לגרש את שדי העבר, אכן 161650
אם אני זוכר נכון, אוסטריה טענה במשך שנים כי היא הייתה ''הקורבן הראשון של היטלר.''
לגרש את שדי העבר, אכן 161737
אוסטריה, כיישות ריבונית, אכן הייתה קורבן לתוקפנות הנאצית. הרי היטלר איים על מנהיג אוסטריה בפלישה וכך השיג את ה''אנשלוס''.
העובדה שחלק נכבד מאזרחי אוסטריה לא הצטערו על כך, ואף נהנו ממימוש האידיאולוגיה הנאצית(שכללה גם אותם בגזע המובחר), לא משנה את העובדה הזו.
לגרש את שדי העבר, אכן 161829
נו, באמת אסף. שושניג ומיקלס היו בערך היחידים שהעניין הפריע להם וגם זה רק בגלל הקריירה הפוליטית שלהם. ההמונים שקיבלו את היטלר בהתלהבות עצומה לא היו בדיוק מי ש''לא הצטערו על כך'' -- הם היו נלהבים עד דמעות.
למרות כל המאמצים של האוסטרים היום להעמיד פנים שהם לא מחוז דרומי של גרמניה, הם עדיין בדיוק זה -- זו התרבות שלהם, זו הטלוויזיה שלהם, אלו הסרטים שלהם. אלו הם.
לגרש את שדי העבר, אכן 161838
תראה, אני אניח שאתה יודע על מה אתה מדבר בקשר לרגשות הסמויים של האוסטרים,ואקבל את דבריך.
אני פשוט חושב שזה קצת מגוחך שממשלה ריבונית מתנצלת- לא על פעולות שהיא או אחת מקודמותיה ביצעו- אלא על התגובות האינדיבידואליות של האזרחים, לאחר שהכיבוש כבר בוצע.
למיטב ידיעתי ההיסטורית, כשרעיון האנשלוס הוצע לראשונה, ב-‏1934, לא המנהיגים(הסוציאל-דמוקרטיים) ולא חלק נכבד מהציבור התלהב ממנו במיוחד. למעשה, ב-‏1934 התנהלה מעין מלחמת אזרחים* באוסטריה, במהלכה ניסו הנאצים באוסטריה לתפוס את השלטון ולא הצליחו. כך שהמצב בוודאי לא היה חד וחלק כמו שאתה מתאר. בקשר לפסיכולוגיה של התנהגות ההמונים אחרי הכיבוש- קטונתי. קשה לי להבין דברים כאלה, וקשה לי לדמיין מה הייתי עושה לו משטר כיבוש כמו המשטר הנאצי היה נכנס לארצי(נניח שאני לא יהודי) ואני צריך להגיב איכשהו.
באשר לפיסקה האחרונה שלך- אולי זה נכון. אני מקווה שאתה לא חושב שזה פשע להיות גרמני.
*את ההגדרה "מלחמת אזרחים" שמעתי ממרצה שלי לתולדות המאה ה-‏20, ולא המצאתי לבד.
לגרש את שדי העבר, אכן 161952
היו מדינות רבות שנכבשו על ידי הגרמנים. היו כאלו שסייעו לכובשים יותר, היו כאלו שפחות, אך באף מדינה לא הפכו הנכבשים לחלק בלתי נפרד מהכובשים במובנים של נאמנות, שירות בצבא, בס.ס. וכן הלאה.
אל תשכח שבמהלך מאות השנים הקודמות היו הגרמנים – עוד לפני שקראו לזה גרמניה – תחת השפעה מתמשכת של בית הבסבורג השליט באוסטרו-הונגריה וערבוב המהויות בין הגרמנים האוסטרים, הבווארים, גרמני הריין והפרוסים היה לא מבוטל (למרות שאסור להתעלם גם מעוינות מתמשכת שיש בין שבטים שונים בגרמניה). ממש כמו שהיטלר ראה עצמו בן האומה הגרמנית, למרות שנולד וגדל באוסטריה, כך גם חשו רוב האוסטרים.
לגבי מה שאירע ב-‏1934 – זה היה פוטש טיפוסי, ממש כמו זה שניסה היטלר עצמו לחולל בגרמניה ב-‏1923. זה לא היה חריג בתחום זה ומלחמת אזרחים לבטח לא הייתה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים