המצרים לא מוכרים? 168797
שר הנפט המצרי סאמח פהמי צוטט בעיתון המצרי אל-אהרם אל-ערבי: "האחראים המצרים (על הגז הטבעי) אינם מעוניינים להתייחס לנושא. הצד המצרי סירב מספר פעמים להתחייב לכל עסקה ארוכת טווח עם הצד הישראלי, ופעמים רבות ישנו סירוב מוחלט לרעיון זה. שר הנפט אישר יותר מפעם אחת, שמצרים שולטת על ההקצאה שלה, ולא חושבת לייצא לישראל. באשר לשותף הזר, הוא חופשי למכור את הקצאתו". ובעיתון אל-שארק אל אווסאט הוסיפו כי בתשובה לשאילתה של חברי פרלמנט "שר הנפט המצרי שם קץ לשמועות שהסתובבו בתל אביב, לפיהן מצרים תמכור לישראל גז טבעי. בדיווח של הממשלה המצרית לפרלמנט, בתשובה לשאילתה של כמה חברי פרלמנט, מכחיש השר כל מו"מ או מגעים עם ישראל בקשר לנושא. השר אמר גם, שאין שום בסיס לספקולציות הישראליות ושאין שום ערוצי תקשורת פתוחים בנוגע לייבוא גז מצרי לישראל, ושהתיק הזה נסגר לפני שנים רבות".
המצרים כן מוכרים? 169899
יו"ר חברת הנפט הלאומית המצרית שלח מכתב רשמי ליו"ר חברת החשמל אלי לנדאו בו הוא חוזר ומאשר ללנדאו את כל ההתחייבויות העומדות בבסיס המו"מ לאספקת גז טבעי מצרי לישראל. גם ראש לשכתו של הנשיא מובארק התקשר הן אל שגריר ישראל בקהיר גדעון בן עמי והן אל הממונה על שגרירות מצרים בישראל טארק אל קוני, וביקשם להעביר לממשלת ישראל מסר רשמי, לפיו, אין, לדבריו, אמת בדברים המיוחסים לשר המצרי ולמשרדו, שכן המחוייבות המצרית לפרוייקט הגז היא בחזקת החלטה בלתי-הפיכה.

המצרים כן מוכרים? 171258
למרות המכתב והפניה של ראש לשכתו של מובארק, מבקש שר התשתיות יוסף פריצקי שהקבינט ישקול שוב אם להעביר את הזיכיון לאספקת הגז מידי חברת EMG לחברת בריטיש-גז. לדברי פריצקי, העיכוב במו"מ עם ספק הגז השני הוא בלתי נסבל וגורם נזק עצום למשק האנרגיה הישראלי. "היינו צריכים כבר להיות כבר במו"מ לא עם הספק השני, אלא עם הספק השלישי. אם עד סוף החודש לא יגיעו חברת החשמל וחברת EMG להסכמה, אדרוש דיון מיוחד בנושא בממשלה או בקבינט".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "המו"מ עם חברת EMG הוא ארוך ומורכב ויימשך עוד חודשים ארוכים, ועם זאת, בימים הקרובים, כפי שהודיע ראש הממשלה, נדע אם ניתן להגיע עמה להסכם עקרונות מיידי, או שנצטרך להחליט החלטות חדשות בנושא".


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים