חברה שיורה לעצמה בראש 1716
חבל שעמידתו של וייצמן לצד השלום (וחסר לו שכנשיא המדינה, הוא לא היה עומד לצד השלום), שיבשה את דעתם של גורמים מסויימים בימין. לא זכור לי שאותם גורמים פצו פה נגד התערבותו של הנשיא, כשהוא דרש להשעות את השיחות עם אש"ף בימי טרור האוטובוסים. הרי תמיד "העם" הוא הימין. השמאל תמיד מחוץ למחנה. "אז", עזר יצג את רצון העם, היום הוא סתם שמאלני שרוצה שלום.

כמובן שיהיו הצבועים שיגידו שהצבעתם במשאל הקטן של האייל, היא תוצאה של הגילויים אודות החשבונות של סרוסי, וללא קשר לדיעה הנחרצת של וייצמן בנושא השלום. מעניין אם אותם אנשים פותחים את אותו פה על חקירתו של בנימין נתניהו, ואם גם במקרה הזה הם חושבים שהטיפול הפופוליסטי והלינצ'יונרי של התקשורת, הולם.

ומדוע זכתה תגובתי בכותרת הקשה הזו? לפי דעתי, חברה שאין לה כבוד לדבר, לא יכולה להחזיק לאורך זמן. עכשיו זה מוסד הנשיאות, אבל זה יכול להיות כל אחד וכל דבר. כבוד בעיניי הוא אי-התלהמות. חשיפה, אבל לא לינץ'. לא להתנפל כערפדים מוצצי דם על כל מי שבמקרה יש לנו חשבונות פוליטיים איתו, ולחגוג על דמו, בטרם הוא יכול לגונן על עצמו. התקפה כזו פרועה על הנשיא, על ידי גורמים פוליטיים (לא עלומים, יש להם שמות), לא זכורה לי ולמרות שהיא אולי משרתת איזו מטרה פוליטית ארעית, כולנו עוד נשלם את מחירה.

אורי
נשיא שיורה לעצמו בראש 1736
האשם היחיד לדרדור מוסד הנשיאות הוא העומד בראשו שביציאותיו המפוקפקות הקים עליו חצי עם (כל פעם חצי אחר) ותחב את אפו לעניינים שאינם קשורים אליו.
עכשיו כבר מאוחד להסתתר מאחורי פוזה ממלכתית ולתבוע את הכבוד המגיע לו.
חברה שיורה לעצמה בראש 1740
וייצמן היה צריך לטוס לאלף עזאזל עוד לפני 15 שנים, כשהונה אלפי אנשים עם מפלגה מטופשת בשם יחד. 15 השנים האחרונות שלו הן בזיון אחד ארוך, והגיע הזמן לשים לזה סוף. יש גבול לכל תעלול, והתעלול שלו אינו מוצלח יותר משל מושחתי ש"ס שהעבירו כסף מהמפלגה לכיס. כן, אני יודע, צריך לחכות ולבדוק אם זה נכון. תחכה אתה, הוא עם קוצר הרוח המפורסם שלו לא יקבל ממני סבלנות. שילך קיבינימט, והיום, לא מחר.

S&M
חברה שיורה לעצמה בראש 1791
אני חושב שוויצמן היה צריך להתפטר מזמן, כי הוא לא מתאים לתפקידו. עצם העובדה שהוא משמש כפוליטיקאי בהיותו נשיא מהווה עילה להדחה. הנשיא הוא לא פקיד של ראש הממשלה, הוא לא צריך לסדר לו את הקואליציה, הוא לא צריך להשפיל את כבוד מוסד הנשיאות על ידי זחילה אל עובדיה יוסף.

ולהזכירך, אני לא בדיוק חבר ליכוד. אני חושב שנתניהו חטף בדיוק מה שמגיע לו, ואני אשמח לראות אותו מאחורי סוגר ובריח, אבל ויצמן אשם לא פחןת ממנו, ואולי יותר. הוא חייב ללכת, ואתמול.
חברה שיורה לעצמה בראש 1883
כפי שרואים בכל התגובות כאן, כל הכותבים
מתנגדים לעיידר כנשיא בגלל דעותיו, בגלל דעתו הפוליטית וללא קשר למקרה האחרון של סרוסי. כל תומכי הימין, המתנגדים לנסיגה
מהגולן פתאום מתנגדים לוויצמן בצורה יסודית
אך כאילו בגלל ענייני כספים. לכן אני רוצה להגיד שאין כל קשר בין המקרה האחרון, שעליו אפילו איננו יודעים מספיק, לבין מקומו של וויצמן בתור נשיא. היה הרבה יותר פשוט אם אנשים יגידו את דעתם ישירות ולא יסתתרו אחרי כתבתב אשר כתב מה שכתב כנראה בהוראה/בקשה של הבוס שלו, שגם אותו הרגיז עייזר על ידי מניעת חנינה מראש על כל פשעיו בעתיד.
חברה שיורה לעצמה בראש 1906
לזכותו של יוסי יש לציין כי פרסם מאמר ב"אייל הקורא" הקורא לוייצמן להתפטר, ימים ספורים *לפני* גילוי פרשת הכספים מסרוסי.

דיון 110

פורסם בתאריך 23/12/99, כאמור לפני הגילוי.
כשבראש יש גידול... 1795
אני מצטרף ליוסי גורביץ': גם אני לא חבר מרכז הליכוד, ממש לא; גם אני (בעצם, גורביץ' אולי שונה ממני כאן) אינסטינקטיבית ורגשית יותר שמח כשנתניהו מסתבך; גם אני אתמוך, יש להניח, במשאל על הסכם עם סוריה; וגם אני חושב שוייצמן צריך לעוף.
הוא אמנם עוד לא הורשע, אבל כל מה שזה נותן לו זה שהוא לא צריך (עדיין?) לשאת בעונש (במובן מאסר או קנס). מבחינתי הוא לא יכול להיות נשיא ברגע שהוא בחר לא להשיב באופן מלא ופומבי להאשמות.

עוד יותר מרגיזה אותי הטענה שכנראה השמיעו רבים ליואב יצחק, כאילו עליו להסתיר את המידע למען השלום עם סוריה. אם באמת השלום היה תלוי בוייצמן, מצבו (של השלום) קשה;
האמת, די ברור שזה תרוץ שקוף מצד האולד-בויז שסתם רצו לגונן על אחד משלהם.

אין סכנה גדולה יותר לשלטון בישראל מכך שהוא יהפוך ל"מוניקרטיה", שלטון כסף, כמו (במידה רבה) ארה"ב. בעצם, לפעמים נדמה לי שאולי הוא כבר כזה: שמאחורי כל החלטה תמוהה של הממשלה מציץ איזה איל-הון שמרוויח ממנה (כביש חוצה ישראל; השיוך לחברות הטלפונים; מונופול הכבלים; המכירה בזול של הזכיונות לסלולאריים; ועוד הארנק נטוי).
אני שמח גם על חקירת העמותות שתמכו בברק. אני אמנם עוד יותר אשמח אם יתברר שהם נקיות מרבב והכל היה "פוליטי"; אבל אם לא, מצידי שברק יעוף על זה, גם אם על זה יפול "השלום". זו מטרה ראויה.
כשבראש יש גידול... 1802
אני איתך בנושא הזה. אם ברק קנה שלטון בכסף, הוא צריך לעוף לכלא בטיל, וודאי מראשות הממשלה. אגב, המונח שאתה מחפש הוא לא ''מוניטריה'' (עירוב של מילה אנגלית ומילה יוונית) אלא ''פלוטוקרטיה'', שלטון העשירים.
חברה שיורה לעצמה בראש 1841
הרשו לי להגיב לכל אלה שסבורים כי מתקיים לינץ' נגד וייצמן.
ויצמן הוא נשיא המדינה בטעות. טעות שעלתה למדינת ישראל ותושביה בריסוק מעמד הנשיא, בעקביות והתמדה עד כי כמעט ושכחנו מי היו, ומה היו נשיאי מדינת ישראל למן הקמתה.
ויצמן מעולם לא התאים לתפקיד ולא בגלל דעותיו הפוליטיות או רצונו העז להביע אותן מעת לעת. ויצמן פשוט אינו אישיות הולמת לתפקיד. לכן, כשנכנס לתפקידו, שינה מיד את "משכן הנשיא" ל"בית הנשיא", כי ככל הנראה הרגיש שהנעלים מעט גדולות עליו. ויצמן מעולם לא כיבד את המשרה ובאופן שיטתי הרס בה כל חלקה טובה. מוסד הנשיאות הוא סמל לכבוד, למוסר ולענווה. נשיאי ישראל היו מאז ומעולם אנשים משכמם ומעלה. אנשים צנועים וישרי דרך. אינטלקטואלים מן השורה הראשונה. דבריהם נישאו בגאון ונשמעו בהערכה. רק ויצמן השתומם כאשר חיים יבין הודה לו על הראיון ("מה זה הכל?"), רק ויצמן, אל מול מנהיגי העולם היטיב להתנסח ולומר מעל קברו הטרי של רבין: "אכלנו כמה דברים טובים, שתינו כמה דברים טובים...".
ויצמן בייש את מוסד הנשיאות למן היום הראשון שבו נכנס לתפקידו. ויצמן גרם נזק בל יתואר למוסד הנשיאות - נזק שספק אם נוכל למוחקו.
הגענו למצב שמול ויצמן התמודד לו, בלי היסוס, שאול עמור. איש "רב פעלים", איש אשכולות כשלעצמו, ובתמיכת ראש ממשלה.. ?!?
כעת יש המציעים את דוד לוי או את משה קצב. שניהם עם כל הכבוד אינם ראויים לתפקיד.
מה קרה למדינה הזאת?
האם שאול עמור היה מתמודד גם מול הרצוג?
האם וייצמן/שאול עמור/דוד לוי/משה קצב - מועמדים ראויים כמו הרצוג, נבון, קציר, שזר ובן צבי?
מה קרה למדינה הזאת, שכל עובר ושב בה מתמודד על משרת נשיא המדינה?!
ויצמן צריך להתפטר ומיד. שבענו די מדמותו הגרוטסקית ומתרומתו הדלה למוסד הנשיאות.
פרשת הכספים של סרוסי היא רק הקש שישבור את גב הגמל. הנה כי כן, בסיועו האדיב של ויצמן, כנשיא המדינה, הצלחנו בקלילות להגיע למצב שמשטרת ישראל חוקרת את נשיא המדינה - הסמכות המוסרית הראשונה במדינת ישראל נחקרת בחשד לפלילים.
אם בארזים נפלה שלהבת - מה יגידו אזובי הקיר???
חברה שיורה לעצמה בראש 1854
יש טעם לפגם בכך שרק פוליטיקאים הם כיום מועמדים לתפקיד. פרס, למשל, *לעולם* לא יהיה מקובל על כל העם. עם כל ההערכה שיש לי אליו, הוא לא מתאים לתפקיד – או יותר נכון, התפקיד לא מתאים לו.

מה רע בבחירת נשיא שאינו פוליטיקאי-שנגמר-לו-הסוס? דיפלומטים לשעבר, אנשי אקדמיה, וכו" – דמויות שתהיינה הרבה פחות שנויות במחלוקת.
חברה שיורה לעצמה בראש 611090
טוב, כנראה שאני בכל זאת מתאים...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים