למה לא הצבעתי 16653
אני לא יודע מה הביא את עם ישראל לבעוט בברק. אני יודע מה הביא אותי: השמאל צריך מנהיג שיאמין ויפעל לפי המדיניות והאידאולגיות השמאליות.

בתקופתו של ברק הייתה שביתת הרופאים הגדולה.
אף יוזמה חברתית ממשלתית אמיתית לא יצאה לדרך.
תקציב המדינה של הליכוד אומץ כמעט ללא שינויים.
ברק לא פעל לצמצום פערים, לסולידריות אזרחית.
ברק קיטב את החברה בישראל כפי שאיש לפניו לא הצליח - אם זה בהתנהלותו הכל כך נוראית, כואבת, והרסנית מול ערביי ישראל, אם זה ברטוריקה האלימה שלו מול החרדים, או מול העניים והמובטלים (המהפכה האזרחית ותוכנית ויסקונסין לדוגמא).

או שהוא לא יוצלח קטסטרופלי שצריך להעלם מהמפה, או שהוא חושב שככה נוהג מנהיג שמאל. בכל מקרה, כאיש שמאל לא יכולתי להצביע לו.

ועכשיו לנושא "המדיני ביטחוני", כמו שאוהבים לקרוא לו כאן.
ברק הכריז, חודשים בודדים לפני הבחירות, ושבועות לפני שהציג את מועמדותו, שאין למדינת ישראל פרטנטר פלשתיני לשלום. הוא גם קבע שאין פרטנר סורי (בגלל 300 מטר). יכול להיות שהוא צודק, יכול להיות שלא. אבל אם זה מה שהוא חושב, שיקח את עצמו, וילך לצד שלא מאמין בסיכוי להגיע להסכם. יש מספיק אנשים מוכשרים (אמנם לא כולם בוגרי יחידה קרבית מובחרת), שיעשו בשביל השמאל מאמונה.

בעיני, קשה לתאר את הנזק שברק עשה.
היסטורית, היינו לפני חודשים ספורים (קמפ דייויד) בנקודה בה רוב עם ישראל הבין שהשליטה בשטחים אינה מוצדקת ולא תימשך. בנקודה בה אפשר לנטרל את הפצצה הראשונה, ולהמשיך לטפל בשתי הנותרות - ירושלים והפליטים. גם כאן, הפתרון, אם נהיה כנים, ברור - המילים והמעשים יתחלקו חצי חצי - אנחנו נקבל את המילים בירושלים והמעשים בנושא הפליטים, והם את המילים בנושא הפליטים והמעשים בנושא ירושלים.
אבל כאן הציבור בשני הצדדים עדיין לא מוכן. טבעי. מה עושה מנהיג שמאמין בשלום? מפנה שטחים והתנחלויות, ומתחיל לבנות את הקרקע להסכם הסופי. מה עושה מנהיג שלא מאמין? תשאלו את ברק, הוא עשה את זה מעולה.
תוסיפו לזה את "מדיניות החיסולים", ההרעבה המכוונת ו"מניעת מעבר לצורך טיפול רפואי". קיבלתם הנהגה שלא רואה בצד השני אנשים אלא אויבים - חיות. קיבלתם הנהגה שלא שמה לעצמה שום גבול עקרוני. קיבלתם הנהגה שלו לא הייתה ממפלגה המזוהה עם השמאל, הייתה חוטפת מכל כיוון אפשרי. קיבלתם הנהגה שאומרת לעם - השמאל אינו רלוונטי.

הנהגה כזו טוב שהלכה, והלוואי ולא תחזור. אידאולוגיה לא משנים בגלל שהתקשורת או הצבא לא אוהבים אותה. ת'אבת ת'אבת לא הפך לרוצח בגלל שמנהיג שמאל הורה על רציחתו ללא משפט.
מי שמאמין בפתרון בהסכמה, מתוך הכרה בצדק של שני הצדדים, לא יכול היה להצביע למי שכל כך לא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים