קבלה ומיסטיקה 166676
מעניין לציין שקיימים יסודות קבליים בחלק נרחב מתורות הנסתר המערביות.
המיסטיקה של אליסר קראולי מבוססת על קבלה. גם קלפי הטארוט מושפעים מ-‏22 הנתיבים של הספרות.
קבלה ומיסטיקה 166861
דרור, אל תאמר לי שאת המאמין בקלפים ובקבלה? זה מתאים לרפי שכל, או לנוכלים! איני חושב שאתה משתייך למי מהם!
קבלה ומיסטיקה 166864
אני לא יודע במה דרור מאמין, ולא נראה לי שהוא דווקא התכוון לכך שהוא מאמין במשהו אלא הצביע על משותף בית תורות מיסטיות שונות, אבל נראה לי שגם בתגובה זו וגם בתגובות קודמות אתה שולל את הליגיטימיות של חקר "המיסטיקה כתופעה חברתית". הציבור מחפש משמעות. חלקו מוצא אותה בדתות המקובלות, על החלקים המיסטיים שלהן, חלקו מוצא אותה במיסטיקה אוקולטיסטית, וחלקו מקווה למצוא אותה ברציונליסטיות (ויסלחו לי מחפשי משמעות שלא מניתי). אני לא רואה בעיה בחקר האנתרופולוגי הזה כחלק ממדעי החברה והרוח. האם לדעתך החקר הזה מחזק את הנטיות המיסטיות של הציבור, ועל כן אתה מתנגד לו?
קבלה ומיסטיקה 167001
בלינסקי הנכבד,
עימך הסליחה באם הבנת אותי לא כראוי! איני שולל את המחקר במובן האנטרופולוגי או הסוציולוגי, אך אני שולל ומתנגד שגורמים רשמיים כמו אוניברסיטאות או אקדמאים ישתמשו בתואר או במעמדם הרשמי לתת לגיטימציה במסווה "יעני אקדמי /פסיכולוגי " לגיבוב השטויות האלה. אני בז ומלגלג על כל אותם כותבים המאדירים תופעות נוסח שבתאי צבי ומעניקים לו או לבבא-סלי או לרב מאומן או לקדושים קתולים /מוסלמים /... כוחות מיוחדים למשל ריפוי, יכולת לספק תעודת הכשר לכניסה לעולם הבא וכדומה.
באחד הפורמים סיפרתי שלפני שנים בחנתי אמונה של אנשים כולל פסיכולוגים , תפיסה שמקורה בהודו, בגלגול נשמות. יש לי חבר פיזיקאי בכיר שנתפס כול כולו באמונה זו (חבל על הזמן וחבל עליו במובן השלילי של המילה).
אחת הטכניקות שהם נעזרים בה הינה באמצעות היפנוזה - החזרה לילדות ולתקופה של טרום לידה.
למדתי ועסקתי בעבר הרחוק מאד בהיפנוזה ובחנתי את הנושא במסגרות רציניות. מסקנתי הינה שאנשים שרלטנים מנצלים זאת ויש לא מעט אנשים רפי שכל / או רפי נפש (הנפש חזקה מהשכל , ראה את כל המאמינים שבינהם תמצא אנשים מדענים ובעלי I/Q גבוה ביותר) הנזקקים לאמונות שונות אשר יחזיקו אותם במסגרת המציאות היומיומית שהינה לעיתים קרובות קשה, מאכזבת, מתסכלת וחסרת עתיד. האמונה ב "לא חשוב מה" :דת, משיח, עולם הבא, גלגול נשמות וכדומה, מעניק להם כח ויכולת להמשיך! אולי זה הרע במיעוטו אבל אני בכל זאת שולל זאת.
קבלה ומיסטיקה 167012
אתה יכול לתת דוגמאות לגורמים רשמיים כמו אוניברסיטאות או אקדמאים שמשתמשים בתואר או במעמד הרשמי כדי לתת לגיטימציה לגיבובי השטויות? האם הדוגמאות האלו הן מעבר לאנקדוטליות (כמו ידידך הפיזיקאי למשל)?
קבלה ומיסטיקה 167357
זה בסדר, אני לא. אבל כמו שנאמר, מלאכתם של צדיקים וגומר.

ועוד בנושא שאלתו של ערן.
בקורס "טאואיזם וזן-בודהיזם" של יואל הופמן באוניברסיטת חיפה [מומלץ בחום], היה בסיליבוס שיעור על מדיטציה, כולל התנסות. באו כמה מחכמי האוניברסיטה, והעלו טיעון דומה שלא יאה שבמוסד אקדמאי יעסקו במיסטיקה, והשיעור בוטל. מה דעתך?
טאואיזם ובודהיזם 167665
הטאואיזם (טאו טה צ'ינג) לחלוטין אינה דת אלא אוסף של אמרות חכמה, המלצות לאורח חיים אישי. משהו בדומה, באם אפשר להשוות, למישלי + תהילים + בן סירא וקצת איוב במובן של ההמלצות לאורח חיים אישי, לדרך חיים.אך בניגוד ליהדות שבה יש קשר בין האמונה לאורח החיים , בטאואיזם, לפחות עד לתקופת הקיסר הואנג טי אשר שאף לחיי הנצח (חילי החימר הם שלו) לא היה קשר בין דת/ אמונה בחיי אלמוות לטאו.
מי שקורא / לומד טאואיזם אל לו לקבל את דברי המורה כתורה מסיני . היופי בטאו הינו המסקנות האישיות שכל אחד מסיק. כן מאד מסובך להבין את החשיבה ומלל הסיני העתיק. כמו שלאסקימוסים יש כ 300 מילים לשלג / קרח ולנו מילה אחת, כך המשמעויות הרחבות של המושגים שבהם השתמשו חכמי סין ובעיקר חכמי הטאו אשר כתבו את שיריהם / אמרותיהם במהלך תקופה ארוכה מאד.( מי שראה את הסרט הסיני "גיבור" יבין אולי את משמעות החיפוש אחר 9 אופני הכתיבה של חרב. הסרט משלב הרבה אמרות מהטאו"
ציטוט מהטאו :"לא צריך להיות משכיל כדי להבין את טאו. מי שיודע את טאו אינו בהכרח ידען גדול. מדינה נשלטת ביושר, מלחמה עושים במרמה"
"מי שמבקש לשנות את העולם לא יצליח, כי העולם הנו רוח: מי שמנסה לשנותו - הורס אותו מי שמחזיקו בכוח - מאבד אותו".
החכם מתרחק מן הקיצוניות: הוא אינו יהיר ואין לו צורך במותרות."
הפילוסופיה הרשונית הינה של לאו צה אשר נולד במאה ה 6 לפני הספירה.
לעומת זאת הבודהיזם שמקורה בהודו ומקורו לפני כ 2500 שנה מבוססת על פי השקפתינו כיום על "עבודת אלילים פרימיטיבית" מההיבט של אמונה באלילים, כוחות הרס, קיום מספר רב של עולמות, ממלכות של בעלי חיים, ממלכת הגיהנום (כנראה שמהם שאבה היהדות והנצרות את האמונה בגיהנום), ממלכות של רוחות רפאים רעבות ועוד. כן הם מאמינים במחזוריות של החים, "סאמסארה" גלגל הקיום, לכל מי שראה את הסרט הטיבטי הנהדר. בודהה בתורתו חיפש פתח יציאה, שחרור מוחלט מן הקיום המחזורי, שהינו סוג של עונש. בודהה חיפש באורח החיים שהמליץ, מפלט מהצורך בלידה מחדש, מהסבל , הכאב וכל התסכולים שיש בחיים זאת באמצעות הגעה לחופש רוחני, הארה, נירוואנה ואחת הטכניקות הינה המדיטציה, היוגה, הסיגוף, ההסתפקות במועט.

אורח החיים הטאואיסטי אינו מתאים לחיי המערב (למרות שניתן ורצוי לאמץ הרבה מאמרות החכמה שלה) כי ציטוט "מי שלומד מוסיף דעת מיום ליום. מי שעוסק בחכמת הטאו ממעיט לעשות מיום ליום, חוזר וממעיט שוב ושוב עד שהוא מגיע לאפס מעשה ואין דבר שלא עושים אותו באפס מעשה"
כמה מילים יש לשלג? 167738
תגובה 41961
תגובה 161851
טאואיזם ובודהיזם 167798
בנערותי, קראתי ספר של לאו טסה בעברית, "קולות האדמה" אם איני טועה. אני לא יודע אם זה ספר ממש שלו או אוסף של אמרותיו. בכל אופן הספר היה מאוד יפה וחכם בעיני. האם אתה מכיר ספר כזה? איפה אפשר להשיג אותו?
טאואיזם ובודהיזם 167810
צ'ואנג טסה.
הקדים מבוא יואל הופמן.
טאואיזם ובודהיזם 167813
אכן. האם הוא קשור לטאואיזם או שזו רק אסוציאציה שגוייה שלי?
טאואיזם ובודהיזם 167851
יואל הופמן לא רק הקדים מבוא, אלא גם המתרגם של אמרות לאו טסה בספר זה. הספר נמצא בחנויות וניתן לקנות אותו (נסה להזמין בסטמצקי אם אתה לא מוצא).
יש ספר ''המשך'', הנקרא ''לאן נעלמו הקולות'' ומכיל קואנים ואמרות זן.
בודהיזם 213892
בתור מי שכותב כל כך הרבה אתה לא מבין הרבה בבודהיזם. בתור מי שלומד בודהיזם הרבה מאוד זמן וחי באסיה, אני חייב לציין שהבנתך לגבי מטרתו של הבוזהיזם היא לא מעמיקה במיוחד (למרות שהיא הכי מקובלת במערב)
בודהיזם 213959
מה טוב היה לשוב לדיון זה, כדי לגלות את נימוקיך המעמיקים אשר שפכו אור חדש על הנושא.
גם אנחנו באסיה 213965
גם אנחנו באסיה 214031
נכון, אבל ההוא גם *חי*.
גם אנחנו באסיה 214034
טוב, אז מה אני יעשה שאני לא חיה, זאת אשמתי, כאילו?

אתה חושב שמים זה הבעיה שלך, אה? חכה חכה שמורדי יגיע ותצטרך להתמחות באנגלית של מורדי.
בודהיזם 216880
אני לא מבין גדול בבודהיזם והייתי שמח ללמוד בתורה מסודרת (בעיקר זן) כיצד אני יכול?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים