מה, לא ידעתם? 17206
החוק הוגש לראשונה בשנת 1988 על ידי רובי רבלין ודוד ליבאי.
ש"סניקים...
מה, לא ידעתם? 17244
דוד ליבאי הצהיר כבר מספר פעמים כי החוק שהוגש אז היה במחאה על תנאי המאסר המחפירים, ומעולם לא התכוון שיעבור. רובי ריבלין לא ביקש להחיל את החוק רטרואקטיבית, ולקראת הקריאה השלישית טען כי ימשוך את החוק אם לא תבוטל ההסתייגות להפיכתו רטרואקטיבי. כמובן שמשיקולים קואליציונים, הוא לא ביצע את שהבטיח.
אבל כן, ש''סניקים - החוק הזה מעולם לא צבר תאוצה - לפחות לא עד שש''ס ראתה כי טוב.
מה, לא ידעתם? 17247
לו לפחות יכולנו לקוות כי מקרה ליבאי (''הגשתי את החוק במחאה, לא באמת התכוונתי שיעבור'') ילמד לקח את כל הח''כים המגישים ''הצהרות חוק''.
מה, לא ידעתם? 17458
את הרטרואקטיבי אפשר לרשום לזכותו של שירות בתי הסוהר.
הם חשבו שם שהמצב שעל חלק מהאסירים יחול החוק ועל חלק לא, זה מצב לא בריא.
מה, לא ידעתם? 17470
לא מעניין אותי על שם מי רשום החוק. מעניין אותי מי דחף אותו, כך שדווקא עכשיו הוא עבר.
עוד פרט מעניין, שהעלה דן מרידור שלשום בחדשות (של ערוץ 2, אני חושב) - ישנן מספר עבירות עליהן החוק לא חל - ביניהן רצח ואונס. למה קבלת שוחד, שהיא העבירה החמורה ביותר במגזר הציבורי, אינה ביניהן? כל העסק מסריח מכל הצדדים.

אגב, סתם כקריאה לשעות הפנאי - אני ממליץ על גליון "פנים" שעסק בתרבות הישראלית המזרחית, ובעיקר על המאמר שעוסק בשאלת תמיכתם של בני-אליטות מזרחיים (פרופסורים וכיו"ב) בש"ס.
מה, לא ידעתם? 17473
את הפרט של הרצח והאונס ידעת רק אתמול?
אז איך הבעת דעתך שלשום?
הרי זהו פרט חשוב ביותר לטעמי.

אלא שהפרטים בשיח הציבורי הישראלי אף פעם אינם חשובים. מה שחשוב זה מי נגד מי. ש"ס מאוד בעד? או אז בתהליך ההשוואה החברתית שאני מבצע, אני מכייל את עצמי לעמדת הנגד.
וההיפך.

גליון פנים?
מה היה כתוב שם בראשי פרקים?
מה, לא ידעתם? 17475
ידעתי שפשעים מסויימים אינם נכללים ב"הנחה". הנחתי אוטומטית שקבלת שוחד אינה אחת מהם, אך הדבר לא עלה על דעתי עד שמדירור הציג אותו במילים.

אוי, מה היה כתוב שם... הממ... דובר שם על התודעה הכוזבת שש"ס יוצרת בקרב המזרחיים, על כך שהיא מתצטיירת כבית של הנחשלים, למרות שפעמים רבות היא התנגדה לחוקים שבאו לעזור להם (יום לימוד ארוך, כדוגמא מאוד בולטת אל מול תלונותיהם על "פגיעה בילדי ישראל" בכל פעם שמסרבים לממן להם את רשת החינוך). דובר שם על העדפה של פוליטיקה של זהות על פני פוליטיקה של מעמדות וערכים. אני חלש בזכרון. אני מאמין שכל ספריה שמכבדת את עצמה מחזיקה עותקים של הגליונות הללו - לעזאזל, זה כתב עת שמוציא ארגון המורים!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים