ה-ELN לקח אחריות על החטיפה 173056
באתר האינטרנט הופיעה לראשונה הודאה פומבית בחטיפתם של התיירים. להודאה יש כמה נקודות:
א. החטיפה בוצעה ע"י ה-ELN, במבצע שנקרא "איינדה חי". (איינדה היה נשיאה הסוציאליסטי של צ'ילה שהופל במהפכתו של פינוצ'ה ב-‏11/9/73).
ב. הם מייחסים לחטיפה (שהתרחשה גם כן בספטמבר) משמעות כזיכרון לגורמים שהובילו את המהפכה: "כוחות צבאיים ימניים שנוהלו ע"י המשטר הפאשיסטי היושב בבית הלבן. בעבר המשטר הזה סמך את ידיו על פינוצ'ה והיום הוא סומך את ידיו על שרון, בלייר, אזנאר (ר"מ ספרד) ואחרים". (לשון ההודעה.
ג. נקודה נוספת אשר להם ה-ELN מקדיש יותר ממחצית תגובתו המפורטת, היא רצונו של האירגון לתשומת לב העולם למצבם העגום של האינדיאנים באזור זה. (ובזה הם צודקים לחלוטין). הם מתארים את הזוועות העוברות על האוכלוסיה האזרחית והחפה מפשע הכלואה במאבק המר המתחולל בין הקבוצות השונות, תוך גירושם של האינדיאנים למעלה ההרים, מניעת יכולת קיום והישרדות וסגר המונע מהם להכניס מוצרי קיום בסיסיים.
ד. הם קוראים לארה"ב, קולומביה והאיחוד האירופי להיכנס לדינמיקה של מו"מ לפיתרון המצב, ומציינים שהמשך החיפושים אחר החטופים מסכן את חייהם.

אנחנו מקווים שהדחייה בפירסום ההודאה נובע מכך שהם הצליחו למלט את השבויים מהאזור והובילו אותם לאזור אחר (למשל לאזור מדיין, שמה נמצאת המפקדה המרכזית שלהם). אם זה המצב, אפשר להביע אופטימיות זהירה בנוגע למצבם של השבויים, היות שה-ELN מעולם לא רצח שבויים זרים ובד"כ הוא העביר להם "סדרת חינוך" בנוגע למצב בקולומביה.
ושוב, בתקווה שהכל יסתיים בשלום.
ה-ELN לקח אחריות על החטיפה 175883
עידכון קטן:
ה-ELN חידד את דרישותיו, והוא דורש שהמתווכים מטעם הכנסיה ילוו בפעילי זכויות אדם מחו"ל (ובמיוחד מארה"ב), וכמו כן הוא דורש שנושא זכויות האדם באזור של סנטה-מרתה יעלה לסדר היום של האו"ם ויטופל בהתאם: שישלחו משקיפים בינ"ל שיפקחו על פעילות הצבא והפארמיליטרים באזור, ועל אי-קיומה של המדינה באזור.
התגובה של השלטון היא מעט מגושמת ולא מעט מיתממת וצבועה: שר הפנים הגיב שהוא מתנגד באופן עקרוני לדון בשיחרור השבויים תמורת דבר כזה או אחר, מכיוון שלדבריו בכך מתייחסים בני אדם כסחורה העוברת לסוחר. בנוסף לכך, הוא אמר ש"מה שקורה או לא קורה באזור כזה או אחר זה לא עניין בכלל למשא ומתן".
בנוסף לכך, הצבא הקולומביאני ממשיך בסריקות המוגברות. זה לא סימן טוב, מכיוון שלצבא הקולומביאני יש סיכויי הצלחה כמעט אפסיים בחילוץ חטופים.
לצערי, התגובה של הממשל הקולומביאני היא בלימת כל הזדמנות וניסיון למו"מ.
נ.ב.
עוד אנקדוטה: ה-ELN הודיע בתחילה שהוא מתכוון לחקור אם הישראלים הם מרגלים. בהודעה מאוחרת יותר הוא התייחס אליהם כאל תיירים לכל דבר, והודיע שהם במצב בריאותי מצויין.
ה-ELN לקח אחריות על החטיפה 175893
התגובה של השלטון נשמעת לי כמו וריאציה על ''לא מנהלים משא ומתן עם טרוריסטים'' - נשמע לי קצת מוכר, רק שאני לא מצליח להזכר מאיפה.
ה-ELN לקח אחריות על החטיפה 176321
היום התפרסם באחד העיתונים בקולומביה עידכון: קולומביאנית אחת הצליחה לברוח מאותו המקום שבו מוחזקים התיירים. היא נחטפה לשמה כדי להיות "עקרת בית" בבית שבו הם מוחזקים בג'ונגל, והצליחה לברוח אחרי שהלכה בג'ונגל ארבעה ימים. היא סיפרה שהם מוחזקים בבית גדול בלב הג'ונגל, שהיא הייתה צריכה לכבס, לנקות ולבשל לחטופים ול-‏15 החוטפים, שהחטופים בחיים אבל לא נתנו לה לראות אותם, כי רק החוטפים מעבירים להם אוכל ושתיה, ושאחד מהם חלה ולקחו אותו לרופא, והוא החלים.
כמו כן היא סיפרה שפעם אחת היא יצאה למרפסת והזהירו אותה שלא תלך בטעות בשביל הגישה או מצד ימין, כי יש שמה מוקשים.
היא ברחה מאותו הבית ביום ג' האחרון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים