תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168354
היטלר היה אדם מכוער מאד , לא סימטרי, נמוך. כן גם כל הצמרת הפוליטית אשר הקיפה את היטלר. לכן אני תמה - מאין נשאב הרעיון שזכה לתמיכה של ההנהגה הנאצית- ליצירת גזע "יפה.."? מה המקורות של החיפוש אחר היופי האולטמטיבי מצד אנשים מכוערים/ לא אסטטים? מי היו האנשים בהנהגה הנאצית אשר הובילו את הרעיון הזה?
החיה הבלונדינית 168361
ניטשה כתב בכמה מקומות על "החיה הבלונדינית", חית הטרף המייצגת את התכונות של גזע אציל. אבל הוא השתמש בדימוי הזה כדי "לבקר בחריפות את הלאומנות הגרמניל של המאה ה19", כותב וולטר קאופמן. החיה הבלונדינית היא דימוי פואטי-אסתטי המתייחס לאריה כימיצג תכונות של אומץ, קור רוח, תכנון, טורף המציית לתכונותיו הטבעיות. האריה נמצא במדרגה אחת מעל הגמל המשועבד, ומתחת לילד היצירתי.

ניטשה כותב שדימוי החיה הבלונדינית או "האריים", שעכש"ז זהו הגזע הפרסי, המשחרת לטרף "בטבע המדברי" (עוד דימוי של חופש ורצון), מתייחס "לאצולה הרומית, ערבית, גרמאנית (לא גרמנים) ויפנית, הגיבורים ההומרים והויקינגים הסקנדינביים, הצורך החייתי (ראשוני) משותף לכולם".
החיה הבלונדינית 168405
תודה על שהשכלת אותי!
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168363
אבשלום אליצור כותב על זה במאמר (טיוטה) מאוד מעניין:
קטונתי מלהסביר, אבל על רגל אחת הוא מדבר על מרכיבים פסיכולוגיים/פרוידיינים "בשנאה מטאפיזית" וגם מדבר על היטלר עצמו לא מעט. במשפט אחד - אנשים נוטים לשנוא את מה שדומה להם ביותר, אך אינו הם.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168407
ראשית תודה. אישית , יש לי התנגדות לתפיסות פרוידניות ולהסברים ברמה זו. ניתן אולי, בספק, להסביר זאת ברמה של אדם יחיד אבל לא ברמה קבוצתית או לאומית.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168412
ברור שנטל ההוכחת תקפות ההשלכה מפסיכולוגיה לסוציולוגיה הוא על הכותב. עם זאת הדברים "נשמעים נכונים". היש לך התנגדויות קונקרטיות למהלך הנ"ל? אשמח לשמוע.
המאמר, אגב, נהדר, ותודה למקשר.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168414
אני דווקא חושב שפסיכולוגיה משחקת תפקיד חשוב גם בקבוצות גדולות.
מה היא קבוצה גדולה, אם לא אוסף של אנשים? אם נניח שכל אדם מונע על ידי גורמים "פסיכולוגיים" (לאו דווקא חולניים), נגיע למסקנה שפסיכולוגיה היא גורם גם בקבוצות גדולות. ברור שאין יחס של אחד לאחד ביניהם, וככל שהקבוצה גדלה נוספים עוד גורמים שמסבכים את העניין, אבל השורש נשאר.

יש היום תחום שנקרא "פסיכולוגיה ארגונית", אולי צריכה להיות גם "פסיכולוגיה לאומית"?
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168443
לדעתי יש כמה בעיות במאמר של אליצור כתבתי על כך כאן:

בהמשך הפתיל מופיעים דבריו של דוד פלד בעניין זה גם.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168453
גד , תודה על התגובה. אני אסביר את עצמי. על פי הבנתי, הפסיכולוגיה מתמודדת עם התמונה שבמראה ולא עם המציאות. הביולוגיה : המחקרים בכל תחום הגינטיקה / הנדסה גינטית מצד אחד + הרפואה והסוציולוגיה מכסים / או ליתר דיוק יכסו ויעלימו עם הזמן את הפסיכולוגיה כענף רפואי )בהיבט הריפוי או תיקון הנפש / ההתנהגות(. מקצוע זה ישאר בתחום האבחון כמקצוע עזר אך לא יככב.
ברמה הקבוצתית, למדתי באוני' קורסים רבים בתחום דינמיקה קבוצתית / ארגונית וכדומה. אני משייך אותם לסוציולוגיה ולא הפסיכולוגיה היות ומדובר בהתנהגות הנובעת מלחצים חיצוניים כאלה ואחרים. המתחכמים יאמרו מייד אבל כל אדם יגיב / מגיב שונה והאופי האישי משפיע למשל תכונת מנהיגות, או תכונה של ללכת כנגד הזרם. זה נכון אבל לעניות דעתי תכונות אלה ,כולל תכונות שונות של האלימות על גווניה )כולל בספורט( נובעים מתכונות גינטיות וסביבה חברתית מתאימה למשל: בתקופת מלחמה יש פרצי אלימות ואכזריות מצד אנשים שלא היינו מצפים מהם להתנהגות כזו. אלימות הינה תכונה חיונית / הכרחית לקיום המין האנושי כי אלה הן התכונות הנדרשות לצידים, לשומרים,ללוחמים וכן גם לרבים מאנשי green peace.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168741
אבל אי אפשר לבודד תחום אחד ולתחום אותו במנותק מכל השאר.

כשאתה עוסק בקבוצות של אנשים (מה שאתה קורא סוציולוגיה), אתה עוסק באינטרקציות בין _אנשים_. התכונות האישיות של כל אדם משפיעות על ההתנהגות הקבוצתית הכוללת וזה די ברור - מדוע יש קבוצות ש"מצליחות" ומחזיקות מעמד לאורך זמן רב ויש קבוצות שלא? האם הפסיכולוגיה האישית של אנשים לא משחקת כאן? אם היית מחליף את בני משפחתך באנשים אחרים (אבל המצב היה נשאר זהה לחלוטין מכל בחינה אחרת), המשפחה שלך היתה מתפקדת באותו אופן?
כמובן שככל שמוסיפים רמות של סיבוך והפשטה, נוספים עוד גורמים (complexity).

הדוגמה הפשטנית היא פיזיקה גרעינית והכימיה - הכימיה בנויה על-גבי חוקי פיזיקה פשוטים יותר, כמו משיכה בין חלקיקים. זה לא נוגד את העובדה שיש תופעות כימיות שקשה מאוד לתאר במונחים אטומיים בלבד - בכל רמה יש תופעות יחודיות.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168876
גד, דוקא מפני שאתה צודק (בדוגמה שלך בנושא הכימיה) אתה מחזק את טענתי. המתמטיקה מתקשה להתמודד עם 5 משתנים והנה אתה מצפה מהפסיכולוגיה (שיש בה הרבה בלה בלה) להתמודד עם אינסוף משתנים תלויים? איננו יודעים להגדיר ולאפיין את התכונות האנושיות : למשל - מהו/ מיהו פחדן? על פי איזה סקלה תמדוד אותו? על פי ספקטרום האור? או על פי סולם הריחות?.כמות המשתנים התלויים והבלתי תלויים הינו אין סופי . מלבד אי היכולת לכמת ולספור את התכונות האישיות (בין היתר עקב מגבלות שפה ותפיסה) הרי יש השפעה לתנאי סביבה : פחדנות במהלך עקירת שיניים אבל אומץ לב במלחמה. פחדנות במלחמה אבל אומץ לב לקפוץ מ10 מטר ללא מצנח, או פחדנות מפני צעקות האישה...
נאמנות לחבר אבל לא נאמנות למולדת. נאמנות למולדת אבל לא נאמנות לאישה. בקיצור - לפסיכולוגיה אין הכלים והיכולות לבצע הערכות רציניות לבטח לא להתמודד עם תהליכי קבלת החלטות שבהם המשתנים מגוונים ומשתרעים על הרבה דיספלינות. אם כך הרי לא ניתן להסתמך על ההמלצות והמסקנות שלה.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 169093
מה זה חום? מה זו טמפרטורה? מה זו עבודה?

איך מיישמים דברים כל-כך מופשטים למערכות עם כמות ענקית של משתנים כמו גוש קרח המחובר לגוש מגנזיום?

קוראים לזה תרמודינמיקה. לדרך בה מגיעים מן התכונות הפיסיקליות של החלקיקים הבודדים להערכה של התכונות התרמודינמיות קוראים מכניקה סטטיסטית.
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 169142
אני מציע לך לפתח מודלים לקבלת החלטות מתחום התרמודינמיקה עבור הפסיכואנליזה.
לא קשור בכלל 168774
האם ידועה לך התשובה על תגובה 167813
תמיהה גדולה המבקש הסבר! 168409
הוא כותב: "היש שפה שהכינוי "בן זונה" אינו מככב בראש סולם העלבונות שלה?"

אנגלית, לא?
נכון אם כי 168497
יש whore ו - slut כעלבונות לנשים, הם עדיין עלבונות פחות קשים מ-bitch. יש לציין, עם זאת, שהמקבילה האנגלית המודרנית ל"בן זונה", כלומר הקללה הנפוצה ביותר - mother fucker, הינה בעלת משמעות גרועה בהרבה מ"בנה של אישה המקיימת יחסי מין תמורת תשלום".
וסתם חיפוש בגוגל מניב:
והכי קרוב (ואפילו דיי נפוץ) - son of a bitch 168498
לא נכון 168504
MF ממש לא המקבילה לבנזונה.
הכי קרובה למקבילה היא SOB, אך התרגום המילולי לא מדויק. אין בנזונה באנגלית.
נכון אם כי 168508
mother fucker זה לא "בנה של אישה המקיימת מין תמורת תשלום" אלא "מזיין ת'אמא שלו [בתחת]".
אתה רציני? 168701

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים