שוחררו ממעצר 168181
יהויריב מגורי ורונן ערוסי שנעצרו שוחררו היום ממעצר על ידי בית הדין הצבאי ביפו. בית הדין לא מצא עילה להאריך את מעצרם לאחר 14 ימי מעצר. המשטרה הצבאית מתכוונת להמשיך ולזמנם לחקירות.

שוחררו ממעצר 168794
גם החייל חגי אביקר שנעצר לפני 10 ימים שוחרר ממעצר. סה"כ עד כה שוחררו 4 מתוך 15 העצורים בפרשה, אחד מהם, צוריאל עמיאור, נתון במעצר בית על חלקו בהרכבת המטען ששימש את חוליית "בת עין" לאחר שטביעות אצבעותיו נמצאו עליו.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/337953.html
שוחררו ממעצר 169017
סלע תור שנעצר אף הוא בפרשה שוחרר למעצר בית בערבות עצמית ונאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים האחרים בפרשה למשך 15 ימים.

שוחררו ממעצר 169391
גם גלעד תור ודוד ליבמן שוחררו ממעצר. מעצרו של יששכר פרץ הוארך בארבעה ימים, וגם יצחק פס, מתי שבו ושחר דביר זליגר עדיין נתונים במעצר.

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/338891.html
כתב אישום 171299
לעומת זאת, נגד שחר דביר זליגר מעדי עד הוגש הבוקר כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים, באשמת חברות בארגון טרור. על פי כתב האישום, הארגון בו היה חבר זליגר היה אחראי לפיגועי ירי בהם נרצחו 8 פלסטינים ולהנחת מטען חבלה בבית הספר בצור באהר (לא כותבים "צור באחר"?).

כתב אישום 172670
פרטים נוספים מחקירת שחר דביר זליגר: החוקרים חושדים ששני פעילי ימין ידועים הם אנשי מפתח בהתארגנות. אחד מהם נחשב למנהיג הרוחני של "נוער הגבעות" (הניחוש שלי: נעם ארנון) ומכונה בכתבה "הגורו". זליגר העיד כי ההתארגנות פעלה בכמה חוליות, ממודרות זו מזו. על פי החשד, דורבנו חלק מהפעילים לבצע פיגועים לאחר שחבריהם או קרוביהם נהרגו במעשי טרור שבוצעו על ידי פלסטינים. ה"גורו", למשל, היה מיודד מאוד עם חייל שנהרג לפני כשנה. החוקרים חושדים כי במעשי הארגון היו מעורבים אנשים שנהרגו בינתיים בפיגועים.

מלבד הפיגועים שבוצעו, נמסר כי תוכננו שתי תוכניות גדולות שלא יצאו לפועל - פיגוע במסגדים (כנראה בהר הבית) והתנקשות באישיות פוליטית ישראלית. הפיגוע במסגדים תוכנן ליום שישי. נראה שמדובר היה בכוונה לבצע פיגוע באמצעות מטענים, משום שדובר על כך ש"התקרות יתמוטטו על המתפללים".

על פי החקירה המניע העיקרי שהדריך את אנשי החוליה היה נקמה. ואולם לא נמצא קשר כרונולוגי ברור בין פיגוע ספציפי ביהודים למעשי נקמה בערבים. החוקרים תהו בשאלה מדוע עברו אנשי הארגון לניסיונות פיגוע בבתי ספר במחצית 2001 וסוברים שייתכן שמדובר בנקמה על רצח התינוקת שלהבת פס (שנגד אביה, יצחק, הוגש כתב אישום על החזקת לבנות חבלה). אפשרות אחרת שהועלתה בחקירה היא שהיה רצון לדרדר את המצב באזור - פיגוע נגד ילדים פלסטינים יגרור "תגובה ממוקדת" של חמאס בגן ילדים יהודי ויבטיח הסלמה כוללת, שלאחריה אולי אף טרנספר לפלסטינים - רעיון שהמקורבים להתארגנות השתעשעו בו לא מעט. פס ושבו נעצרו על פי החשד בהכנות לפיגוע שתיכננה ההתארגנות דווקא בימי הפסקת האש. והחוקרים חושבים שייתכן שמדובר גם כאן בשאיפה להסלמה מכוונת.

זליגר עצמו מוגדר כאיש אמצעי הלחימה של ההתארגנות. הוא שלט בפרטי הפרטים של הנשק שאופסן בשלושה אתרים ליד מקום מגוריו, מאחז עדי-עד בשומרון. בנוסף, זליגר ידע פרטים רבים על אופן ביצוע הפיגועים, שכנראה לא יכול היה לאגור באופן מלא רק בהסתמכות על התקשורת.

הורשע 244248
שחר דביר זליגר הורשע בחברות בארגון טרוריסטי, בקשירת קשר לביצוע פשע, סיוע לאחר מעשה לרצח, והחזקת אמל"ח.

הורשע 244759
האם ידוע מיהם היורים אותם הסתיר זליגר?
הורשע 244790
אינני יודע. האם יתכן שמדובר במישהו מהמורשעים האחרים בפרשה? התעצלתי לבדוק במה הורשעו בדיוק.
הורשע 244941
לא ייתכן, מכיוון שאיש מהאחרים לא הורשע ברצח. ההרשעה החמורה ביותר עד כה היא הרשעת זליגר.
הורשע 245024
מישהו יכול למצוא אולי את פסק הדין באתר הרשות השופטת? אולי מפורט שם? אם לא, זה נראה לי מאד מוזר.
הורשע 245048
ההרשעה התבססה על הודאתו של הנאשם, למרות שחזר בו מאוחר יותר וטען ששיקר כדי לרצות את החוקרים.
הורשע 245071
קראתי את פסק הדין. השופטים מתייחסים בכובד ראש לסעיף האישום המדובר (סעיף האישום החמישי, סעיפים 53-57 בפסה"ד) ואני השתכנעתי מהחלטתם.
הורשע 245185
ייתכן שהשופטים צודקים. התשובה לשאלה שבתגובה 244759 על כל פנים, הינה כנראה: "לא".
הורשע 245204
אני נוטה להאמין שהשניים בהם מדובר הם אותם שניים שזליגר הצביע עליהם בחקירתו (פדרמן ותור אא"ט), ממנה התנער בצורה לא משכנעת (לדעתי) מאוחר יותר. אלע"ד, אבל עם זאת, בשל כל הבלאגן שזליגר גרם בחקירתו (לדעתי הוא נפל ברשת השקרים והאמת שטווה, בעת שניסה לתמרן את כל העולם ולסייע לאחיו ולא להלשין וכו'. השופטים התייחסו לכך באריכות בכל אחד מסעיפי האישום), נראה לי שאין תשתית ראייתית מספקת *בעדותו בלבד* כדי להרשיע את השניים באותה עבירה. מנפלאות מערכת החוק.
גזר דין 266953
שחר דביר זליגר נידון ל-‏8 שנות מאסר. מעריב: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/832/640.html

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים