''להמשיך לעשות את מה שעושים'' 170823
במאמרו של אריה דיין ב"הארץ" טוען עדאל קעדאן שמנהל מקרקעי ישראל והסוכנות היהודית עברו מאפליה גלויה לאפליה סמויה, שמונעת את מימוש פסק הדין של בג"צ משנת 2000. קעדאן מציג מסמך שנכתב על ידי דן בריר, אחד מחברי צוות שהוקם על ידי מנכ"ל החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית יחיאל שמשוני כדי לגבש עמדה בנושא בג"ץ קציר. במסמך המסכם כותב בריר כי פסק דין קציר "כמעט שלא מותיר 'חורים' שמאפשרים מיון תושבים ללא אפליה". בהמשך הוא מונה, אחד לאחד, את כל "החורים" שהיו קיימים עד אז ושנסתמו על ידי פסק הדין. האפשרות להמשיך ולמיין מועמדים להתיישבות באמצעות אגודות שמפעילות ועדות קבלה, מסביר בריר, "מצטיירת (לאור פסק הדין, א"ד) כבעייתית"; "הגדרות של קריטריונים שייקבעו על ידינו בתנאים הנ"ל נראות מאוד בעייתיות"; "מהלכי מיון" של מועמדים על פי אפיוניהם השונים ("יישוב לאמנים, יישוב לעולים, יישוב ל'ירוקים' וכו"') "עשויים להתפרש כהתחכמות שבאה לעקוף את בג"ץ". בריר מחווה דעתו, ש"המהלכים הפוליטיים לשינוי החוק עשויים שלא לעמוד במבחן חוקי היסוד", ומגיע אל השורה התחתונה, המעורפלת משהו בניסוחה, של המסקנות: "לאור הנ"ל, נראה שדרך הפעולה הנכונה היא לא לעשות רעשים במערכת ולהמשיך לעשות את מה שעושים".

בתגובה שמסרה הסוכנות לדיין נאמר שההמלצה הזאת, "להמשיך לעשות את מה שעושים" אף על פי שבג"ץ קבע כי "מה שעושים" מנוגד לחוק, לא היתה אלא "דעה אישית של פקיד בלבד". "הסוכנות היהודית", מסר דובר הסוכנות, ירדן ותיקאי, "פועלת בהתאם לפסיקת בג"ץ ועובדיה מונחים לפעול בדרך זו בלבד". הדובר נמנע, עם זאת, מלהשיב על השאלה מה היו המלצותיו הרשמיות של הצוות והאם ההמלצות אומצו על ידי הסוכנות.

בהמשך הכתבה מתוארת בין השאר ישיבת וועדת הקבלה של קציר, מנקודת מבטו של קעדאן. מסתבר שבין השאר נדרשו בני הזוג קעדאן למסור קורות חיים, שנמסרו לגרפולוג... בני הזוג קעדאן נדחו בוועדה, ועדאל קעדאן מגיש, כאמור, בימים אלו, עתירה נוספת לבג"ץ.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים