ניתוחים אלקטיביים 158080
<פתח התלהמות>
הביטוי "ניתוחים אלקטיביים" עלול לעשות קונוטציה של "ניתוח לא חשוב שאנשים בוחרים(אלקט) לעשות כגחמה" משהו כמו ניתוח פלסטי באף. מה רבה היתה הפתעתי כאשר ניתוח הפוליפים של בני בן ה 11 חודש הוגדר כ"ניתוח אלקטיבי". מאז, כאשר אני שומע שבית חולים מפסיק לבצע "ניתוחים אלקטיבים" כדי לחסוך כסף אבל לא פוגע ב"טיפולים מצילי חיים", אני שואל את עצמי על הנזק הבריאותי שנגרם לאנשים בגלל שלא מבצעים בהם "ניתוחים אלקטיביים".
<סגור התלהמות>

בעניין לפרוסקופיה, אני מבין שהמיכשור אולי יקר, אבל חשבתי שכל הפואנטה זה שלפרוסקופיה חוסכת ימי אישפוז יקרים. המיכשור עצמו זה הוצאה חד פעמית שבית החולים כבר הוציא. בכלל, לכאורה טיפולים "אלקטיביים" אמורים להיות ממומנים חלקית על ידי המבוטח <לנשום, להרגע,לא להתפרץ שוב>, ודווקא הטיפולים מצילי החיים מסובסדים חזק על ידי קופות החולים שקופתם ריקה, אז איך קיצוץ באלקטיביים חוסך כסף?
ניתוחים אלקטיביים 158139
הכלל הראשון בקיצוצים(1) הוא שהקיצוץ אינו נעשה במקום שיוביל לחסכון הגדול ביותר, אלא לצעקה הרמה ביותר (עד גבול האנטגוניזם).

____
(1)כאשר הגוף המקצץ אינו הגוף המתקצב, לא במשק הבית או בעסק הפרטי.
ניתוחים אלקטיביים 158141
יודע, יודע, בגלל זה משרד הרווחה תמיד סוגר מעונות למפגרים, כי זה מצטלם יופי. אז למה לא מפסיקים לערוך ניתוחי לב ומשאירים ניתוחי פוליפים ( סתם, הניתוח כבר היה)?
ניתוחים אלקטיביים 158454
כן, כמו למשל טיפולי האינהלציה לילדים אסתמטיים. הדיווח על הפסקת הטיפולים הללו מעורר שתי תמיהות מהותיות:

1. אינהלציה עולה גרושים. למה דווקא את זה להפסיק?
2. אינהלציה למבוגר עולה יותר מאשר לילד (יותר חומר). למה הפסיקו דווקא לילדים?

כי זה נראה טוב יותר. או רע יותר, תלוי מאיפה מסתכלים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים