המספרים של אדוארד 17228
שני מדדים-לכאורה לאבטלה במשק הישראלי מפורסמים מעת לעת (ואני לא מדבר על ריטואל "אם עשרים מיליארד ישראלים איבדו את מקום עבודתם, למה שהוא ישמור על שלו?"): נתוני שירות התעסוקה ונתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הנתונים של שירות התעסוקה מעידים רק בעקיפין על רמת האבטלה, ומקובל לראות בנתוני הלמ"ס את האינדיקטור הכלכלי המהימן. אלא שאני תוהה: האם הנתון של הלמ"ס לוקח בחשבון את העובדים הזרים (חוקיים או לא) בישראל? האם הוא צריך (כלומר, מבחינת שימושיותו ככלי לקביעת מדיניות) לקחת אותם בחשבון?

וברכת "ברוך שובך לאייל" לאהוד לם.
סקר כח אדם של הלמ''ס 18094
בגדול, לא מתחשבים בעובדים זרים בנתונים על אבטלה. חלקם כן נכנסים:
הסקר הוא סקר דירות. אם אדם מעסיק מטפלת פיליפינית בביתו, או מתגוררים בדירה עובדים זרים כפועלים שהגיעו לארץ, הם יוכללו בסקר, וזאת בתנאי שהם שוהים לפחות שנה אחת בארץ.
בעיקרון, עובדים זרים מגיעים לארץ כ*עובדים* ולכן לא יוכללו כמובטלים אלא בנתונים העוסקים במועסקים. מי שכן ייכנס הוא מי שברח ממעסיק, למשל, ומחפש לו מעסיק חדש..
סקר כח אדם של הלמ''ס 18112
תודה.

אז כשאומרים שכך וכך אחוזים מכח-העבודה במשק מובטלים, האם "כח העבודה" כולל את העובדים הזרים או לא? זה בעצם מה שרציתי לדעת (ההבדל אולי לא משמעותי, ואולי הוא משמעותי רק בחלוקה למגזרים, אינני יודע).
סקר כח אדם של הלמ''ס 18123
המסקנה מכל המלל שלי לעיל - יש עובדים זרים שנכללים, אך הם באמת מספר מזערי ביותר.
סקר כח אדם של הלמ''ס 18128
השאלה היא איך אתה מגדיר ''עובד זר.'' הלא עובד זר מובטל, הוא מושג בעל משמעות סוציו-אי-לוגית...
משמעות 18211
כנראה שגם משמעות היא דבר סובייקטיבי..(:
אני יוצאת מתוך נקודת הנחה ש"עובד זר" הוא קוד שלנו לאנשים שבאו מחו"ל ע"מ לעבוד. כמו ש"צווארון לבן" או "צווארון כחול" הוא לאו דווקא כזה, ליטרלית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים