מלים חצובות בסלע 172136
כתלמיד של פרופ' יצחקי לשעבר, וכאחד שרואה את התנהלות האוצר כיום, הרי שכל מילה נכונה.
למרבה הצער, אין גוף כלשהו כיום במערכת הציבורית והפוליטית המסוגל להתמודד עם משרד האוצר.
פרטים רבותיי 172177
אבל במה מתבטאת התעמולה הזו? אילו נתונים ביבי מסתיר מאתנו, את זה יצחקי לא אמר ל"הארץ" וחבל. יש לדוגמא ביקורת על ביבי שאת הצפי לצמיחה של אחוז (בערך) הוא מפרסם בגאווה כהוכחה להצלחת תכנית הבלימה+צמיחה שלו. מדוע? האם מצפים ממנו שיצניע את התחזית האופטימית של הלמ"ס? ושוב, מדוע אותם האנשים שמעבירים את הביקורת לא חושפים את הנתונים "האמיתיים" שלטענתם מוסתרים מעיני הציבור. בקיצור, פרטים.
פרטים רבותיי 172225
הטענות של פרופ' יצחקי שבמקור משמש כפרופ' לכלכלה, ומומחה למיסוי, הן שמשרד האוצר - ותחתיו נמצאים רשויות מס הכנסה, מנהל הכנסות המדינה ואיך אפשר בלי אגף התקציבים - מציגים לציבור נתונים מעובדים על פי צרכיהם. הנתונים הגולמיים שמהם אנשי המקצוע יכולים להסיק מסקנות, ואף רחמנא ליצלן להתווכח עם התחזיות ה"מקצועיות" של המומחים מטעם המדינה, לא ניתנים להם.
למי שכל הדברים הללו נשמעים כמו סינית - אנסה לתרגם זאת לדוגמה הבולטת בשנתיים האחרונות.
בזמנו של שר האוצר הקודם הציג האוצר תחזיות צמיחה של 4%, עתה, מדוע זה חשוב? כי מתחזית זו נגזרת תחזית גביית המסים ומכאן גם הוצאות הממשלה ושאר השירותים שהמדינה אמורה לממן.
הנחה זו, היתה כל כך מופרכת וניתנה בשיא האינתיפאדה ולא התקבלה כמובן על ידי אנשי המקצוע - למותר לציין שהצמיחה לא רק שלא הייתה חיובית כי אם שלילית וכך קיבלנו בשנה החולפת את התוכנית להבראת כלכלת ישראל.
משרד האוצר למי שלא יודע, מנהל כיום את מדינת ישראל, הוא זה שקובע מהם היעדים אליהם יוקצו תקציבים, והוא זה ששולט על סדר היום החברתי במדינה, ללא יכולת בקרה כלשהי מצד הפוליטיקאים, בתי המשפט והתקשורת.
דוגמה אחת אקטואלית מחוק ההסדרים האחרון בו קוצצו מילארדי שקלים השירותים החברתיים - היתה יוזמת האוצר להקים יחידת אכיפה לעבירות כלכליות - במלים פשוטות, הכוונה היתה להקים יחידה בעלות של רבע מיליארד ש"ח שתפקידה יהיה לאכוף עבירות שגורמות נזק לתקציב המדינה.
אין בכך כמובן פסול, אך בעוד שהמלחמה בפשע ה"רגיל" - דהיינו רצח, שוד, סחר בנשים, שוחד, וכו' לא זכתה לתקצוב כלשהו, ומי שמכיר את מערכת המשפט יודע עד כמה היא עמוסה, הרי שלמעשה משרד האוצר באמצעות יכולת התקצוב למעשה קובע מהן העבירות שתיאכפנה במדינת ישראל.
פרטים רבותיי 172293
I’m sure that everything you have said is not a great secret among the financial community.
Now, in your opinion, why the professor open his mouth at this particular time?

תזמון 172368
איני יודע מדוע פרופ' יצחקי בחר בתזמון זה, עמדותיו ידועות בקהילה האקדמית והמקצועית והוא חוזר עליהן מזה שנים.
אני חושב שהפעם העיתונים נתנו לו במה בשל תפקידו, אולי האווירה, פרסום השנתון הסטטיסטי והזדמנות לראיון, חוץ מזה אלוהים יודע. כמובן שניתן להוסיף לכך את דיוני התקציב.
ראו עוד התבטאותיו של אורי יוגב מהיום:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים