172307
עדיין צריך לפתור את הבעיות הללו:

1. האם משך השירות הלאומי יהיה כמשך השירות הצבאי?

2. האם מסיימי השירות הלאומי ישרתו במילואים או ב"מילואים לאומי"?

הפתרון הנכון לפי דעתי, לפחות בשלב ראשון, הוא קיצור השירות הצבאי לשנתיים, כך שמספר האנשים שעושים משהו מועיל בצבא יעלה ב- 33 אחוזים.

נכון שזה יקר יותר (כי צריך להכשיר יותר אנשים) אבל זה מחויב המציאות כדי לצמצם את האפליה כנגד קבוצה מצומצמת של אנשים המשרתים שלוש שנים בעוד 50% מחברי המחזור שלהם כלל לא התגייסו, וכלל לא ישרתו במילואים.

אחרי מהלך כזה צריך לשקול שירות לאומי חובה או פתרון אחר.
ועדיין אין פתרון לבעיית המילואים (2).
מה הבעיה עם המילואים? 172323
כפי שהזכרת בשאלה, יש בהחלט אפשרות להציע ''שירות מילואים לאומי''. נראה לי שברוב - אם לא כל - המקומות בהם אפשרי או יתאפשר שירות לאומי, אפשר בהחלט להסדיר מסגרת מילואים מתאימה.
יש אפשרות. אבל אני מאוד מקווה שלא. 172375
מילואים לאומיים? לא היה מספיק הרעיון המיותר של שירות לאומי לכל, שאנו צריכים גם את רעיון המילואימניקים הלא צבאיים בשירותה של המדינה?

ואומרים שעבר זמנה של התנועה הקיבוצית. לי זה נשמע כאילו יש מי שמעוניין להקים פה קיבוץ עירוני-תעשייתי אחד גדול. מי יכול להחליף אותי מחר בתורנות המטבח של גוש דן?

אין על אזרחי ישראל מספיק מילואים, בשביל שאנחנו נמציא סוגי מילואים נוספים שאפשר להעיק עמם על האזרחים? צריך חלוקת נטל (כך שתהיה לכל אחד מאיתנו בממוצע פחות מדינה על הגב). הוספת נטל, זה לא מה שהאזרח הישראלי צריך עכשיו. יש לו כבר מספיק מדינה מתחת לעור גם כך. מילואים הם הכרח בטחוני ולא ערך כשלעצמו (אני מקווה).

פניה נרגשת למדינה (להכין ממחטות, עגבניות ופיצוחים):
מדינה יקרה, אם יש לך יותר מדי תוכניות לאיך להכנס יותר לחיינו, את מוזמנת להפסיק. צאי לנו מהחיים בבקשה. תני לחיות בשקט. מי שהתרומה לקהילה בוערת בעצמותיו שיקום, יתחיל לעשות ושלא יתלונן. אין זה מתפקידו לכפות על אזרחים, עפ"י חוק, את רוח ה"התנדבות", את אהבת הקהילה, את חדוות התרומה לכלל ואת ששון סגידת הלאום והמדינה.
שיטה מצויינת 172390
1. יש משהו יהיר ב"מי שרוצה לתרום - שיעשה ולא יתלונן". שובר שיאים, אפילו.

2. אפשר להכליל את הרעיון. במקום שכולם ישלמו מס (מנגנון גדול ויקר), פקידי האוצר יבחרו את משלמי המס הדרושים להם (ויגבו כמה שנראה להם נחוץ). האחרים יקבלו פטור מלא.
שיטה מצויינת 172508
1. תודה. גינס בדרך. יש משהו יהיר ודידקטי בחלוקת ציונים ותארים במקום לעלות טיעון.
להגיד למישהו שמעוניין להתנדב, מתוך טוב ליבו, לעסוק במשהו שאיננו הכרחי לקיום המדינה, שלא ידרוש זאת עפ"י חוק מאחרים, זו דרישה סבירה לדעתי.

2. אם נמשיך עם האנלוגיה: אני כן מעוניין שכמה שיותר ישלמו מס. חייבים מיסים בשביל שתתקיים מדינה ועדיף לחלק את הנטל בצורה הוגנת. אני לא מעוניין במדינה, ש*היא* זאת שלא מעוניינת בכספם של חלק מהאזרחים ומחליטה שעל אזרחים אלה מוטלת חובה לאומית לא הכרחית אחרת כתחליף לתשלום מיסים, רק בשביל לרצות את הרגשת הפראיריות של משלמי המיסים. לי זה נשמע כמו פתרון חלמאי למדי (וגם לא ממש דמוקרטי/מערבי/ליברלי).

מדינה: שלום יוסי. אני לא רוצה שתשלם מס הכנסה.
יוסי: יש!
מדינה: אבל אתה חייב להתנדב, בניגוד לרצונך, בבית האבות הקרוב למקום מגוריך.
יוסי: ?
מנשה שמשלם מס הכנסה גבוה כל חודש: :-O
אבל 172428
כמה זמן אחרי תחילת השירות עושים קורס סמלים?
לדעתי ההצעה שלך תביא לאיבוד של השכבה המקצועית של החיילים הסדירים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים