אנחנו מבנות ראשון-לציון, לא קיבלו אותנו לחיל השריון 166820
"מעריב" מפרסם כי מחקר שנערך בצה"ל ממליץ שלא לשלב בנות בתפקידי לחימה בחיל השריון. החוקרים מנו מספר סיבות:

1. לנשים יש "חולשה מולדת" במבנה השלד, בחוזק העצמות ובכוח השרירים.
2. לנשים גם יש "מועדות נרכשת" עקב סיבות חברתיות-תרבותיות. על פי עורכי המחקר, אחת הסיבות לכך היא "תזונה לא מאוזנת ושכיחות גבוהה של הפרעות אכילה ודיאטות למיניהן בקרב נשים". בנות גם עוסקות בפעילות גופנית מועטה בהשוואה לבנים בגיל ההתבגרות, ובמיוחד בשנתיים שלפני הגיוס לצה"ל.
3. כוח פיזי והתפקוד בטנק: מדריכות שריון התקשו להפעיל מספיק כוח כדי לבלום טנקים ולהתמודד עם משקל הפגזים בטנק, בעיקר בעת תפעול של מעצורים או תקלות. החיילות התקשו במיוחד במילוי תפקיד הטען בטנק, שעליו מופעל עומס גופני קשה, ובתפקידי האחזקה השוטפים של צוות הטנק.
4. ההתנגדות מצד הלוחמים הגברים: הלוחמים חושבים שחיילות בתוך הטנק הן רעיון לא מוצלח, בעיקר מפני שהצוות צריך לפעמים להישאר בתוך הטנק כמה ימים ברציפות.

עורכי המחקר קובעים כי מבחינה פיזית, חיילות יכולות למלא רק תפקיד של נהג או תותחן בטנק, אך מכיוון שההפרדה בין תפקידי הלוחמים בשריון אינה מושלמת, הם ממליצים שלא לשלב כלל בנות כלוחמות בחיל השריון. בזמנו אני זוכר שהציעו להרכיב צוותי טנקים על טהרת הנשים, כדי להתמודד עם טענה 4, אבל טענה 3 (הקושי למלא את תפקיד ה"טענית") קצת פוגם ברעיון הזה.

תם, מה הוא אומר? 166851
איך זה שמטוס קרב מסתדר עם 1-2 אנשי צוות וטנק צריך 3 (או יותר)?
תם, מה הוא אומר? 166856
כמה רעיונות:
1. במטוס מודרני אין צורך בהטענת החימוש תו"כ טיסה.
2. במטוס תוספת של אדם נוסף היא נטל כבד, בטנק, שמלכתחילה מיועד (לא כולם) גם לשאת קבוצת חיילי חי"ר - לא.
3. מסורת: הטנק ירש את מסורת חילות היבשה והמבנה ההיררכי שלהם. יש צורך ב"מפקד" לכלי, וחייל נוסף אחד אינו מסוגל לתפקד גם בטען/קשר וגם כנהג.
4. שרידות ותחזוקה בשדה הקרב: טנקיסטים אמורים להיות מסוגלים לתפעל חלק מהתקלות תו"כ קרב או במהלך יום קרב(פריקת זחל למשל?), והתפעול מצריך יותר מאדם אחד ואפילו יותר משניים. במטוס זה כמובן (כמעט) בלתי אפשרי לתקן תקלה מכנית תו"כ טיסה.

בטח יש טנקיסטים שקוראים פתיל זה ויוכלו להציע לנו הסברים נוספים.

אגב, נראה לי שאין מניעה, עם זאת, לתכנן טנקים שניתנים להפעלה על ידי שני אנשים או אפילו אחד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים