הקשישים המטופלים — מי יסעדם? 167842
טוב ויפה שמשטרת ההגירה תתפוס ותמגר ותכלה ותמוטט ותחסל את כל העובדים הזרםי בתוך בתיהם של אנשים (להעביד עובד זר בבית זה לא חוקי, וזה לא עובד!). אבל מאין אמורים הקשישים, המקבלים סיעוד וטיפול מעובדים זרים (בעיקר עובדות פיליפיניות), להשיג תחליף מיומן ושווה-ערך לעובדים אותם יהיה עליהם לגרש? האם משטרת ההגירה תסייע בעדם? (דמגוגיה זולה, נכון)

וברצינות, מה יעשו הקשישים האלה בזמן שייקח להכשיר ישראלים כדי למלא את מקום הזרים, אפילו תחת ההנחה שיהיו ישראלים כאלה?

אני מניח שביבי מקווה שהם ישכילו למות בשקט, ולא לעמוד בדרכו. (שוב דמגוגיה זולה. אני ממש מפגיז היום)
הקשישים המטופלים — מי יסעדם? 167843
(וגם אתמול תגובה 167547)
מה שהיה הוא שיהיה 167846
מי שמעסיק עובד זר בסיעוד בהיתר, אין עליו לגרש את העובד וממילא אינו צריך להשיג תחליף. יתר על כן, הוחלט לאחרונה שהמס החדש על העסקת עובד זר לא יחול על עובדים בסיעוד.
תיקונים 167847
לא "הוחלט לאחרונה" אלא נקבע מלכתחילה בחוק כי ההיטל בשיעור 8% מההכנסה לא יחול על עובד המועסק במתן טיפול סיעודי.
הקשישים המטופלים — מי יסעדם? 167848
זו לא עבודה שמצריכה הכשרה ארוכה - רק תכונות אנושיות מסויימות והוראות בסיסיות. השאיפה היא שבאמת יהיו עתה מספיק ישראלים שירצו לעבוד בכל עבודה, כשחרב הפסקת דמי האבטלה ותשלומי העברה מאיימת עליהם.
מה שמזכיר לי 167873
בימים הסטודנטיאליים שלי התפרנסתי במשך שנה מנקיון בתים, כמו הרבה סטודנטיות אחרות. זה היה מאוד מקובל אז - חוה אלברשטיין אפילו כתבה שיר על סטודנטית שמנקה כדי לממן טיול בעולם. היום נראה שזה כבר לא כך, אבל אולי אני לא מספיק מעורה בסצינה הזו (היום אני מצד המעסיקים).

האם סטודנטיות ישראליות עדיין מנקות בתים? ואם לא, האם זה בגלל העובדים הזרים שהחליפו אותם ‏1, או סתם בגלל שינויים אחרים בזמן?

1 ואם כן, במה העובדים הזרים עדיפים עליהן? התעריף אותו תעריף.
לא עשיתי סקר, 167874
אבל אני מוכנה להתערב שמעט מאוד מכלל הסטודנטיות שאני מכירה, היו מוכנות לעבוד בנקיון בתים. מן הראוי לציין שאני אחת מהן (ולו רק בגלל העובדה שאני לא מסוגלת לנקות אפילו את החדר שלי).
לא עשיתי סקר, 167878
זה העניין - בשנת הלימודים 91-92 זה היה להיט.
167940
אצלנו בכל פעם שהייתי מישהי שניקתה את הבית בשכר, היא הייתה סטודנטית. ‏1

1עד לשלב שבו ה"מישהי" הפכה להיות אנחנו.

_________
העלמה עפרונית ושני גימ"לים.
אם דמגוגיה, אז עד הסוף 168133
אין בעיה. פשוט נשלח את הקשישים לצרפת, ושם כבר ידעו מה לעשות איתם.
הקשישים המטופלים — מי יסעדם? 180927
מרכז המחקר והמידע של הכנסת מעריך כי מדינת ישראל אינה יכולה לוותר על העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד, אחרת "תעמוד לפני שוקת שבורה בטיפול בקשישים, מאחר שלא דאגה לפתרונות חלופיים". מהסקירה, שנכתבה על ידי המרכז לבקשתו של ח"כ שאול יהלום מהמפד"ל, עולה כי מצד אחד צמצמה הממשלה את אפשרויות האשפוז עבור קשישים וחולים כרוניים שזקוקים לו. מנגד, צמצמה את האישורים הניתנים להעסקת זרים.

(בגלי צה"ל שמעתי הבוקר כי בסקירה גם צויינה העובדה שישראלים מסרבים לעבוד בסיעוד קשישים בשל השעות הרבות והשכר הנמוך).

בעקבות נתונים אלו אמר ח"כ יהלום כי "הפתרון הטוב, היעיל והזול ביותר לטיפול בקשישים הדורשים סיוע של 24 שעות ביממה הוא העובדים הזרים. כל טיפול אחר לקשישים אלו הוא דמיוני. הוא ייקר את השירות פי כמה ויחייב את המדינה בהוצאות השתתפות שאינה יכולה לעמוד בהן, או בבניית מוסדות לטיפול בקשישים, שאף הם עולים ממון רב".

מ''ש 180931
ולעומת זאת, מנתונים שפרסם האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד השיכון עולה כי מספר עובדי הבניין הישראלים עלה ב-‏2003 ב-‏12%, בעוד במספר הפועלים הזרים המועסקים בבנייה נרשמה ירידה של 38%.

שר השיכון אפי איתם מהמפד"ל אמר בתגובה לנתונים כי למרות החלטת ממשלת ישראל לעודד העסקת ישראלים בבנייה באמצעות תמיכה של 1,000 שקל לעובד, עד היום לא יושמה ההחלטה, ובכוונתו לפנות למשרד האוצר ולדרוש את יישומה.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים