ספר לסבתא 1651
מאמר משעשע להפליא, אבל רציתי להעיר זה שאולי הגיע הזמן להפטר כבר מהקלישאה הזו, של "מה תספר לנכדים שלך".
כאילו, face it, הנכדים שלך לא הולכמאמר משעשע להפליא, אבל רציתי להעיר זה שאולי הגיע הזמן להפטר כבר מהקלישאה הזו, של "מה תספר לנכדים שלך".
כאילו, face it, הנכדים שלך לא הולכים להתעניין במה שעשית לפני 70 שנה, אפילו אם שלוש ספרות בתאריך התאפסו בזמן הזה. אני אף פעם לא שאלתי את סבתא שלי מה היא עשתה, נאמר, כשהכריזו על המדינה, ואין לי שום סיבה להאמין שהדורות שיבואו אחרי יהיו פחות אגואיסטיים ויותר מתעניינים ממני (במיוחד אם אני אהיה זה שאחנך אותם).

מכל מקום, לקראת שנת 2000 (אני מסרב לקרוא לזה 'המילניום החדש' - המילניום החדש יהיה עוד שנה ואני מקווה לבלות אותו בכנס מד"ב - http://armageddoncon.org) הצטיידתי מבעוד מועד במדבקה:

"גם אני אהיה לבד בסליבסטר של המילניום."

הבעיה היחידה היא שאני לא יודע איפה לתלות אותה.
צאו כבר מהשטות הזו 1654
"כשאני משתמש במילה", אמר המפתי דמפתי בנימה של בוז ניכר, "מובנה הוא בדיוק המובן שאני בוחר בשבילה - לא פחות ולא יותר". (מבעד למראה ומה אליס מצאה שם, קרול, תרגום: ליטוין).

נראה כי ישנה קבוצה קטנה של אנשים המתעקשים להמשיך ולתת למילה "מילניום" מובן שונה מזה שכל האנושות נותנת לו, והם בטוחים שהם – ורק הם – צודקים. בהרגשה של סנוביות, הם "מסרבים לקרוא לשנת 2000 המילניום החדש" – למרות שכל האנושות קוראת לו כך.

אין מדובר בשגיאה מהותית: זה לא כאילו העולם כולו החליט שהעולם שטוח, והם עצמם יחידי סגולה היודעים את האמת. מדובר בטרמינולוגיה גרידא: באיזו שנה עובר הקו המלאכותי לחלוטין המפריד בין כינויי תקופות. לכן, משמעות המילה "מילניום" היא המשמעות שמרבית האנושות נותנת לה – וברוב של מעל %99, מדובר בשנת 2000 כשנה הראשונה של התקופה. מה לעשות...

יתרה מזו: אני מכיר את הסיבה בשלה מתעקשים, אלו שמתעקשים, כי המילניום מתחיל בשנת 2001: לא היתה שנת 0. לכן האלף הראשון היה שנת 1 עד שנת 1000, והאלף השלישי הוא שנת 2001 עד 3000. עכשיו תגידו לי: מה יותר הגיוני: אם יש טעות בתחילת הספירה, בשל שגיאה של אותו נזיר מלפני מאות בשנים, האם עלינו להפוך אותה ל"שגיאה נגררת"? נו באמת. יותר פשוט לטעון שהטעות קיצרה את האלף הראשון, שהכיל 999 שנים. האלף השני הוא 1000 עד 1999, והשלישי – 2000 עד 2999. הרי פשוט בהרבה לטעון שיש שגיאה באלף יחיד מאשר להסתובב עם מספור לא טבעי לאלפים עד קץ כל הימים!

לכן האלף הראשון, רבותי, הוא שנת 0 עד שנת 999. לא היתה שנת 0? בעיה של האלף ההוא, לא שלנו...

והנה משהו שבמרבית השמחה בטח אף אחד לא אמר לכם לכבוד הערב: שנה טובה.
צאו כבר מהשטות הזו 1667
האמת היא שאתה כנראה צודק, אבל כתבתי את ההערה הקנטרנית בעיקר חיפשתי הזדמנות לדחוף את הלינק ל-armageddoncon.org איפשהוא :)

מה שכן מעצבן אותי לפעמים זה השימוש במילה 'מילניום' לתיאור *המעבר* לאלף הבא, למשל בשאלה "מה אתה עושה במילניום" - שעד כמה שאני מבין היא אומרת "מה אתה מתכוון לעשות באלף השנה הבאות" (או הנוכחיות?). זה כבר לא עניין של משמעויות שונות, זו סתם עילגות.

ובקשר להצעה שלך למספור מחודש - אני בעד להכריז על המאה הראשונה כעל טעות או אשליה, ולהתחיל את המאה הראשונה בשנת 100 לספירה, כך שהמאה ה-‏19 היא זו שתכיל את כל השנים עם "19" בהן, במקום המצב המוזר הזה שבו כל שנות ה-‏19xx מצויות במאה ה-‏20. הרי פשוט בהרבה לטעון שיש שגיאה במאה יחידה מאשר להסתובב עם מספור לא טבעי למאות עד קץ כל הימים!

לכן המאה הראשונה, רבותיי, היא שנת 100 עד שנת 199. מבלבל שתהיה המאה 0? בעיה של המאה ההיא, לא שלנו...

והסיבה שאף אחד לא אמר לנו הערב 'שנה טובה' היא שהברכה הזו בדרך כלל שמורה לשנה העברית. הברכה המקובלת במעונותינו לתחילת שנה נוצרית חדשה היא 'תהנו בסילבסטר'.

מה, שאגב, במקרה שלי נחשב ללעג לרש. שימו לב לשעת כתיבת ההודעה.
צאו כבר מהשטות הזו 1678
עידו, מזל טוב!

ההודעה הראשונה של האלף, ללא שום ספק!
ששששששששששש! 1707
שששש! אתה הורס לי את כל הפוזה של
"אני לא שם קצוץ על המילניום החדש"!
צאו כבר מהשטות הזו 1696
התשובה היחידה ל"מה אתה עושה במילניום?" היא "מת, ברובו".

כמה עצוב שאף אחד לא שאל אותי את זה, לא במילים האלו לפחות.

לפחות עכשיו, אם ישאלו אותי "מה עשית במילניום", אני אוכל לענות שלא הרבה, כי נולדתי בסופו... אבל זה פשוט לא אותו הדבר...
ספר לסבתא 1682
בחיי, אתה צודק, כלומר, בקשר לסבתא שלך (וגם שלי) שאף פעם לא שאלנו מה הם עשו ב-‏48.
אפשר לשמוח לאיד של אלו שהוציאו הון על לחגוג בחו"ל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים