מספר שאלות בקשר למשהו שאינו במאמר 160013
קראתי את המאמר ברפרוף (חזרתי ממש הערב מחו"ל).
לפני כעשרים וחמש שנים או יותר שמעתי הרצאה של כהנא בפני קהל סטודנטים. בדרך כלל תאם תוכן דבריו בהרצאה ההיא את הסעיפים ממשנתו המדינית שהוצגו במאמר. אני זוכר שהסכמתי עם רוב הדברים (למעט החלק הדתי. אני חושב שאפשרית זהות יהודית גם ללא קיום מצוות), ולכן לא הבנתי את גילויי השנאה בקהל (שהתבטאו בהתלהמות ובהפרעות), שהיו בנויים פחות על נימוקים ויותר על רגש.
שאלותיי שלהלן מבוססות לא על דברים שאני זוכר מההרצאה ההיא אלא על סיפור ששמעתי פעם. הרב כהנא נהג לערוך עם חסידיו "סיורי נוכחות" בכפרים ערביים (נדמה לי שאת זה קראתי גם בעיתונות אז). הסיפור הוא שבאחד האירועים האלה כשעמדו קומץ מחסידיו מצד אחד וקבוצת ערבים מממולם, הגיע למקום, פנה לקבוצה היהודית במלים: "שלום יהודים", ואחר כך הפנה ראשו לקבוצה הערבית במלים "שלום כלבים".
שאלותיי קשורות בסיפור הזה והן אלה.
1. האם ידוע לך על "סיורים" כאלה שערב הרב כהנא. אם כן מה הייתה מטרתם ? לשם מה ההתגרות ?
2. האם ידוע לך על ההתבטאות הגזענית הנ"ל ? האם מהכרותך אתו סביר שהתבטא כך ? אם כן, מה דעתך על כך ?
מספר שאלות בקשר למשהו שאינו במאמר 160035
1. לגבי הסיורים שהוא ערך, אני חושבת שהוא עשה זאת כדי שהערבים יראו שיש יהודים שחושבים בצורה מאוד ברורה שזכותם להיות בכל מקום בארץ, ושהבטחון העצמי הזה יקהה אצלם את התקווה לנצחון, וממילא את הרצון להלחם. אולי זה נעשה בהשראת הסיורים שהליגה להגנה עשתה בניו יורק, שם סיורים כאלה הרתיעו בריונים מלהתנכל ליהודים.

2. אני זוכרת שהרב כהנא סיפר שפעם אחת בהפגנה שערך בכניסה לקמפוס בגבעת רם, התקבצו ערבים בצד הפנימי של הגדר וצעקו השתוללו וזרקו חפצים על האנשים שלו. בלהט הרגשות שם הוא אמר "ערבים כלבים". הוא אמר שזו פעם הראשונה שהוא אומר דבר כזה, והצטער שעשה זאת.(אני יכולה להעיד שהוא מעולם לא התבטא כך בבית, או בכל הזדמנות אחרת שראיתי אותו)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים