לכלא! 167840
שר הפנים אברהם פורז הציע היום בדיון הקבינט החברתי-כלכלי לקבוע מאסר בפועל של עד 3 שנים למעסיקי עובדים זרים בלתי חוקיים. שר האוצר בנימין נתניהו קיבל את ההצעה וביקש להכין הצעת חוק בנושא.

עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 168136
ז"א, כשאתה הולך להעסיק מישהו אתה צריך לבדוק את הסטטוס החוקי המדוייק שלו? ואם הוא משקר, אתה אשם? כולל מי שאתה מעסיק פעם בשבוע בנקיון הבית?
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 168140
"סטטוס חוקי מדוייק"?! בסה"כ לראות את תעודת-הזהות שלו (אחרת איך תדווח עליו למוסד לביטוח לאומי?). ואם הוא משקר (מציג תעודה מזוייפת למשל) ואתה מאמין לו בתום-לב, בוודאי אינך אשם.
לעובדים זרים יש תעודת זהות? 168141
אז מה איכפת להם שלוקחים להם את הדרכונים?
לעובדים זרים יש תעודת זהות? 168163
לעובדים זרים אין תעודת זהות ישראלית. לכן אם העובד הפוטנציאלי מציג תעודת זהות ישראלית, זה סימן שהוא תושב ישראל ולכן העסקתו חוקית בד''כ. אם לאו, אפשר שהוא עובד זר, ואז העסקתו ללא היתר אינה חוקית.
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171494
גם ירון לונדון שאל את זה. הוא דיבר עם כמה משפטנים (עלומי-שם) ו"היו כאלה שאמרו שיש לי פה קייס". עו"ד עודד פלד מהאגודה לזכויות האזרח אומר שמעסיק חייב לדווח לביטוח הלאומי על כל העסקה של עובד ולכן לא רק לגיטימי לשאול את העובד מי הוא ומנין הגיע, אלא אף חובה לעשות זאת.

כל זאת בכתבה על חייהם הקשים של המעסיקים העבריינים, במוסף "הארץ" במהדורה המודפסת:
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171502
החלק הכי מקומם בכתבה היה פסקת הסיום:

-----
"גם בהרצליה פיתוח לא כולם מודאגים. מיליונר תושב המקום, שמעסיק בביתו פיליפינית, אינו מוטרד מהמבצע המתוקשר. הפיליפינית שלו ממשיכה בעבודתה כרגיל, ואף עונה לטלפונים. "אם יתפסו אותי אני אשלם את הקנס ואביא פיליפינית אחרת", הוא אומר. "כשיש כסף יש הכל. בכסף אפשר לקנות הכל".
-----

מרתיח. טענתי בעבר (תגובה 10067, סעיף 3), ואני טוען גם כיום, שקנסות צריכים להיות יחסיים במידת האפשר. במקרה של קנסות תעבורה – אחוזים מערך הרכב שבו נעשתה העבירה. במקרה של העסקת עובד זר, אפשר לעבור לאחוזים מערך הבית. מעניין איך יגיב אותו מליונר "בלתי מוטרד" אם הקנס בכל פעם יהיה 2% מערך הבית (שיקבע, במידת האפשר, ע"פ השומה שנערכה לצורך ביטוח הבית).
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171503
אפשר לשאול מה בדיוק מרתיח? וכיצד שינוי שיטת הקנסות ישפיע על אותו דבר?
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171506
קנסות נועדו להרתיע. קנס בגובה קבוע ירתיע מאוד מי שידו אינה משגת לשלמו (ויאלץ אולי להכלא בשל כך), ירתיע למדי מי שיאלץ להפרד משכר של כמה ימי עבודה, או אף חודש עבודה, כדי לשלמו, ולא ירתיע כלל מי שמדובר בכסף קטן עבורו. אותו מליונר מדגיש בדיוק את הנקודה הזו: מבחינתי, הוא "משתין מהמקפצה".

כדי שקנס ירתיע, הוא חייב להיות בגובה יחסי ליכולת התשלום של הנקנס. קנס של, נניח, מאה אלף ש"ח, או חצי מליון ש"ח, וכו' עשוי להרתיע את האדון הנכבד, אולם הוא בלתי אפשרי לחלוטין מבחינת רוב האוכלוסיה. לכן, כאמור, הפתרון לדעתי – אם אנו מעוניינים שקנסות ירתיעו, ולפיכך ימנעו עבירה על החוק – קנסות יחסיים. המצב הנוכחי הופך אנשים שכאלה ל"מעל החוק" מבחינות רבות.

אפשרות אחרת, אגב, היא שבפעם השלישית (נניח) עבירה מנהלתית תחשב לעבירה פלילית.
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171507
טוב. (חתרתי למשהו אחר, אבל התשובה שלך טובה מדי).
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171511
כיצד נמדוד את יכולת התשלום של הנקנס? תלושי שכר? דוחות למס הכנסה? הצהרות הון?

אני כנראה חותר למשהו אחר מיהונתן אורן. טענתי היא שככל שאדם יותר עשיר, אבל גם "פושע", הוא יתמחה בניצול טכניקות שונות כדי להקטין את ההון הרשום שלו כלפי המדינה, למשל על ידי רישום קרובי משפחה כבעליו, כמו שעושים כיום, כך שההצעה אולי תשפר את השיוויוניות בענישה, אבל לא תפתור את הבעיה לגמרי.

בסופו של דבר, כמו שאומרת סבתא שלי: "עדיף להיות צעיר, בריא ועשיר על פני זקן, חולה ועני".
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171513
זה לא משנה. טל לא חותר לשפר את השוויוניות בענישה, אלא להגדיל את יכולת-ההרתעה (אחרת גם לי היה מה להגיד).
סגירת מעגל 171516
אולי לכך מכוונת גם הצעתו של שר הפנים (תגובה 167840).
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171520
קרא שוב את ההצעה שלי - אחוז משווי הבית בו נערכה העבירה, במקרה של העסקת עובד זר (השווי לפיו בוטח הבית, אם בוטח; ואם לאו, או אם שווי זה נראה לרשויות כלא ריאלי, אזי ע"פ הערכת שמאי). לצורך העניין אין זה משנה כלל על-שם מי רשום הבית. כך גם לגבי עבירות תנועה - לפי ערך הרכב.
תורת היחסות 171556
ועונשי מאסר - פרופורציונליים לתוחלת החיים בזמן ביצוע העבירה?
תורת היחסות 171603
במצב בו לאדם אחד תהיה תוחלת חיים גדולה אלפי מונים מזה של חברו, יהיה על מה לדבר.
תורת היחסות 171836
האמת, זה דווקא נשמע לי עקרונית רעיון טוב. עקרונית, להבדיל ממעשית - רק זה שבשניה הראשונה הוא נשמע זר ומוזר ימנע ממנו להתקבל. בקצה אחד של הסקלה הוא קיים כבר היום, כאשר במקרה של עבריינים קשישים או חולים נוטים להקל בעונש.

הרי קורה הרבה שעבריין בגיל עשרים נכנס לכלא לחמש עשרה שנה - וצריך עבירה קשה מאוד לשם כך, לרוב משהו שהורס למישהו את החיים - ונשמעת התלונה שהנה, בגיל שלושים וחמש הוא יצא מהכלא וכל החיים עוד יהיו לפניו, להבדיל מהקורבן האומלל... אז באמת למה לא לנכות למישהו שליש (או שניים) מחייו הצפויים?
תורת היחסות 171849
אם כבר, למה אתם מתייחסים רק לכמות ולא לאיכות? עבור מי שחי בשכונת עוני עם שבעה אחים בחדר ואוכל תפוחי אדמה עם בצל בבוקר צהריים וערב, חווית בית הסוהר פחות קשה מאשר למליונר שחי בארמון עם משרתים ואוכל קאוויאר וסטייק פילה. מכאן: יש להשית על העניים עונשים כבדים יותר.
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171570
הקישור לא עובד, ובכלל כל היום לא הולך לי להכנס לאתר הארץ.
זה רק אצלי?
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171571
אצלי זה עובד יופי.
עובדים אכלו בוסר, ושיני מעסיקים תקהינה? 171574
יופי גם לי.
ניסיתי דרך המועדפים ודרך הקלדה בעברית (נטקס).
ניסיתי דרך הלינק בארץ צבי ודרך הקישור של מיצפטל.
וזה לאורך היום כולו. מה קורה כאן? האם למישהו מהמומחים יש עצה. כל שאר הקישורים בסדר, ובלי "הארץ" חיי אינם חיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים