חילופים בטייסת 172877
אחד החותמים על המכתב - אלוף משנה רן, טייס מסוקים, החליט לחזור בו מחתימתו על מכתב הסירוב. במכתב למפקד חיל האוויר הסביר אל"מ רן כי ברור לו שהלך בדרך שגויה ומשפחתו וחבריו הסתכלו עליו כעל סרבן ו"אינני כזה", ציין. "המסר שביקשתי להעביר לא הובן כהלכה ובעיקר לא נמסר בדרך הנכונה". אל"מ רן אומר כי הוא סבור כעת, כי הוא בחר בדרך שאינה הולמת אותו ואת הערכים שעליהם גדל ועליהם הוא מחנך את ילדיו. "מעולם לא הפרתי פקודה", הוא הדגיש. לדבריו, החליט להצטרף למכתב הטייסים על רקע רגשות תסכול ומרירות המלווים אותו שנים רבות. "תחושתי היא ששנות הכיבוש הארוכות השחיתו חלקים מאיתנו כעם וטשטשו את הגבולות בין טוב ורע ובין מותר ואסור", וזה מה שהביא אותו לחתום. "הצורך לתת ביטוי לרגשות האלה ובעיקר להחדיר לתודעת הציבור את הסכנה הנשקפת לנו מהכיבוש". חרף ההתלבטות הזו, הוא אומר, הוא עשה ככל שביכולותו להמשיך ולשרת במילואים, לשמור על הקשר עם החיל ולהדריך ועל כן החליט לחזור בו מהחתימה על המכתב, אולם הוא ימשיך להביע את דעותיו במסגרות אחרות.

לעומתו, סא"ל אלי, טייס קרב, הודיע כי הוא מצרף את חתימתו למכתב הסירוב. סא"ל אלי המשמש כמדריך טיס יחד עם אל"מ יפתח ספקטור, שחתום גם הוא על מכתב הסירוב, הסביר כי החליט לצרף את חתימתו לאחר שמפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, הודיע כי בעוד שכל טייס שחתם על המכתב יוכל לחזור בו, הרי בעניינם של מדריכי טייס יינקטו צעדים נוקשים יותר. חלוץ הורה למפקד בית הספר להפסיק את שירותם בלא לתת להם אפשרות לחזור בהם. "אלה לא הדמויות שראוי שיחנכו את הדורות הבאים", כתב חלוץ.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/344874.html

המכתב של אל"מ רן, Ynet: http://my.ynet.co.il/pic/doc_28_9/default.htm
וישאל הבלבניסט 172939
האם אלוף משנה אינו מבין את פשר מעשיו? האם לא היה נהיר לו שיתוייג כסרבן, הן על ידי חבריו והן על ידי משפחתו?

זה נראה כמו שהוא גם אוכל את הדגים הרקובים וגם מגרשים אותו מהעירה. למה הוא עושה את זה?
וישאל הבלבניסט 172982
שתי אפשרויות:
1. אל"מ זה אינו כ"כ משופשף (יש כאלה. בד"כ מקובל לראות מדרגת תא"ל דמות שאותה יש לנתח "לא עפ"י טעויות" במודל הבלבני).

2. בלבניזם בהקצנה: מאחר וכבר אינו משרת בחיל (וגם אינו טס ממילא), פחות חשובה לו היוקרה, והוא הצטרף מלכתחילה כדי לפרוש, ולזעזע את התנועה הזו, או לפחות קצת לקעקע את האמינות שלה. אפשר גם להתפש לכך שביום שפרסם את מכתבו, רק "כדי לאזן", טייס קרב חדש הצטרף.

בשני ההסברים במקרה זה הניתוח הבלבני מיותר, כי אינו מסביר יותר מכל ניתוח אחר. לך תדע.
וישאל הבלבניסט 172986
אני לא זוכר שעודד אי-פעם הציב ''רף דרגה''. בכל מקרה, גם אני הייתי מוותר על ניתוח בלבניסטי של המקרה הזה - די לא חד-משמעי.
וישאל הבלבניסט 173034
הצבת הרף היא שלי, לא של עודד. עפ''י הכרותי עם תפקידי אל''מים שונים, בהרבה מהם יש הצדקה למקצוען אמיתי, אבל חלק קטן מאפשר מינוי של קוריוזים, שבאמת יכולים למעוד (ובייחוד כשהם בדימוס). מדובר בתפקידים מיוחדים של אל''מ שאינו עוסק בפיקוד, אלא יותר בתכנים מקצועיים (מקובל, למשל, בחמ''ן).
וישאל הבלבניסט 173105
לא הבנתי - האל"מים המקצועיים הם אלו שימעדו, או אלו שעוסקים בתכנים מקצועיים, או הקוריוזים?
אתה יכול לתת דוגמות?
וישאל הבלבניסט 173106
סליחה, בקריאה חוזרת אני רואה שזה מבלבל: יש "מקצוען" פיקודי ויש "מקצוען" מתמחה בתחום בו עסק מהיותו סג"מ (כמו מומחה מערכות אלינט בחמ"ן). מקצועי פיקודית יהיה "נתיח בלבנית" בעוד שמקצועי מתמחה לא.
וישאל הבלבניסט 465303
"... עד היום הוא כופר בשם "סרבן". "לא מדובר בסרבנות", הוא אומר, "אלא בסירוב". כלומר לא סרבנות גורפת, השתמטות, אלא סירוב ספציפי לבצע פעולות לא מוסריות." http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
חילופים בטייסת 173744
גם בכיר החותמים תא"ל יפתח ספקטור מסתייג מהמכתב. בראיון לערוץ אחד אמר ספקטור שהוא לא מתנגד לחיסולים הממוקדים, כל עוד הם אינם נעשים בניגוד לחוק. "אני מצטער על כל אחד שחשב בטעות שאפגע בחיל האוויר. אני מגן על המדינה בכך שאני קובע שהכיבוש משחית". ספקטור מתח ביקורת על מנסחי המכתב ואמר שטעה כשלא בדק ביסודיות את המסמך לפני שהוסיף את חתימתו.

טייס נוסף שחתם על המכתב חזר בו היום מחתימתו. סגן אלוף אדם נצר אמר: "לא התכוונתי לפגוע בחיל האוויר".

חילופים בטייסת 173746
מעניין אם ארז עוד מאחל לשני אלה שנה טובה.
חילופים בטייסת 173748
החלף "הגברת ביכל-שונרא" ב"ארז לנדוור".
חילופים בטייסת 173750
ההודעה למעלה לא כוונה אליך, למרות שהיא היתה תגובה על הודעה שלך. איתך הסליחה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים