוהות שאני כן מאמינה בה (ותרשה לי לא להסגיר במי מדובר) - אני לחלוטין מאמינה שהיא יכולה להשפיע על חיי במישור הפיזי וגם לעשות עבורי דברים שאתה מגדיר אותם "שלא כדרך הטבע" אבל בעיניי הם טבעיים לחלוטין. במובן זה, אני מניחה שזה כן "משתלם" לי ‏1. ובזה, אגב, אני לא שונה ממאמין מונותיאיסטי שמתפלל לאלוהים האחד ומאמין שהוא יכול לחולל עבורו ניסים. אני רק שונה ממנו בדרך הפנייה אל האלוהות. אני לא פונה לאלוהים שנמצא "אי שם", אלא לאלוהים שנמצא גם בתוכי וגם בכל מה שנמצא מסביבי. עם זאת, צריך לזכור שאף מאמין דתי בשום דת (כך אני מקווה) לא עובד את אלוהיו כי זה "משתלם" לו, אלא מפני שכך ראוי ומוסרי לנהוג.

1 למרות שהעניין קצת מורכב. אני נמנעת מלהתייחס כאן לכל העניין של שכר ועונש, "קארמה" ושאר עניינים שכאלו. מפני שאני לא חיצונית לאלוהות אלא חלק ממנה, הרי שלכל מה שהאלוהות עושה עבורי יש גם מחיר שצריך לשלם.
למה ההתרסה? 165713
תודה על ההסבר. אציין רק כי מאמינים רבים אכן פועלים משיקולי ''משתלם לי'' -- שיקולי שכר ועונש, העולם הבא וכיוצ''ב.
למה ההתרסה? 163890
אין לי ויכוח עם המצאת האלוהות המופשטת ע"י העברים, אלא שאני לא רואה בכך דבר משמעותי כל-כך. מבחינתי המרחק בין להאמין באבן או עץ ולהאמין בישות מופשטת, אינו גדול. מה גם שהישות המופשטת הזו איננה כה מופשטת. "נעשה אדם בצלמנו" - דהיינו אלוהים דומה לאדם. למעשה מה שנאמר על ידי העברים שכתבו או הגו את המיתוס הזה היה: "נעשה אלוהים בצלמנו". לאלוהים יש, אם לא צורה פיזית של אדם, כממפורט ב"השיעור קומה", הרי שלפחות תכונות אופי של אדם: הוא מתעצבן, הוא מקנא, הוא מתפייס, הוא אוהב, ובעיקר הוא זקוק לחיזוקים: טקסים, קרבנות, תפילות.
אלוהים הזה זקוק למקדשים, ארון הקודש, מנורה, ספרים קדושים, קברים קדושים, תפילין, כיפה ושאר אביזרים. מה ההבדל בין הללו לבין האבן שהיתה מקודשת לבעל או העץ של עשתורת?
למה ההתרסה? 163896
אתה מבלבל חזק בין טקסים שנועדו לחיזוק האמונה לבין האמונה עצמה, ושוב מתייחס לבערות של המאמינים הקדמונים (וגם חלק ממאמיני הקמעות היום, למען האמת), לבין עיקרי האמונה.
"אדם בצלמנו" פורש גם במובן רוחני ולא גשמי - שבאדם יש משהו מאותה אלוהות אומני פוטנטית. אף גלעד, במאמרו האחרון, התייחס ל"שיעור קומה" כקוריוז שנמצא מחוץ לזרם היהודי העיקרי.
תגובתך האחרונה משולה לאמירה שאומה שהצמיחה את רעיונותיו של קאנט עסקה גם בפיתוחו של הנוער ההיטלראי, ולכן "אין ברעיונותיו של קאנט דבר משמעותי כל כך".
(הייתי יכול למצוא המון דוגמאות אחרות, אבל אני פשוט מת על גודווין!)
למה ההתרסה? 164084
אנו חלוקים, אם כן, למרבה הפלא.
לטעמי אתה הוא המבלבל.
מבחינתי, כאדם שאינו מאמין, אין שום הבדל בין גזיר עץ שמשתחווים לו לבין סליל עור שמלפפים על היד ועל הראש או פיסת בד שמניחים על הראש או חליפות שונות שעוצבו בפולין או בהונגריה והן נלבשות כי (כך נראה) מישהו שם למעלה נורא מעונין שילבשו אותן.
"השיעור קומה" או ספרות ההיכלות או תופעת קברי הצדיקים או הקמעות וכד', גם אם אלו תופעות קיצוניות ושוליות, הרי שהן בסך הכל מחדדות את הצורך הנואש שלנו להאמין ולהיאחז במשהו. הן אולי לא הזרם המרכזי אבל הן מעידות על הזרם המרכזי. ובכלל מה זה בדיוק זרם מרכזי? הדת היהודית כדתות רבות אחרות, היא מגוונת ומסועפת. כל אחד שמדבר בשמה או בזכותה בטוח שהוא מייצג זרם מרכזי כלשהו, אבל בעצם אין דבר כזה: הדת היא דינאמית ומלאה תתי-אמונות. הדבר היחיד שמאחד בין כולם הוא האמונה בקיומו של יציר דמיון כלשהו שאין שום הוכחה לקיומו. וכן, שקיומו של הנ"ל גוזר בהכרח צורך בהתנהגות כזו או אחרת.
יחד עם כל האמור לעיל, עניין הפשטת האל הוא עניין שולי לדעתי. גם אם היהדות לא היתה נזקקת לאפיין את עצמה ולהבדיל את עצמה ע"י מלבושים או טקסים, והיתה נשארת אך ורק עם האמונה ביציר הדמיון, הרי שגם אז לא הייתי רואה התקדמות משמעותית במה שיצר אברהם (לצורך העניין) - ההפשטה המונותאיסטית.
ההתקדמות תהיה רק כאשר כל אחד יוכל להסתכל על המסורת בעיניים ביקורתיות, גם אם אוהבות, ולהחליט בעצמו על מה שהוא רוצה לדגול בו, במקום לקבל אמונה ומערכת טרמינולוגית שלמה המוכתבת לו מגיל אפס, ועל כן גם כל כך קשה לו להשתחרר ממנה.
אשר ל"אדם בצלמנו", כאשר ניגש האדם לברוא את האלוהים שיא יכולת ההפשטה שלו היה עדיין המונחים שהוא מכיר ועל כן הוא ברא את אלוהים בצלמו, בין אם מבחינה גופנית או מבחינה רוחנית. בהנחה שאלוהים היה קיים והיה אמנם כה מופשט אין שום סבירות בכך שהיה משתמש דווקא בטרמינולוגיות אנושיות כדי לתאר את עצמו.
למה ההתרסה? 164088
אתה עודפם קצת בזווית של כ -67 מעלות לבעיה. הנחת התפילין אינה מרכז הרעיון המונותיאיסטי, אלא מצווה לאדם המאמין, שאכן דומה בהיבט זה לפולחנים אחרים (אם כי אולי פחות מלוכלכת). תופעות שוליים אינן מעידות על המרכז, אלא אם אתה רוצה להשמיץ את המרכז (ונראה שזו כוונתך "המלומדת"). זה כמו להגיד, אם ניקח רגע ויכוח אחר (שוב גודווין), שכהנא ומצע "כך" מעידים עלי ועליך. שטות. התנערנו מהם והוקענו אותם.
בחלק האחר של תגובתך אתה מנסה להגיד ש"סיעוף ודינמיות הדת" גורר יהדות פוליתיאיסטית? וכן שהפשטת האל במעבר מפוליתיאיזם למונותיאיזם הוא שולי? ומה פירוש הפיסקה האחרונה שלך - אתה רומז שאלוהים כתב את התנ"ך? איבדתי אותך לגמרי.
למה ההתרסה? 164231
איבדת אותי לגמרי.
מהתחלה:
מונותאיזם
אתה טוען שהוא התקדמות. אני טוען שיש בו ניצני גזענות. אתה טוען שיש בו חדשנות בהפשטה. אני טוען שאין בו הפשטה של ממש, ובעיקר שגם הפשטה כמו שאתה מתאר אינה משמעותית, מאחר והיא נשארת בגבולות האמונה העיוורת.
הנחת התפילין אינה מרכז הרעיון המונותאיסטי, אבל היא חובה (= מצוה) על כל מאמין, ומוכיחה שהיהדות זקוקה לדבר מה מוחשי לאחוז בו. היא מצטרפת למצוות ומנהגים נוספים כדוגמת פרטי לבוש וטקסים, ודרכים מיוחדות לקשור נעליים, ודברי חנופה לאלוהות, אשר מוכיחים שהיהדות לא השתחררה, כמו שהיא אוהבת לראות את עצמה, מ"עבודת אלילים".
כהנא ביחס אלינו אין דינו כתופעות דתיות ביחס לדת. נניח ש"השיעור קומה" וספרות ההיכלות אינו מייצג דבר, אין אנחנו יודעים את גודל התופעה, אולם אני נוטה להניח שהיא היתה גדולה יותר משחושבים והוסתה (מלשון ה.ס.ה.) בידי עורכי התנ"ך וגורמים פוליטיים נוספים. שוב: נניח שאלה אינם מייצגים דבר, אבל היום אנחנו רואים מה נעשה סביבנו: תופעת ההשתטחות על הקברים אינה תופעה שולית כלל וכלל. גם תופעת הקמעות אינה שולית לגמרי, אבל נניח לכל אלה, שהרי הם בסך הכל באים להוכיח את חוסר ההפשטה ואף הוא עצמו אינו רלבנטי בעיני.
הסיעוף והדינאמיות בדת אינם גורמים לריבוי אלים, כמו שאולי הבנת מדברי, הם בסך הכל יוצרים מצב שאין לדבר על "יהדות" אחת, אלא על קשת רחבה של תת-אמונות. אתה יודע מה שכנעת אותי - קונספטואלית זה באמת פוליתאיזם. כאשר החסידים עובדים את האל בצורה אחת (למרות שגם הם מפולגים לגמרי) והליטאים בצורה אחרת, האשכנזים כך והספרדים כך ואילו החרדים בשונה מסרוגי הכיפה, הרי שאין מנוס אלא להבין שאין מדובר באותו אל.
אם אני רומז שאלוהים כתב את התנ"ך? איך יציר דמיון יכול לכתוב משהו? זהו אמנם בסיס האמונה היהודית, אבל אם זה היה נכון והוא היה כותב את התנ"ך סביר שהוא היה ממשיך וכותב אחר-כך את כל הספרות כולה.
למה ההתרסה? 164235
אתה עושה שוב רדוקציה רצינית למעבר מהגשמי למופשט, המהווה קפיצת מדרגה בכל תחום פילוסופי ורוחני (ושוב תורם את המונח "גזענות" לנושא. לא ברור לי איך הוא קשור. נראה לי שאתה מבלבל "גזענות" עם "רגשי עליונות" שאינם קשורים לגזע, אלא להרגשת שליחות).
אתה נתפס שוב בתפילין, שהם כלי לחיזוק האמונה אצל האדם, ע"י יצירת שגרת חיים של קיום ציוויים דתיים, ומקיש מכך על האמונה עצמה. גם אם יש טקסים שמלווים כל אמונה, אין זה אומר שכל האמונות זהות בבסיסן ובמהותן. המונותיאיזם הינו הפשטה מוחלטת של האלוהות, הן בתיאורה, הן ביכולותיה, והן באופי קשריה עם האדם. זוהי תפיסת דת טוטאלית, המשפיעה על כל תחומי החיים, ומבחינת מאמיניה, השפעת האל לא נפסקת בעם המאמין, אלא רלוונטית בכל העולם (בניגוד לפוליתיאיזם). תפיסה זו סללה את הדרך ללימודי תיאולוגיה, הניסיון ללמוד אמונה מבחינה מדעית, וזו הובילה בתורה למדע המערבי כפי שאנו מכירים אותו היום.
נכון שעמישראל לא היה מונותיאיסט בנפשו במעמד הר סיני. מקובל לחשוב שהמונותיאיזם הצרוף החל רק עם גלות בבל, ב - 586 לפנה"ס, עם ההתרחקות מבית המקדש החרב. אולם עדיין זו היהדות שהיתה הראשונה בהנחלת רעיון ייחודי זה.
הערה לשתי הפיסקאות האחרונות שלך: נראה לי ששוב איבדתי אותך.
למה ההתרסה? 167143
אתה צודק, המינוח "גזענות" מבלבל. השתמשתי בו מכיוון שהיום יש מין אופנה כזו לקרוא לכל שנאה על רקע קבוצתי כלשהו "גזענות". אתן לך דוגמה: כאשר חרדים טוענים שרודפים אותם בשל היותם חרדים הם משתמשים במונח זה. אולי המונח המתאים יותר הוא "פאשיזם", שהוא בעצם כללי יותר.
ובכן, השינוי העיקרי שיצר המונותאיזם הוא מציאות של רגשי עליונות בסגנון פאשיסטי, אצל הדוגלים בו.
אני נתפס בתפילין מאחר והוא מבחינתי מהווה הוכחה חותכת שאינה משתמעת לשתי פנים. אינני מקבל את הניסוחים המכובסים "כלי לחיזוק האמונה" וגו'. זהו מוצר אלילי כמו ספרי התהילים, הקמיעות, קברי הצדיקים, הכיפות, הטלית, הציצית, נרות השבת והחג, הכותל והשממיות אשר עליו ועוד.. ועוד..
אינני מסכים כי זוהי קפיצה פילוסופית. קפיצות פילוסופיות משמעותיות נעשו בתקופת התנ"ך דווקא בהודו וביוון, אזורים פגאניים לחלוטין. באותה תקופה עסקו בארץ כנען בשחיטת נביאי בעל.
למה ההתרסה? 167146
אתה יכול להמשיך לא להסכים, אבל מתקבל הרושם שאתה מרשה לעצמך לבקר משהו שלמדת עליו פחות מאשר על הדתות הפוליתאיסטיות. ההתעקשות שלך להתייחס לתפילין כקמע, במקום לטקס של קירוב לאמונה, והכללת נרות שבת עם קברי הצדיקים, אומרת שאתה צריך ללמוד עוד קצת על היהדות.
אתה לא חייב, כמובן, אבל רצוי לא למתוח ביקורת על מה שאתה לא מתמצא בו.
למה ההתרסה? 167242
יהדות, או כל דת אחרת, זה לא עניין של לימוד, אלא של אמונה.
אם אתה מאמין - אשריך.
מאחר ואני אינני מאמין ואתה כן, אין לנו כל בסיס משותף לדיון.
כי כאן הכל קם ונופל על האמונה.
למה ההתרסה? 167248
אתה שוב מעוות. מי אמר לך בכלל שאני מאמין? לא דיברנו על "יש או אין אלוהים", אלא על עקרונות ויסודות הדת. וכאן הכל קם ונופל על _ידע_.
למה ההתרסה? 167258
בשלב מסוים שאלתי אותך אם אתה מאמין. התעלמת.
אני מאמין שאתה מאמין :)
עניין האמונה הוא רלבנתי כאן. כי, בניגוד לדעתך, המאמינים רואים את ההיסטוריה ואת יסודות הדת אחרת לגמרי מאלה שאינם מאמינים (מה לעשות?!).
הידע הוא רלבנטי רק כאשר יש איזשהו בסיס לדיון, וכאן, כפי שזה נראה, אין.
למה ההתרסה? 167279
תראה, אם רק בשביל המילה האחרונה אתה רוצה להתעקש על שטויות, זה בסדר. אני רק מקווה שלא תחזיק בעמדות כאלה כפתיחה לדיון גם בשלב מבוגר יותר.
למה ההתרסה? 164320
עוד פעם תסלחו לי שאני נדחפת עם הקטנוניות, אבל העץ (אלון או אלה) מקודש לאשרה ולא לעשתרת. והאבן, ''בית אל'' מקודשת לא לבעל, אלא לאל. באשר לאבנים המקודשות הנקראות ''מצבות'', הרי שהן היו מקודשות לאלים רבים ושונים ולאו דווקא לבעל.
למה ההתרסה? 162567
יתפלאו לשמוע רבים, אני מניחה, אבל הפנתיאון הכנעני מורכב ומפותח וכולל הרבה יותר מאשר "הבעלים והעשתרות". אני נמצאת כרגע בתהליך בניית אינדקס הפנתאון הכנעני עבור אתר האינטרנט האישי שלי, ובינתיים הוא מונה 130 אלוהויות. זה אולי לא הפנתאון היווני על אלפי הדמויות שהוא מכיל, אבל זה די מכובד במונחים של פנתאונים ברחבי העולם (ואני אפילו לא בחצי הדרך של עבודת האיסוף והליקוט...)
למה ההתרסה? 162591
"אינדקס הפנתאון הכנעני"? קישור! קישור! ברגע הראשון האפשרי.
זה בדיוק מה שהתכוונתי לחפש היום <צינזור סיבות> או להתחיל לעשות לבד. בהצלחה.
למה ההתרסה? 162594
מצטרפת לאביב- קישור פליז.
למה ההתרסה? 162700
הו, עוד אין קישור שעובד, כי עוד לא העליתי את האינדקס לאתר ברשת. אני משלימה אותו ממש בימים אלו והעבודה מרובה וסיזיפית ומורכבת.
"הבעלים והעשתרות" היא הבעיה המרכזית שלי בבניית האינדקס. השם הקולקטיבי הזה שהפך לשם נרדף לאלים הכנעניים הוא מכת מוות למחקר הפנתאון. מבחינת רוב החוקרים, ויהיו אלו הרציניים ביותר, (כמעט) כל האלים הם "בעל" ו(כמעט) כל האלות הן "עשתורת", גם כשלחלוטין מדובר באלוהות אחרת. וכך כל מאפייני האלים השונים התערבבו במחקרים והתמזגו והתבלבלו כמו שקשוקה. אני כמו מישהו שעומד מול הררים של חרוזים צבעוניים וצריך להפריד אותם לערמות נפרדות בצבעים שונים בעזרת פינצטה.
אני מקווה שעד סוף החודש אסיים לפחות את האינדקס הראשוני. בשלב יותר מאוחר אני אצטרך להעלות מאמרים יותר מפורטים, שבטח יעניינו רק משוגעים לדבר, כמו על זהותה של עשתרת (אל תשאלו איזה בלגן איתה), על ההבדל בין אשרה לענת, על ההבדל בין אשרה לעשתרת, על זהותו של דגון, על זהותו של אדון, על זהותו של רשף, של בעל כרמל, של בעל מרקוד, של אלתו... וכמובן יהיו גם מאמרים כלליים על הדת הכנענית. בתכנון: מיתוס החלון בארמון בעל, האריה והלביאה בדת הכנענית, מיתוס חילופי העונות ועוד כל מיני דברים אזוטריים שכאלו.

אני מבטיחה להעלות לכאן קישור ברגע שהאינדקס יהיה מוכן. בכל מקרה כשהוא יהיה מוכן, יהיה לינק בעמוד הזה:
www.witchcraft.co.il/scrolls.htm

בינתיים שתי סוכריות:
www.witchcraft.co.il/mrzh.htm - מאמרון על פולחן המרזח הכנעני.
www.witchcraft.co.il/dds.htm - תרגום לעברית של הטקסט הקלאסי "אודות האלה הסורית" של לוקיאנוס מסמוסטה, כולל (המון) הערות וביאורים.
למה ההתרסה? 162705
הבא נוסיף את התחילית http לכל קישור, לנוחות הקוראים, כדי שהמערכת תזהה את הקישורים ככאלו:

למה ההתרסה? 162706
הבה נודה לערן שמתקן פוחזות לינקוקים שכמותי.
נודה? 162769
הבה נקריב לו טלה רך!
נודה? 162803
הבה נעצור עכשיו את שעשועי הקיץ ונחזור להיות חנונים רציניים?
לפני שנעצור את שעשועי הקיץ 162969
אולי צריך לעצור את הקיץ עצמו?
אחרת אני לא רואה מי מסוגל "לחזור להיות חנון רציני" (בהנחה שהוא היה כזה קודם).
האל רשף 163030
מתוך עניין אישי: מה את יכולה לספר על האל רשף?
האל רשף 163033
רפי?
האל רשף 163118
לא,אוריאל.

( זאת בדיחה פרטית שתובן רק בעוד שבועיים) .
האל רשף 164319
הנה הטיוטה של מה שיופיע תחת הערך "רשף" באינדקס שלי...

רשף, הנקרא גם "בעל חץ" או "רשף גן" מופיע בכתבי אוגרית לרוב בלוחות המפרטים רשימות של אלים המקבלים קרבנות ומנחות. שמו לא נמצא באף מיתוס. הוא כן מופיע, לצד שורה של אלוהויות אחרות, בטקסט יפהפה שנקרא "לחש הנחשים", תפילה להגנה על סוסים וילדים מפני נשיכות נחש.
רשף מתואר כנושא רומח, מגן ואלה ועל ראשו מעין מצנפת מרובעת וכתר לבן. על מצחו לעיתים צומחות קרני צבי.

פולחן רשף התקיים בעיר אבלה שבסוריה, שם הוא נעבד כאל מלחמה ואל אש, אבל לא אש טובה ומחממת, אלא אש שורפת ומאכלת. יכול להיות שאחת ממשמעויות המילה "רשף" היא גם מחלה (שגורמת לכאב צורב). רשף הוא לא רק התגלמות צידה האפל של האש, אלא גם התגלמות צידה האפל של השמש. הוא נקרא "שומר הסף של שפשו" (שפשו היא אלת השמש ורשף מונע את תנועתה) ומתייחסים אליו במספר טקסטים העוסקים בליקוי חמה. חוקרים מסוימים אף סוברים, כי דמותו של רשף השפיעה על האספקט האפל של האל היווני אפולו.

קרני הצבי שלראשו של האל הם מאפיין של רשף בעיקר בכתבים חיתיים, שם הוא נקרא "האל הצבי". בכך הוא דומה לאל הקרתגי בעל קרניים (כינוי של בעל חמון, האל המרכזי של יושבי קרתגו).

קיים דמיון מסוים בין רשף לבין אל המלחמה והמגפות המסופוטמי נרגל. יש דעות הסוברות, כי רשף הוא פשוט גירסה כנענית של נרגל. אני לא מסכימה עם הטענה הזאת, מפני שנרגל הוא אל אפל פר אקסלנס, בעוד רשף הוא גם אל פריון.

רשף נעבד על ידי המצרים, בעיקר בשושלות ה-‏18 וה-‏19, כבן זוגה של קודש (כינוי לאלה ענת כאלת תשוקה ומין קדוש) וכאספקט של האל מין (אל פריון וצמיחה ופטרון של הנודדים במדבר המזרחי). בטקסטים המצריים רשף מתואר כ"אל גדול, שר הנצח, נסיך אלמוות, האל שכוחו כפול מכל האלים, אל גדול, מלך השמים, מושל באלים". התיאור הזה שמייחס לו מלוכה וראשוניות יכול להצביע על כך שרשף הוא בעצם אספקט אפל של בעל. השערה זו מתחזקת על ידי העובדה שהוא בן זוגה של קודש/ענת, המלווה הטבעית של בעל.

עוד פרט שיכול להצביע על כך שרשף הוא אספקט אפל של בעל אל הפריון: באוגרית נמצא גביע בעל ראש אריה עם הקדשה לאל רשף. האריה הוא חיה המקודשת לאלה ענת, המלווה של בעל. גם בדרום מישור החוף בארץ ישראל נמצאו גביעים דומים בעלי ראש אריה (ללא כיתוב הקדשה) והארכיאולוג יגאל ידין היה סבור, שגם הם נוצרו לשם פולחנו של רשף.
האל רשף בקומיקס הישראלי 164445
האל רשף מוזכר ( עם ציורים ) גם בספר בשם "הגולם : סיפורו של קומיקס ישראלי" מאת כותב שורות אלה ואורי פינק , ספר שעומד לצאת לאור בימים הקרובים בהוצאת "מודן ".
בקצרה : האל הכנעני רשף שימש כאחד הנבלים הראשיים בסדרת קומיקס בשם "הגולם " שהוצאה לאור בידי אדם בשם אוריאל רשף ( הדמיון בשמות אינו מקרי ) משנות ה-‏40 עד לשנות השמונים. בתחילה הוא הופיע בסיפורים רק כ"מתחזה ממימד אחר " על מנת שלא להרגיז גורמים דתיים בישוב. בסיפורים מאוחרים יותר הוא כבר תואר כאל הכנעני בכבודו ובעצמו.
האל רשף בקומיקס הישראלי 164466
תגובה 163839
האל רשף בקומיקס הישראלי 164999
תגיד, איך אתה מצפה שיתייחסו אליך ברצינות אם אי אפשר לדעת אם מה שאתה אומר מבוסס על מחקר אמיתי, או הוא בדייה הומוריסטית?
מי אמר התרסה? 164086
אין לי ספק שהפנתאון הכנעני מורכב הרבה יותר משני אלים אלו. אינני מומחה, ובוודאי שלא כמוך, לפנתאון הכנעני או לכל פנתאון אחר. הזכרת שני אלו היתה לצורך דיון על מונותאיזם.
יחד עם זאת שמחתי מאוד לשמוע על הפרוייקט שלך וגם אני מצטרף לאלו המחכים בקוצר רוח שיעלה לאויר.
האם את עוסקת גם באלים הפיניקיים והקרטגיים?
אני מניח שהם קשורים לפנתאון הכנעני, הלא כן?
מי אמר התרסה? 164312
אכן, גם פניקיים וגם אלי קרתגו.
מבחינה דתית, הכנענים והפניקיים הם אותו ''עם'', אם כי אני לא בטוחה לגבי מוצא ביולוגי וגנטיקה. הארכיאולוגים משתמשים בשני מונחים שונים כדי להבדיל בין תקופות. קרתגו, בהיותה מושבה פניקית ביסודה, גם מעניינת אותי וכמוה שאר המושבות הפניקיות, למשל בכרתים, במלגה או בסרדיניה.
למה ההתרסה? 164998
''הבעלים והאשתרות'', אני מניח, הוא שם כולל עם קורטוב של גנאי, כמו להגיד ''כל הדנקנרים והאריסונים''. הכוונה היא לא רק לשתי המשפחות הללו, אלא למשפחות סופר-עשירות כמוהם. הם פשוט הכי מוכרים לקהל השומעים, אז מספיק לנקוב בשמות שלהם, ברבים, כדי שיבינו.
למה ההתרסה? 165037
אכן הסברתי לא פעם ולא פעמיים שזה שם קולקטיבי לגנאי.
אני חושבת, שזה מספיק לנקוב בשמות שלהם ברבים ''כדי שיבינו'' רק אם הדובר מסכים ותומך בסיבה לגנאי ומבקש להנציח אותו.
היהדות היא ההיפך מגזענית 169577
היהדות היא ההיפך הגמור של גזענות וכל אדם באשר הוא יכול להצטרף אליה אם מאמין בדרכה (המהפכנית), זאת ללא כל הבדל דת גזע ומין. היהדות היא דרך חיים המתיימרת להציב סטנדרט של מוסר בעולם ומתוך כך לקדמו אל כיוון נעלה וטוב יותר. הנצרות והאיסלאם הינם הישג של האמת היהודית והעובדה שרוב העולם ה''מערבי'' המקדם את העולם מאמין ברעיון אחדות האל ואחדות המציאות (המדע המודרני) מהווים הישג בל ניתן לערעור על האמת של הדרך היהודית.
מעניין מאד 200511
מאד מעניין איך שוליים ואירוניה וריבוי של אילים יצרו עולם כ"כ מופלא וחכם שאפילו המדענים לא מסתדרים איתו
ולא עוד אלא שבמשך 3000 שנה עד היום עם ישראל מעיד מאב לבן ובן לאב שהסב סבא שלו עמד בהר סיני לקבלת התורה
וזה לא בן אדם אחד ולא שנים ולא 10.000 מאותו מדינה אלא
מליונים מכל תפוצות העולם מצביעים על תורה אחת ועם אחד ואלוהים אחד במשך 3000 שנה ולא משוליים למינהם.
ואתה יכול לומר מה שתגיד אבל בסוף זה כמו שאני יגיד שלא היה כזה דבר מלחמת העצמאות והמדינה לא שלנו וסבא שלך לא נלחם פה למענה! זה לא הגיוני נכון? כי סבא שלך סיפר לך אותו דבר כאן במשך 3000 שנה מיציאת מיצריים עד היום כל שנה בכל מקום ואפילו בשואה ובאותו תאריך בשנה חוגגים את חג הפסח לזכר עם ישראל (הסב סבא שלי ושלך) שיצאו ממצרים
וזוהי ההוכחה הכי חזקה שעם ישראל ותורת ישראל הם המקור היחידי! ושום אומה או דת מבריאת העולם עד היום לא החזיקה מעמד כזה.
מעניין מאד 200528
הרבה יותר אנשים מספרים מאב לבן על הקרבן הגדול של ישוע שהקריב עצמו על הצלב על חשבון חטאי כל האנושות. כנראה שהנצרות היא הדת הנכונה, אם כן. מתי נפגוש בך בכנסיה? מהר מהר, פן תפסיד את ביאתו החדשה של ישוע המשיח!
מעניין מאד 200533
מספרים? עושים על זה סרטים.
ח"כים דתיים נגד הקרנת "הפסיון של ישו" בארץ.

למה ההתרסה? 263113
נק' מבט מעניינת, אף פעם לא חשבתי על זה כך. אבל אינך חושב שהבחירה באל אחד לעומת רבים היא שינוי מהותי ולא רק כמותי?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים