אין עשן בלי אש 170628
מסיבה כלשהי אף אחת מתחנות הניטור לא גילתה את הזיהום. ברדיו שמעתי שני הסברים סותרים. ההסבר הראשון היה שהתחנות לא מתוכננות לזהות סוג כזה של זיהום, וההסבר השני היה שהזיהום התפשט "בין" התחנות ולא פגע באף אחת מהם.

שני ההסברים נראים לי משונים,ההסבר שהעשן עבר בין התחנות- בטלוויזיה אתמול הראו צילומים של איזורים ענקיים מכוסים בעשן, איך יכול להיות שאף אחת מהתחנות לא קלט את זה? בעניין הרגישות של תחנות הניטור לזיהום כזה- לא סביר שהם לא רגישים *בכלל* לסוג כזה של עשן.

אולי מישהו שיותר מבין (עמית מנדלסון?),או חיפני, יכול להסביר מה קרה כאן?
אין עשן בלי אש 170666
רוצה הסבר נוסף?
לפני כמה שנים שמעתי כי בבתי הזיקוק היה מקובל הנוהל הבא: ניקוי תקופתי של ארובות פליטה היה גורם לעננים שחורים ומבהילים של חלקיקי פיח. בתי הזיקוק נהגו לעשות פעולות כאלו בלילות, כך שאנשים לא ראו את ענני הפיח אלא רק ראו אותם בדיעבד כמשקעי פיח על החלונות והמכוניות.
האם יתכן שפליטות מזהמים חלקיקיים מן הסוג שקרה, קורות השכם והערב (לכן המוניטורים לא חשבו שזה משהו מיוחד) אבל מתוכננות לשעות הלילה. (סליחה אם זה מזכיר את הבדיחה על חללית עיראקית לשמש: "נבוא בלילה")
אין עשן בלי אש 170690
אינני מתיימר להיות מומחה בכל הקשור לזיהום אוויר.

מכל מקום, זו רק תזכורת נוספת לכך שאין להזניח את נושאי הסביבה, ושהרבה יותר דחוף לפתור את בעיות מפרץ חיפה - זיהום אוויר כבד, זיהומי קרקע ומים, חומרים מסוכנים ומסרטנים - מאשר לפנות את פי גלילות בגוש דן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים