ישראלי, כמובן 16080
כדי למנוע בלבול
ישראלי, כמובן 16094
ומהו צביון ישראלי? האם הוא קשור ללאום היהודי, או שמא צביון ישראלי כולל את המיעוטים בישראל, ואם כן - כיצד?
ישראלי, כמובן 16099
תשובתי ההיתולית (עשיתי כמיטב יכולתי בתחום זה) נועדה לבטא חוסר-נחת מהשאלה ומהתשובות האפשריות. זה בא לידי ביטוי דווקא כשמסתכלים על התשובה האחרונה: התיתכן מדינה שאינה בריטניה שציביונה הוא "בריטי"? התתכן בריטניה שצביונה אינו "בריטי"? לא ולא. באותו אופן, אם יש לישראל צביון (הערה לעצמי: לברר במילון מה זה צביון) - הוא ישראלי, והוא לא *יכול* להיות משהו אחר (לכן אין טעם לשאול מה הוא *צריך* להיות).

לסיכום: כרגיל, לא הבנתי את השאלה, כנראה.
ישראלי, כמובן 16106
טוב, התשובה האחרונה, כרגיל, הייתה תשובה הומוריסטית (חלש, ההומור היום. תבין אותי...). הסקר נוצר לבקשת גילית חומסקי, שרצתה להראות שאפילו(!) באייל יהיו רבים שיחפצו בצביון דתי לישראל.

כשאתה בודק במילון, תודיע גם לי. תמיד תהיתי.
יטופל מחר 16114
אבדוק במילון, וגם ארחיב עוד יותר על הסתייגותי מהשאלה, שאת ההיסטוריה שלה (גילית) אני מכיר.
ישראלי, כמובן 16171
צביון הוא "דמות, תואר, צורה". המשמעות מושאלת מהמשמעות המקורית שהיא "רצון".

לגבי חוסר-הנחת שלי ביחס לשאלה ולאופציות - הוא נובע גם מכך שעדיין לא ברור לי למה הכוונה ב"צביון" (לצורת המשטר? לשיטה הכלכלית?), מכך שנראה לי שהתשובות שהצעת אינן יכולות להיות תשובות לאותה שאלה (כי "מדינת כל אזרחיה" מתייחס למשטר, ואילו שתי האפשרויות הראשונות... לא ממש. האם יש לך דוגמא למדינה בעלת צביון של "מדינת כל אזרחיה", והאם אי אפשר לומר על מדינה כזו, נניח X, שיש לה צביון Xי? זה מחזיר אותי למה שאמרתי מלכתחילה), ומכך ש"רצוי" נראה לי יותר מתאים מ"צריך" בהקשר הזה, כיוון שהצביון איננו אמצעי שצריך לבחור בהתאם למטרה "רצויה". אולי הייתי יכול להתייחס לשאלה אם הייתי מבין יותר טוב את המשמעויות של כל אחת מהתשובות (חלקן עלו, אולי, בדיונים שגילית ניהלה). כפי שזה כעת - זה נראה לי פשטני מדי אפילו בשביל שאלת-סקר (באייל, באייל. בעתוני סוף-השבוע יש סקרים עם שאלות פשטניות בהרבה).

אבל פתאום עליתי על משהו מעניין בתגובתך! האם ניסית לרמוז שדעתך אינה נוחה מתוצאות הבחירות? האם ניתן להסיק מכך שדווקא כן העדפת את התוצאה האפשרית השנייה?
יומר ההומור לאלתר 16424
ושוב אתן קולי במחאה רפה: ההומור הזה לא מצחיק. לא רק הפעם. גם אם היה מצחיק, היה מיותר. אני קורא להחליפו בתשובה יבשה וענינית נוסח "אין תשובה מתאימה עבורי" אשר תספק את הפונקציה הרשמית שלו, שהיתה פחות או יותר פתק צהוב (וכך יוכלו אנשים לא רק *לא להצביע* בסקר, אלא אף להביע את שאט-נפשם ומיאוסם מהמועמדי-- אה, מהתשובות, ושלום על ישראל).
לא יומר - ישופר! 16448
לא יומר - ישופר! 16449
אם מדברים על הומור - מתי נראה עוד טור מפרי עטו של הזועם בדרכים?
לא יומר - ישופר! 16466
גם אני הוגה בשאלה זו, שהנה מכריעה לבטחון אומתנו הצעירה והמתפתחת בימי מחלוקת אלה.

אודה ואתודה - דאגתך הכנה מחממת את לבי בחורף קר זה, ואני מבטיח לנסות לפעול לשיפור המצב. בינתיים, הריני מזמין אותך לקרוא ניר זועם שפורסם במקום אחר:
ובבניין ציון ננוחם!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים