ספין? 174376
עשיתי חיפוש באייל על "סוריה" ו "ג'יהאד" על שלושת החודשים האחרונים
כמו שאפשר לראות, פרט לדיון הזה יש רק תגובה אחת הכורכת את סוריה על הגיהאד האיסלאמי, וגם שם מדובר על ענישה של לבנון. מה קרה שפתאום כולם נזכרו ש*סוריה* אשמה בפיגועים?
ספין? 174381
ברוך הבא לעולם הבלבניסטי... עכשיו קח לך אתגר - מדוע דווקא עכשיו לתקוף בסוריה?
ספין? 174396
לא הסברתי את עצמי טוב. התייחסתי לאתגר שלך (עוד לפני שהיבעת אותו) בכותרת לתגובתי. מה שמפתיע אותי זה ההענות לספין. אני שואל על המגיבים כאן ובעוד מקומות. פתאום יש המון שמדברים על איך הסורים תומכים בג'יהאד האסלאמי, ובכלל כל הצרות שלנו בשלושים שנה האחרונות הם מהסורים ( ומאנשים שלא כותבים <ספויילר> כשהם מספרים על סרטים).
ספין? 174446
ניחוש: נראה שבוש עכשיו לא ממש מרוצה מסוריה. הם סייעו לממשל סדאם במהלך מלחמת המפרץ האחרונה, ואם זכרוני אינו מטעני גם יצאו משם פיגועים נגד האמריקאים בעירק.

אולי האמריקאים מתנים את הסיוע לישראל בהפצצת מחנות טרוריסטים בסוריה?
ספין? 176561
לא חייבים משהו כל-כך מוחצן. מספיקה "הבנה". זה הרי אקט בעל הרבה יתרונות לישראל. אסד הצעיר כבול על-ידי מצב הביש הדיפלומטי בו הוא נמצא עם ארה"ב, צבאו חלש, כלכלתו לא איי-איי-איי. אין לו שום אפשרות להגיב. הוא מסתפק בגינויים ובבכיות לאו"ם ("בלתי נתפס שמדינה אחת החברה באו"ם תתקוף מדינה אחרת החברה באו"ם, ביחוד כשזו האחרונה אפילו חברה במועצת הביטחון!" (תרגום מהזכרון) היה לדעתי חסר טקט דיפלומטי מדהים. תמשיכו ככה).

זה לא סתם לעג לרש. זה משנה לחלוטין את תמונת המצב. אסד _לא_יכול_ להרשות לעצמו הפצצה ישראלית נוספת, מכיוון שתגובה יכולה לפגוע אנושות בסוריה, וחוסר תגובה יכול לפגוע אנושות ביציבות משטרו. ואילו חוקי המשחק החדשים כפי שנקבעו על-ידי ההתקפה הישראלית וחוסר התגובה הסורית הם שישראל יכולה להגיב _נגד_סוריה_ על כל פיגוע גדול בתחומי הקו הירוק שבוצע על-ידי ארגון בעל נוכחות בסוריה. אין לו ברירה אלא לנסות ולרסן קצת את הג'יהאד האיסלאמי והחמאס.

מאז עבר קצת זמן. האם אסד הצליח? לא היו מאז פיגועים גדולים, אבל יכול להיות שזה מקרה. היה פיגוע ירי אתמול, ויש תגובות ישראליות בעזה. שימו לב שפיגוע הירי בוצע על ידי גדודי עז א-דין אל קסאם, אבל התגובות נגד הג'יהאד בעיקר. הייתי אומר ששרון מתגרה בג'יהאד לבצע עוד פיגוע במצב העניינים הרגיש עם סוריה עכשיו. מה שקורה בד"כ זה הסלמה עד שיש פיגוע גדול. אם לא יהיה פיגוע גדול, אפשר לומר שהפעולה בסוריה קנתה לצה"ל חופש פעולה חסר תקדים. אם יהיה, יהיה מעניין.
ספין? 174457
לא יודעת למה דווקא עכשיו. אבל למה בכלל -לפי דני גילרמן בכל אופן-
נראה לי שיש קייס נגד הסורים. ואם כך, למה לא עכשיו?
אגב, בלינק שלעיל 174461
לא צריך לקרוא את כל המלל. הפרטים המעניינים נמצאים בסעיפים הממוספרים, 1-5 .
ספין? 174465
ראשית, אני חייב להגיד שזה נאום מאוד יפה. ממש הכניס להם. אציין רק שצרמה לי ההתיחסות ל
What can we tell the Arab and Israeli
mothers of children murdered in this weekend's attack in Haifa?

שהרי מדובר בערבים *ישראלים*.

מצד שני, אם סוריה היא כזאת איומה ונוראה ‏1, למה לא הוגשה תלונה למועצת הביטחון *קודם* ומכת נגד *אחר כך*.

חודשים מסבירים לנו שהבעיה נמצאת במוקטעה ("לגרש"), וכולנו אומרים אמן. פתאום, תגלית! המפתח נמצא בסוריה, ומיד כל הדוברים הרשמיים(והרבה מהלא רשמיים) מוצאים ומוציאים הוכחות. עוד מעט נשמע קולות הקוראים לגרש את אסאד, ואורי אבנרי ייסע לשם לשמש מגן אנושי.

אודה ואבוש, שכשאני שומע על פיגוע, של הגיהאד, או כל ארגון אחר, המחשבות שלי לא נודדות לכיוון "צריך סוף סוף להראות לסורים" אלא יותר לכיוון המוקטעה או לכיוון בנין הממשלה בירושלים ( משהו בנוסח " מה קורה עם הגדר"). אז בסדר, אני תמים, אבל גם כל המבינים שמסבירים לנו היום על דמשק, שתקו עד לפני שבוע.

1 ואני מקבל את כל דברי השגריר כנכונים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים