פיסיקה מולקולרית? 169574
במעריב אומרים שהוא היה "מחלוצי הפיסיקה המולקולרית". יש בזה משהו או סתם אי הבנה?
פיסיקה מולקולרית? כנראה שלא 172863
הזדמן לי לקרוא מספר כתבות על אדוארד טלר ז"ל ביומון הונגרי (אולי Hungarian Times אם יש כזה). צוין שם כי טלר עסק במחקר פיסיקלי צבאי עוד לפני פרויקט מנהטן, כך שיתכן שבנקודה זו או אחרת עסק גם בפיסיקה מולקולרית. מכיוון שבכ"ז מדובר במעריב, וסביר להניח שהם לא יודעים עליו דבר-מה שאינו ידוע לנו, אני סקפטי.

בהונגריה נחשב טלר לגיבור לאומי והומניסט שנאבק כל ימיו לטובת שלום האנושות וחירותה. אמנם המחלוקות שעורר מירוץ החימוש הגרעיני נמשך עד היום, אך אין ספק שטלר היה שוחר שלום ולא מחרחר מלחמה. כיהודי הונגרי שראה את ארצו נכבשת ע"י הנאצים ולאחר מכן ע"י ברה"מ, אפשר להבין את מידת האיום על עתיד העולם שראה בשלטונו של סטאלין. מבחינה היסטורית קרוב לודאי שברה"מ היתה מפתחת פצצות מימן גם אלמלא היתה מקדימה אותה ארה"ב. בניגוד לפצצת הביקוע הסובייטית שהועתקה מן האמריקאים, פצצת המימן שפיתח סחרוף היתה שונה מהותית מזו האמריקאית.
המשך ההתעצמות הגרעינית האמריקאית בשנות החמישים הפכה את הנשק הגרעיני מכלי נחוץ המכריע במלחמות לנשק יום הדין שגם משטרים חשוכים לא העזו לעשות בו שימוש. גם היום ניתן להבין את חששו המתמשך של טלר מפני השגת עליונות טכנולוגית סובייטית שהיתה מאפשרת להם לסחוט את העולם החופשי. בדיעבד ידוע שמלחמת הכוכבים זירזה את התמוטטותה הכלכלית והפוליטית של ברה"מ (ואולי אף גרמה לה), אך נראה שתולדה זו לא נצפתה מראש ע"י טלר.

בכל אופן ההחלטה הפוליטית להתמיד במירוץ החימוש ודאי לא היתה של טלר המנוח. היה לו חלק מרכזי בהוצאה לפועל של מדיניות הגרעין האמריקאית, אך לא הוא הנושא באחריות לקבלת הסכנות הכרוכות בה. גם מי שרוצה להכפיש את זכרו ולדמות אותו לד"ר סטריינג'לאב, צריך להבין שבמשטר דמוקרטי מי ששולט על תקציבי הפיתוח הבטחוני הם נציגי הציבור הנבחרים. אדוארד טלר אולי לא היה תורם נדיב לחד"ש, אך הוא היה אדם דגול ומדען מצוין. יהי זכרו ברוך.
מעריב צדק! 172930
בינתיים נזכרתי באפקט יאהן- טלר (JAHN TELLER), ואכן הוא קשור לפיסיקה מולקולרית.
המאמר הוא מ1937.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים