מח''ש 163087
לנוכח ריבוי המקרים של אלימות משטרתית מופרזת מן הראוי שבכל הפגנה תהיה נוכחות של מח''ש, מצויידים בוידיאו, כך שלא נהיה תלויים בדיווחים מקריים של העיתונות כדי ללמוד מה באמת התרחש שם.

התגובה הראשונה של המשטרה, כפי ששמעתי ברדיו, היתה שלא הופעל כוח בלתי סביר. זאת היתה תגובה מגוחכת מלכתחילה, כי היא באה לפני שהיתה אפשרות לבצע תחקיר כלשהו. רק אחרי הצגת הקלטות נפתחה חקירה, ועולה תמיהה גדולה לגבי מקרים אחרים בהם קלטות כאלה לא נמצאו.

השאלה אם חלק מהמפגינים היו אלימים בעצמם אינה שייכת כלל לכך שעצור כפות הוכה בשעה שלא היווה סיכון כלשהו, והשאלה איך ניתן גיבוי גורף לשוטרים לפני שמישהו ניסה בכלל לברר מה קרה שם נראית לי הרבה יותר חשובה מהשאלה אם שוטר אחד או אחדים סרחו. אבל ברור שאף אחד לא ידון בשאלה הזאת, שהרי אין קלטת שמראה את הדיון בו נפלה ההחלטה (בהנחה האופטימית שדיון כזה בכלל התנהל אי פעם).
מח''ש 163092
אין הצדקה לשימוש מופרז בכוח, אבל בהחלט יש הבנה. אדם אינו מכונה קרה, וכשהמון משתמש באמצעים פיזיים לתקוף אותו, לפעמים קיימת תופעת "פורקן" גם על אנשים שכבר נתפסו ולא מהווים סיכון באותו רגע. מעניין שתופעה זו משותפת לשוטרים בכל העולם, ותמיד גוררת תלונות, אך השלטונות מגלים גם הבנה ברוב המקרים, ולא מיישמים את הרעיונות המגוכחים של ליווי וידאו וגוף מבקר.
הסיבה ברורה: בנוכחות מח"ש באירוע אתה מנטרל בעצם את יכולת השוטרים מלנטרל באופן אפקטיבי את ההמון, כי הם פוזלים בחשש אחורה, אל "האח הגדול".
עצם קיום סרטוני וידאו מעיד על כך שהמפגינים אכן ביצעו פרובוקציות, וחיכו עם הוידאו לתגובה, כך שבעידן המצלמה הניידת והקומפקטית אין צורך במח"ש - המפגינים מבצעים את הפעולה הזו בעצמם.
גם גיבוי גורף הוא פעולה לגיטימית של אנשי מקצוע שטועמים אש פעם אחר פעם, ויודעים שבפעם הבאה התחת שלהם יכול להיות בסכנה. התמיהה שלך מעידה שמעולם לא התנסית בפעילויות כאלה, ואינך מכיר את הדינמיקה שלהן. אני מאחל לך להמשיך לבקר מרחוק, להמשיך לא להבין, ולשמור על התום הנפשי השמור לאנשים שבמגדל השן.
מח''ש 163126
ואני מאחל לך לחיות במדינה שמגיעה לך.
מח''ש 163129
אני כבר חי בה, תודה. אני גם מתפרנס מהדינמיות במדינה הזו, וטובל עד צוואר בזבל, כדי שתוכל לאחל לי, ממרום מושבך, להמשיך לחיות ככה.
מח''ש 163131
מאחר ואתה סבור שלפחות חלק מהזבל שאתה חי בו מוצדק, אמשיך לאחל לך להנות ממנו.

אתנ מגן על זכותו של שוטר להכות נער כפות ותומך בכך שהמערכת נותנת גיבוי לשוטר הזה. על זה התגובה היחידה האפשרית ממרום מושבי היא: בתיאבון.
מח''ש 163134
לא מותק. אני לא מגן על ''זכותו'' של שוטר. פתחתי את דברי בכך שאני לא מצדיק זאת. אני רק מבין התנהגות כזאת בקרב אלה המהווים את החיץ בין מגדל השן שלך לאנרכיה. אבל מגדל השן כל כך גבוה, שהמילים משתבשות כנראה עד שמגיעות למעלה.
אני אמשיך לחיות בזבל, עם או בלי תמיכתך, תודה.
מח''ש 163140
בסדר, רק אל תרביץ לי.
מח''ש 163143
אל תדאג, אני אבוא עם מצלמת וידאו :-d
מח''ש 163266
"אדם אינו מכונה קרה, וכשהמון משתמש באמצעים פיזיים לתקוף אותו, לפעמים קיימת תופעת "פורקן" גם על אנשים שכבר נתפסו ולא מהווים סיכון באותו רגע"

אם יש הבנה לאלה (אבל לא הצדקה, חס וחלילה), מדוע שלא תהיה גם הבנה (ללא הצדקה כמובן!) למפגין שראה איך מכניסים מכות רצח לאח שלו ולכן הוא רוצה קצת "להתפרק" עם איזו אבן על איזה שוטר? שום הצדקה וגם שום הבנה.

לשוטרים צריך לחלק ציוד מתאים לפיזור הפגנות (האופן שבו נותנים לשוטרים בישראל להתעמת עם מפגינים הוא פשוט פשע, הן כלפי המפגין והן כלפי השוטר‏1).

בכל מקרה, תופעות "פורקן" אצל שוטר, לא חשוב מה הסיטואציה איתה הוא צריך להתמודד, היא בגידה בכל מה שהמדים שלו מיצגים. אדם אינו מכונה קרה, אבל שוטר צריך להיות מקצועי. הדרישה ששוטר יהיה מספיק מקצועי, כך שהוא לא יפרוק את התסכולים שלו על אנשים שכבר נתפסו ולא מהווים סיכון באותו רגע, היא לא דרישה מוגזמת ובלתי סבירה. זו אפילו דרישה די מינימלית ובסיסית משוטר.

הפגנות אלימות הן חלק מהדברים שהשוטר צריך לדעת להתמודד איתם באופן מקצועי, בלי "לאבד את זה" ובלי צורך "לפרוק" עצבים על מישהו (גם אם הוא זרק קודם איזו אבן). שוטר שלא מסוגל לעשות זאת, לא צריך ללבוש מדים.

_____________
1 שוטר בהפגנה צריך להראות ככה
ולא להראות ככה
מח''ש 163312
כמעריץ של לטו השני, איזו זכות דיבור יש לך נגד אלימות?
פרט לכך, הקישורים הטובים שהבאת מהווים המחשה למצבם הקשה של השוטרים בישראל, במיוחד בסיטואציות כאלה, ואז מותר קצת לגלות הבנה (אבל בפירוש לא הצדקה). גם במגדל השן.
מח''ש 163319
LETO השני הוא דמות ספרותית, עד כמה שאני יודע. אנחנו מדברים על שוטרים אמיתיים, שמכניסים מכות לאנשים אמיתיים. אני מקווה שאתה מבין את ההבדל.

הדברים שהבאתי לא עוזרים לי להבין שוטר *חוצפן*, לא מקצועי, שמעז להרים יד על עצור שאיננו מהווה סכנה (עפ"י עדותך שלך). אין הדבר סותר את העובדה שיש לספק לשוטרי ישראל ציוד מתאים.

אתה יודע מה? אני מוכן לעשות כאילו אני מבין את השוטרים החוליגנים האלה (בהנחה שמה שקרה הוא מה שתארת), אחרי שהם יפשטו את מדיהם ו/או ישבו בכלא. חוליגנים הם חוליגנים ולבישת מדים איננה צריכה לגרום לנו להקל ראש באלימות של חוליגנים (אלא בדיוק להיפך).

עוד איזכור של המגדל הלא רלבנטי הזה, אני אתחיל לחשוד שאתה לא באמת שוטר. אולי רופא שיניים?
מח''ש 163321
מה לא להזכיר? את מגדל השן?
חוצמזה. אצלנו בחמ"ל יש פוסטר של לטו השני, ומתחתיו רשום: להגיד לא לסמים!
שים לב שהבעיה אינה נגמרת רק בשוטר החוצפן שלך, אלא גם בחבריו שלא כיהו בו. מה שמרמז על נורמה מסויימת, ואז יש בעיה לזרוק את כולם לכלא. אולי נתחיל קודם בלצייד אותם ולחנך אותם יותר טוב. משהו במשכורת אולי, כדי לפצות על השחיקה והבוז שהם מקבלים גם מהמפגינים וגם מצופי הטלוויזיה.
אקורד לסיום: אתה כנראה מגיע גם מרקע לא ברור - קודם אתה מלביש אותנו יותר טוב להפגנות, ואח"כ אתה רוצה שנפשוט מדים.
מח''ש 163323
לפחות חלק מהבוז שהם מקבלים מצופי הטלוויזיה הוא פועל יוצא של ההתנהגות שלהם.

שאלת תנאי השכר של השוטרים היא שאלה אחרת לגמרי, ובשום אופן אין לקשור אותה לסטנדרטים של התנהגות. אולי צריך להעלות את המשכורת גם לנהגי האוטובוסים כדי שלא יחתכו אותי בכביש, ולאחיות בקופ''ח כדי שלא ידקרו אותי כואב מדי, לקופאיות בסופר כדי שלא יפוצצו את הבזוקה שלהן בפנים שלי, לפקידה בביטוח לאומי כדי שתפסיק לדבר בטלפון ותתיחס אלי ולמוכרת בקפטריה כדי שלא תגיד לי שאני צריך לעשות דיאטה. אולי, אבל עד שמעלים לכל אלה את המשכורת אסור להסכים שתנאי עבודה ירודים הם גורם שמותר לו להשליך על טיב השרות, ובטח שלא על שמירת החוק.

הנורמה המסוימת שאתה מדבר עליה היא בדיוק לב הבעיה, וכדי לשנות אותה צריך לזרוק לכלא את מי שעובר על החוק, גם - ובעיקר - אם הוא שוטר.
מח''ש 163326
רק "שוטר" שמרים יד על עצור שאינו מהווה סכנה מקבל ממני בוז. לשוטרים אמיתיים יש לי רק כבוד. לא "אתם" צריכים להפסיק לתפקד כשוטרים, רק החוליגנים שבינכם. אלה הפסיקו גם ככה לכבד את המדים שהם לובשים.

עפ"י שתי השורות הראשונות, אתה גם כנראה לא רופא שיניים. אולי משורר? שכטר?
מח''ש 164130
אם הגישה ש''אדם אינו מכונה קרה... לפעמים קיימת תופעת פורקן'' היא גישה כ''כ מקובלת במשטרה, אני מתחיל להבין את היחס הקל לאנסים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים