השוד האמיתי 167328
ב"ידיעות אחרונות" התפרסם היום מכתבו של הקורא איתן ריטוב מחיפה, הרלבנטי במיוחד לדיון זה, והיות שאין גישה בוואינט למכתבי קוראים (באמת למה? זה צריך לשאול אותם) ברשותכם אני מצטט מתוכו דברים שאני אישית מקנא בכותב משום שלא יכולתי לנסחם יותר טוב:
"בענין שוד מכונית הברינקס, נראה לי שהשוד האמיתי התבצע במקום אחר לחלוטין.
אם, אמנם, עבר הבחור השודד מבחני התאמה על ידי חברה או מכון או מומחה כלשהו, כאן מצוי השוד האמיתי.
הגיע הזמן לבדוק את אותם גופים, לא מעט מהם שרלטנים, הגובים כסף עבור כל מיני "מבחני התאמה". אולי אם הם ייאלצו לשלם עבור התוצאות שנגרמות מה"ייעוץ" שלהם, יבוא הסוף לכך.
מדובר במבחני גרפולוגיה, פסיכומטרי ופסיכוטכני, התאמה אישית למיניה וכיו"ב. מדובר בסכומי עתק שגובים אותם מכונים. זה כולל התאמה להתיישבות, מבדקים לפני קבלה לקורסים שונים, עבודות שונות (לאו דווקא "בטחוניות") ועוד.
...אם הצליח בחור לעבור מבדקים שכאלה לפני עבודה בחברה כמו ברינקס, והם לא עלו על זהותו המזויפת, אישיותו, עברו והתאמתו לתפקיד - אזי, או שישלמו פיצויים לברינקס, או שיודו בחוסר המקצועיות." (ואני אומר: פיצויים לברינקס? תעודת טיפשות, זה מה שמגיע להם, ולכל האחרים שמאמינים כמו עיוורים במבדקים האלה).
"אני עצמי עברתי לא פעם אותם תחקירים בפני בחורה שזה עתה סיימה לימודי פסיכולוגיה, או בפני 'יועץ' או 'מומחה' שכזה, ופשוט התביישתי שגורלי יכול להיות בידיהם. כאן מצוי השוד האמיתי".
כמובן, יש שיגידו: מקרה אחד ואתה צוהל. אבל אני לא צוהל וזה רק מקרה אחד. כמה אנשים שלא היית נותן להם רישיון להחזיק מצית סיגריה, עברו את המבדקים ה"מקצועיים" האלה, וכמה אחרים, טובים בהרבה מהם, נפלו בגללם?
אולי נעשה מחקר על השאלה הזאת בדיוק: מי עובר את המבדקים האלה, ומי נכשל בהם. אם יש למישהו קישורים למחקרים איכותניים/כמותניים יהיה משמח לדעת שמחקרים כאלה נעשו.
המקרה של ברינקס הוא אמנם קיצוני, אבל הוא לא מפתיע אותי בכלל.
השוד האמיתי 367854
מקצוען, ועובד, בעל תואר ראשון ונסיון עשיר בתחום ניהול מכירות, לא מצליח לעבור מבדקי התאמה.

אני מוערך מאוד בשווקים בהם אני מנהל אבל להתקדם למדרגה הבאה דרך מבחני מיון, זה מיכשול עבורי, עשיתי כשבעה מבחנים ובאף אחד מהם לא עברתי, לעומת זאת בחוות דעת גרפולוגית אני דווקא כן עובר, עשיתי מבחן אינטיליגנציה אישי פרטי ועברתי בהצלחה, אם כן, מה יכול להכשיל אותי? פסיכולוגית? מבחן האישיות? אין לי מושג, מה שאני כן יודע, אני מביא ערכים של הצלחה ותרומה לארגון ולבעליו, אני שומר על וותק במקומות העבודה, ואני מאוד מוערך מקצועית על ידי הבעלים והסביבה המקצועית.
השוד האמיתי 367856
מה זה מבחן אינטליגנציה אישי פרטי?
השוד האמיתי 368178
מכוני איבחון מציעים הכנה לימי מיון. לאחר שהם בוחנים אותך הם מסבירים לך מהן הנקודות הבעייתיות אצלך. אולי שווה לך לשלם על זה כדי להבין איפה אתה נופל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים