הלו, זה אינטרנט? 174783
לפי העיתונים, צו איסור הפרסום בעניין חטיפתו של אלחנן טננבאום "הוליד גל שמועות באינטרנט". למה נגרע חלקנו?
הלו, זה אינטרנט? 174785
המערכת הורידה את הידיעה שהופיעה בhttp://www.haayal.co.il/reply.php3?id=1632&rep=1... ולפיכך נגרעה מאיתנו הידיעה שבלונדינית דו מינית מהממת, מנופפת בזרי הדס כציודה היחיד, פיתתה את טננבאום בעומדה מעבר לשער פטמה לחצות את הגדר ולבצע איתה עיסקת נשק.
הלו, זה אינטרנט? 174789
הלו, זה אינטרנט? 174818
מוזר. השמועות כאן לא מדברות על נשק, אלא על עסקאות מסוג אחר לגמרי.
הלו, זה אינטרנט? 174815
האמת היא שאני קיבלתי כבר דוא''ל עם ''הסיפור האמיתי'', שלא טרחתי לקרוא.
בדרך כלל אני מצליח לשכנע אנשים לא לקדם אלי בכלל הודעות שרשרת כאלה.
הלו, זה אינטרנט? 174826
עכשיו שאני יודע מה השמועות אומרות, נראה לי שהן לא כל-כך רלוונטיות. אם מר טננבאום לא היה שליח מובהק של מדינת ישראל במסעותיו בחו''ל, אינני מבין מדוע מנהלת המדינה בכלל משא ומתן לשחרורו.
אין נכנעים לחוטפים לא בגלל שלא אכפת לנו מהחטופים (של ההווה), אלא בגלל שכן אכפת לנו מהחטופים (של העתיד).
הלו, זה אינטרנט? 174831
אותו עיקרון (שבסוף תגובתך) תקף גם לגבי רון ערד? והחטופים מקולומביה?
הלו, זה אינטרנט? 174847
רון ארד נפל בשבי (של ארגון טרור, לרוע מזלו), ולא נחטף. המוטיבציה ללכוד בשבי חיילים בזמן פעילות מבצעית - כבר קיימת, והנסיון לפדות את השבוי אינו משנה את המצב מעיקרו.

למשא ומתן לגבי מי שנחטף כאזרח, כשהוא עסוק בענייניו הפרטיים יש השלכות כבדות לגבי המוטיבציה של ארגוני טרור לחטוף אותי, כשאני עסוק בענייני הפרטיים. זה רחוק מלמצוא חן בעיני.

המטיילים שנחטפו בקולומביה החליטו על דעת עצמם לטייל דווקא במדינה שחוטפים בה כעשרה אנשים מדי *יום*. אם ארגונים פרטיים רוצים לשלם תמורת שחרורם, זה עניינם (למרות שהם בוודאי גורמים נזק גדול לתיירים אחרים שיכנסו לקולומביה); אני מצפה שמדינת ישראל לא תתערב (בתשלום הכופר, ותסתפק בסיוע הומניטרי).
הלו, זה אינטרנט? 174960
החטופים מהר דוב, http://www.idf2000.co.il/kidnapinfo.htmlנחטפו, ולא נשבו, מה הכלל לגביהם?
הלו, זה אינטרנט? 174962
ה''חטופים'' מגזרת הר דוב נחטפו כחיילים.
הלו, זה אינטרנט? 175095
נכון, אבל המוטיבציה היחידה לחטוף אותם הייתה חילופי שבויים אופציונלים, הפעילות המבצעית בה הם עסקו הייתה פעילות שגרתית, הם לא נשבו במהלך קרב, אלא במהלך סיור שגרתי. לפי העיקרון שבסוף תגובה 174826, לא צריך לנהל משא ומתן לשחרורם, לא בגלל שלא אכפת לנו מהחטופים (של ההווה), אלא בגלל שכן אכפת לנו מהחטופים (של העתיד). אם ננהל משא ומתן שכזה, נעודד אירגונים עויינים להמשיך ולנסות לחטוף חיילים ישראלים.
הלו, זה אינטרנט? 175142
מנקודת מבט תועלתנית, מדינת ישראל צריכה להתנער מן החטופים שלה: שידעו בכל העולם שאין שום טעם לחטוף ישראלי, כי הוא ממילא ימחק מיד מן התודעה שלנו; לא נעשה שום מאמץ לשחרר אותו, וודאי שלא נשלם עבורו בשום דרך.
גישה כזו אמורה, מן הדין, לגרום לארגוני טרור להבין שאת המאמצים שלהם צריך לכוון לכיוונים אחרים.

אם כבר, הבה נכליל את השיטה: נפרסם שגם מההרוגים שלנו לא אכפת לנו. נאמר שאיננו מתכוונים להכנס למשא ומתן על הפסקות-אש, שהרי הצד השני ממילא אינו יכול לגרום לנו שום נזק (חוץ מלהרוג כמה אנשים, אבל ממילא לא אכפת לנו מהם). גישה כזו אמורה להקטין את המוטיבציה של ארגוני טרור להרוג ישראלים (מה הטעם להרוג אם זה לא מטיל פחד על הנשארים בחיים?)

אלא שכמובן, אנחנו יכולים להודיע הודעות כאלה עד שנתפקע, ואיש לא יאמין לנו: אוייבינו מכירים אותנו טוב מדי.

אפילו במקרה של החזרת גופות איננו מצליחים להעמיד פנים שלא אכפת לנו. יהודים היינו, ויהודים נישאר. אוייבינו יודעים גם את זה.
(המצרים לא טרחו עד היום לאסוף את גופות אלפי החללים שלהם ממלחת יום כיפור, הפזורים בסיני).

גם כאן - אם אנחנו מוכנים לשלם מחיר כבד על החזרת גופות, אין לחוטף שום סיבה להתאמץ לשמור על השבויים בחיים; ולמרות התובנה הזו, המובנת מאליה, אנחנו לא חוסכים שום מאמץ כדי להחזיר גופות של חיילים שנשבו.

ולאחר כל ההקדמה הזו, כשחוטפים אזרחים, אני מצליח להעמיד פנים בקלות שאינני מעוניין להכנס למשא ומתן (משום שאני חושש לאזרחים שיחטפו בעתיד). לו היו חוטפים בן משפחה שלי, העמדת הפנים הזו הייתה מתפוררת מיד.
באותו אופן, מכיוון שאני ביקשתי מן החיילים ההם לפטרל בגזרת הר דוב, אינני מצליח להעמיד פנים שלאחר שהם נחטפו הם מפסיקים לעניין אותי.
יפה אמרת‏1 175145
חשבתי שכל ישראל אחים, או משהו כזה.

1 באמת.
''כל ישראל חברים'' 175156
דווקא; "חברים" ולא "אחים". אם תרצה, גם זו דרך להסביר את ההבדל בין חייל לאזרח בהקשר הזה.
''כל ישראל חברים'' 175159
והסיפור הזה, שכולנו בניו של יעקב, הוא "מיתוס"? דוד יודע את זה?
''כל ישראל חברים'' 175163
אתה מן הסתם מבין שלא מדובר בהצהרה גנאולוגית, ושיש בשפה העברית עוד מלים פרט ל''חברים'' ו''אחים''.
''כל ישראל ערבים זה לזה'' 175174
לא.

כן.
''כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא'' 175177
לאחר עיון קצר גיליתי שאני מתקשה למצוא את השאלה בתגובה שלך.
''...כל ישראל, ואמרו אמן...'' 175178
האם אתה יכול להסביר לגבי "אתה מן הסתם מבין שלא מדובר בהצהרה גנאולוגית" משום שאני לא מבין?
''כל ישראל מירושלים'' 175179
לא כתוב ''כל ישראל אחים'', אלא ''כל ישראל חברים''. ואפילו אם היה כתוב ''אחים'', אין לזה שום קשר עם קיומו או אי-קיומו של אב היסטורי משותף. וכשאני מדגיש שלא כתוב ''אחים'', גם לזה אין שום קשר עם קיומו או אי-קיומו של אב היסטורי משותף.
וממילא כל בני האדם ''אחים'' (מה לי אדם הראשון, ומה לי לוסי מחדאר), וממילא לכל אחד מאיתנו יש מספר קטן מאד של אחים.
''מלחמת'' ולא ''מלחת''. 175157
ב/אורי? 175167
ב/אורי? 175170
נו, תגובה 174970.
בדיחה רעה 174861
אבד הקשר עם שליחנו בעיניין קולומביה, אילן רמון
הלו, זה אינטרנט? 176089
מה לגבי מקרים שבהם לא מדובר על משא ומתן? האם על מדינת ישראל לבצע פעולות צבאיות כדי לחלץ ישראלים? ספציפית, מה לגבי ישראלים שהחליטו על דעת עצמם לטייל לשטחי הרשות הפלסטינית (בניגוד לצו אלוף)?
הלו, זה אינטרנט? 176091
למה לא לבצע פעולות צבאיות? הנכונות שלנו לפעול בכח כדי לשחרר חטופים מפחיתה את המוטיבציה לחטוף, ולא להיפך.
הלו, זה אינטרנט? 176092
אני התכוונתי דווקא למוטיבציה שלנו כמדינה שלא לעודד ישראלים להפר צווי אלוף, משהו כמו שלטים של ''חוף אסור ברחצה'' בהם אין מצילים (וגם איזו מילה או שתיים על הסיכון לחיילים שצריכים להכנס ולחלץ את ה''מטיילים'').
הלו, זה אינטרנט? 176128
אני לא מוצא דמיון בין המקרים, פרט למלה ''מוטיבציה'' שמופיעה בשני השיקולים. בארגוני טרור צריך להלחם, והקטנת המוטיבציה שלהם לפעול היא חלק מהותי במלחמה הזו. מול אזרחים שלנו, יש לנו דרכים אחרות לפעול (ומניעת עזרה אינה אחת מהן).
אני מניח שאין בכוונתך להציע שמעשנים שחלו בסרטן ריאות לא יתקבלו לאשפוז (כדי להקטין את המוטיבציה של מעשנים אחרים), או שנהגים לא זהירים שרכבם התהפך יושארו לדמם למוות (כדי להגביר את המוטיבציה של נהגים אחרים להזהר).
הלו, זה אינטרנט? 176215
אם מניעת עזרה אינה אחת מהן, מדוע הצעת אותה (להבנתי לפחות, על ידי אי ניהול משא ומתן) כאן: תגובה 174826 ?
הלו, זה אינטרנט? 176265
ההחלטה לא לפתוח במשא ומתן עם חוטפים מכוונת נגד החוטפים; לא הייתי מקבל אותה כגישה חינוכית נגד החטופים.
הלו, זה אינטרנט? 176292
אז לא הבנתי. מה יש לעשות במקרה של טננבאום לדעתך? אם אתה לא פותח במשא ומתן עם החוטפים אז טננבאום, אזרח ישראלי, נשאר בידיהם. "הגישה החינוכית" כלפי החוטפים באה על גבו של החטוף. להבנתי, אי אפשר להפריד בין הדברים.
הלו, זה אינטרנט? 176302
המובן-מאליו הזה מובן מאליו גם לי.

אלא שכניעה לחיזבאללה במקרה הזה מציירת לכל אזרח ישראלי שיוצא מן הארץ לוח מטרה על הגב; אני חושש לגורל החטופים הבאים, שוודאי יבואו אם במו ידינו נלמד את ארגוני הטירור כמה משתלם לחטוף אותנו.
הלו, זה אינטרנט? 176306
אז עדיין לא הבנתי, מה אתה מציע לעשות?
הלו, זה אינטרנט? 176341
עכשיו: לא לנהל משא ומתן עם החיזבאללה על החזרת השבויים, מן הסיבות שמניתי עד כאן.

מה היה צריך לעשות מיד אחרי החטיפה: תגובה בת שני שלבים. בראשון, להודיע לחיזבאללה שאם מר טננבאום לא יוחזר למשפחתו בתוך שלושה ימים, נעשה מה שהאו"ם ממילא טוען כל הזמן שאנחנו עושים: נגיב בכח לא פרופורציונלי. בשלב השני, לקיים את ההבטחה.
הלו, זה אינטרנט? 176350
מה עם לחטוף אזרחים לבנונים?
הלו, זה אינטרנט? 176358
אני לא חושב שאנחנו חלשים מספיק עד שהשיטה הפסולה הזו תהיה מותרת בשימוש. עדיף למקד את התגובות במען רלוונטי יותר.
למה פסולה? 176361
לא השתמשנו כבר בשיטה הזו?
למה פסולה? 176364
''פסולה'' ו''השתמשנו'' אינם תרתי דסתרי. כשהמטרה מצדיקה זאת, יתכן שיש צורך להשתמש גם בשיטות פסולות. כפי שכתבתי, אני לא חושב שאנחנו חלשים מספיק כדי להצדיק שימוש בשיטות כאלה (במקרה הזה).
הלו, זה אינטרנט? 176553
דיון 442
והיום אני מוסיף, שאפשר היה לחטוף את מחבלי חיזבאללה ממערך העמדות שהם פרסו לכל אורך גבול הצפון, ולהפוך אותם לקלף מיקוח בעיסקת חילופי שבויים. מבחינתי מדובר בכוח לוחם ולא באזרחים, ובחטיפתם יש משום מידה כנגד מידה.
אין חכם כבעל נסיון 211016
שני תושבי מזרח ירושלים נחטפו בעירק. גורמי בטחון: "מדינת ישראל לא מקיימת כרגע משא ומתן לשחרור החטופים". "השניים נסעו לעיראק על דעת עצמם ומדינת ישראל לא תבצע כל עסקה בעניינם".

כזכור, גם טננבאום נסע לאן שנסע "על דעת עצמו", מה שלא הפריע למדינת ישראל לרדת על הברכיים בשבילו. מוזר.

מסביר ח"כ יובל שטייניץ (יו"ר ועדת החוץ והביטחון) את ההבדלים: "אין לישראל מחויבות לפלשתינאים". אכן. אלא שלפחות אחד משני החטופים ישראלי. אולי הוא חשוד שנחטף בכוונה? גם בזה אני חושש שהוא לא הראשון.

אין חכם כבעל נסיון 211018
תגובה 210892
אין חכם כבעל נסיון 211041
לעומת זאת, אתמול שמעתי את גדעון עזרא (שרואיין כנציג הממשלה) מצהיר שישראל מחויבת לעשות כל מה שאפשר כדי לשחררם. הוא גם אמר שהאינטרס של החטופים הוא להמעיט עד כמה שאפשר בזיקה של ישראל אליהם ולהדגיש את היותם פלשתינאים, ושבהתחשב בכך האנשים העוסקים בדבר ישקלו מהי הטקטיקה שתביא את מירב התוצאות.

ההצהרות הסותרות האלה הן כר פורה לבלבניזם. אני חושב (כמו שאני חושב כל פעם שאני שומע את מר עזרא) שהוא פשוט טיפש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים