חוכמה שלאחר מעשה 167111
זה שבעירק לא נמצא נשק להשמדה המונית זו הפתעה גדולה מאוד. כל כך גדולה שאני עדיין חושב שיש סיכוי שבכל אופן הוא יימצא - או שיתברר שהושמד לפני המלחמה או שהוברח לסוריה או שאי שם הוא מסתתר.
אחרת, למה היה בוער לסאדם לגרש את הפקחים ב-‏98' ולהסתכן בסנקציות ?
והאם הגיוני שהרוצח הסדרתי הזה ויתר על הזדמנות לשכלל את אמצעי ההרג שלו ?

ייתכן שמסיבות הכמוסות איתו, למרות גירוש הפקחים ולמרות מאפייני אישיותו, ויתר סדאם על פיתוח נשק ביולוגי וכימי. אבל אני עדיין סבור שההערכה מלכתחילה שהוא כן פיתח את הנשק הזה הייתה סבירה ביותר.
הערכה של 90% היא סיבה מוצדקת לצאת למלחמה, גם אם בסופה יתברר שהאמת מצויה דווקא בתוך ה-‏10% הנותרים.
חוכמה שלאחר מעשה 167112
לי אין ספק (כמעט) שהנשק פשוט מוסתר היטב. בעירק או בסוריה.
חוכמה שלאחר מעשה 167218
מה עם האפשרות שהיה נשק, אבל שבתקופה קצרה לפני המלחמה הספיקו העיראקים להשמיד אותו?
חוכמה שלאחר מעשה 167223
הייתי נותן לאפשרות שכל הנשק הביולוגי, הכימי ותחילת הגרעיני הושמד בהוראת סאדאם - 15%. אני מניח שהוא הוסתר מבלי דעת המסתירים את מה הם מסתירים. אפשרות אחרת כאמור היא שלסוריה חלק בעניין (10%).

תגובה זו נבדקה בכלים מדעיים וידעוניים מדוייקים שהוכיחו את עצמם בעבר ונמצאה סבירה.
חוכמה שלאחר מעשה 167440
בנוסף לאפשרויות שהוזכרו, ישנה אפשרות נוספת שיכולה להתקיים גם לצידן של האפשרויות האחרות.
הדבר ה''טוב'' השני אחרי מימוש האופציה של החזקה בנשק להשמדה המונית הוא להעמיד פנים שיש לך אופציה כזו.
יתכן שבעירק היו קבוצות מדענים שעסקו ב''מחקר'' וב''פיתוח'' של אמצעי השמדה המונית אשר היו בעלות יכולת נמוכה והצדיקו את קיומם ע''י רכישת טכנולוגיות מן החוץ שהתאפשרו ע''י הזרמת כספים ללא בקרה רציונלית.
יש הבדל דק ורחב בין ''מחקר אקדמאי'' ליכולת טכנולוגית. אני מניח שברוב הארצות יש פקולטות לפיזיקה גרעינית ורק למעטות יש נשק גרעיני או יכולת ליצר כור גרעיני של ממש.
אם השערתי נכונה, הרי לעירקים היו מעט אמצעים וטכנולוגיות לא קונבנציונליות והרבה רהב ויהרה מדעית אולי חסרת כיסוי(''שופוני יא נאס''). כך אולי נוצר האפקט של נשק אימתני שהתאדה ונעלם, היה כלא היה.
חוכמה שלאחר מעשה 167443
אני חושש שזה די וודאי שלסאדאם היה בעבר הקרוב נשק ביולוגי וכימי.
בררררררר..... 167444
כן, כמו גם למדינת ישראל. יש שמועות שעדיין יש לה. וגם נשק אטומי.
בררררררר..... 167447
אכן וזה לא חדש. או שניסית לומר משהו שלא קלטתי?
חוכמה שלאחר מעשה 167445
כן, ודאי שהיה (היו טילים כימיים שפורקו אחרי מלחמת המפרץ). אבל אני מנסה תאוריה שהיה מעט נשק אמיתי והרבה דיסאינפורמציה ואיומים ללא כיסוי. אם בעירק היו מרכזי ייצור פעילים ובקנ''מ תעשייתי גדול של נשק כזה, היה קשה מאוד להסתיר אותם, תחת כיבוש אמריקאי. פשוט יותר מדי אנשים מעורבים בדברים כאלו.
חוכמה שלאחר מעשה 167449
זה יתכן, אך מדוע שהוא יפיץ דיסאינפורמציה כזו? הרי בכל עשר השנים האחרונות מצבו היה הרבה יותר טוב ללא שמועות על נשק כזה.
חוכמה שלאחר מעשה 167451
כאן אל תצפה לתשובה רציונלית. מדוע בן-לאדן קבל על עצמו אחריות לפיגוע התאומים (אם אכן עשה זאת)? מדוע הארגונים הפלשתיניים ממהרים לדרוש לעצמם אחריות לכל פיגוע שעשו או לא עשו? מדוע הם מרבים לאיים להטביע את רחובותינו בדם ולעשות מגה סופר דופר פיגוע, כאשר כולנו יודעים שאם יוכלו לבצע זאת, יעשו זאת ללא הודעה מראש?
לפעמים האיום מחליף את המעשה.
יתכן גם שהמדענים של סאדאם הטעו אותו, כפי שרמזתי בהודעה המקורית. משהו נוסח "עוד חצי מיליארד ועוד חצי שנה, מנהיגנו האהוב, והיא תבוא הפצצה האיסלמית הגדולה" והוא פשוט לא יכל להתאפק עד אז.
חוכמה 167453
זה שונה.
האירגונים שהזכרת נמצאים במלחמה פעילה שלשמה הם קמו והם גם מסתתרים. בנוסף, ללא השמועות על נשק ההשמדה ההמוני, היה מוסר האמברגו על עיראק וסאדאם היה מתחזק צבאית הרבה יותר. גם אויביו העיקריים - ארה''ב ובריטניה, לא היו הקורבנות הפוטנציאליים של נשק זה, כך שלא היה טעם להפחיד אותו בשמועות כאלו.
כך שאפילו עבור חוסר הרציונליות הערבי, זה נראה לי קצת מוגזם.
אגב, אם אתה מחפש את המנהיג הערבי המעורער ביותר בנפשו, נדמה לי שזה הכפיר מטרללבאד (אסד הבן).
חוכמה 167455
צ''ל ''להפחיד אותם בשמועות כאלו.''
חוכמה שלאחר מעשה 167734
ואגב ידעונות- http://images.maariv.co.il/channels/0/ART/533/528.ht...
אשה אחת תובעת מגדת-עתידות-מכשפה שהבטיחה להחזיר לה את האקס, וגבתה המון כסף בתמורה. האיש לא חזר, אבוי, וגם הלך והתחתן עם אחרת.
כתב ההגנה של הידעונית: לא הבטחתי מאה אחוז הצלחה.
(כאילו, מה, הצלחה של עשרה אחוז יש פה?)

סליחה, שהתעלקתי על התגובה הזאת דווקא. פשוט הרצתי את "ידעוני" במנוע, ואתה עלית בגורל. [לך תקנה פיס, כי מי יודע, אולי זה היום שלך..]
חוכמה שלאחר מעשה 167142
סדאם לא גירש את הפקחים ב- 1998. ארה"ב גרשה אותם, בדיוק כמו ב-‏2003. ריצ'רד בטלר, ראש צוות הפקחים הוציא את הפקחים לקראת מתקפה אוירים אמריקאית.

ראה לדוגמא

חוכמה שלאחר מעשה 167156
אני ואתה פועלים מתוך הערכות. מנשיא ארה"ב, לעומת זאת, אני מצפה שיפעל על בסיס מידע מודיעיני קצת יותר רציני. אחרת נשאלת השאלה לשם מה מבזבזת אמריקה מיליארדי דולרים על סוכנויות המודיעין המנופחות שלה?
חוכמה שלאחר מעשה 167159
בדיוק בשל כך יש יסוד להערכה שארה"ב יצאה למלחמה לא בשל "האקדח המעשן", שהתברר כעילה שאין מאחוריה הרבה, אלא בשל סיבות מגוונות אחרות. אחת מהברורות שבהן: הגברת שליטה במקורות נפט במפרץ הפרסי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים