לרגל הפיגוע בחיפה שהתרחש זה עתה 173888
אולי כדאי להזכיר כמה עובדות שנוטים להתעלם מהן. ישנה איזו נטייה נאצלת להימנע מהכללות על קבוצות אוכלוסייה כדאי לא להיחשב גזענים, כאילו התווית היא שקובעת ולא המציאות וכאילו גם הכללה נכונה ומתבקשת היא אסורה אם היא לגבי קבוצות אוכלוסיה.

בואו נזכור כמה עובדות על האומה הערבית שבתוכה האוכלוסייה הפלשתינית (או העם הפלשתיני שגילו בערך כגילה של החיפושית שלי):
1. אין מדינה ערבית אחת במערכת השמש שהיא נאורה או דמוקרטית, כולל מדינות המפרץ העשירות (כך שזה לא עניין של כסף) ולהבדיל ממדינות בעלות גיל זהה כמו ישראל.
2. הפלשתינים רודפי השלום הם שקמו בוקר אחד ב-‏1929 והחליטו לטבוח את שכניהם היהודים הטובים והם עשו את זה כשהם היו רוב שולט ובלי סיבה נראית לעין. הם עשו את זה קודם ב-‏1920-1921 ולאחר מכן בסוף שנות השלושים. הם עשו את זה במלחמת העצמאות והם עשו את רק לפני שנתיים בלינץ' ברמאללה.
3.לוחמי החופש הנאצלים של העם הפלשתיני רוצחים ילדים יהודים בעורף, להבדיל מן הפרטיזנים הפולנים והרוסים חסרי המוסר שהקפידו לפוצץ מסילות רכבת גרמניות ולארוב לשיירות של הצבא הגרמני.

לדעתי זה די שקוף שהאומה הערבית בכלל וערביי פלשתין בפרט אינם מסוגלים בתודעתם ובתרבותם העכשווית להיות חלק מן המערב הנאור ושוחר השלום. תקראו לזה פיגור אבולוציוני-תרבותי או איך שבא לכם. זה לא משנה. הם לא מסוגלים והם הוכיחו את זה היטב בלינץ' שערכו במילואימניקים. זה שזה לא כולם זה לא משנה. השאלה היא לא אם יש הבדל בין זה לזה, אלא אם ניתן להבדיל באופן מעשי. אם אי אפשר להבדיל בין אריה טוב לאריה מסוכן אז נאלצים לסלק את כל האריות.

נכון שגם אצלנו יש קיצוניי, אבל אנו רוצים ומצליחים להבלום אותם וזה מה שקובע. העם היהודי בישראל בסופו של דבר בולם את הרוצחים שלו והפלשתינים לא. בסזון בזמנו כמעט פרצה מלחמת אחים כדי לרסן קיצוניים. אני לא רואה את "הרוב הערבי שוחר השלום" נוקף אצבע כדי להשיג שלום וזה בהחלט אומר עליו משהו.

ילד בן ארבע שנכווה בנר בחנוכה מבין ישר שכל הלהבות בעולם הן מסוכנות, אבל אנו לא יכולים גם מכל הנתונים שבעולם להגיע להכללה פשוטה. גם עיוורון מוסרי, למי שלא שם לב, הוא עיוורון. וכמו כל עיוורון, הוא קטלני.
לרגל הפיגוע בחיפה שהתרחש זה עתה 174004
עצוב כל כך שרק פיגוע קשה כזה פוקח עיני אנשים, ואנשים בודדים בלבד.

עצוב שהתפתחה אצלנו נורמה, לפיה 'נאורות' זה להבין את אוייבנו ולהטיח האשמות בנו, בעצמנו.

ואגב, מי נחשב בעינך כימין 'קיצוני' שיש לבולמו?
לרגל הפיגוע בחיפה שהתרחש זה עתה 174924
הרבה יותר מסובך לבחון מנטליות של עם ממה שאתה חושב. הרבה יותר מורכב לנתח את מעשיו ועוד יותר מכך את התבטאויותיו. הרבה יותר קשה לדעת עד כמה מנטליות זו מושרשת ומקובעת.
אבל נניח-למען הטיעון שאתה צודק לחלוטין. גם אז יציאה מהשטחים ולחימה בקיפוח נראים הפיתרון ההגיוני.
וזאת בתשובה לשאלה שאיננה נשאלת-אם הפלסטינאים הם כמו שתיארת, איך ניתן לשנות זאת?
-הכרה במציאות היא צעד ראשון, פעולה יזומה היא צעד שני. תיאור המציאות בלבד הוא פאטליזם דקאדנטי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים