תהייה 175250
בלי קשר כרגע לתוכן ההסכם: השמאל כרגע נמצא באופוזיציה. יש להם בכלל כוונה להביא את ההסכם לאישור אזרחי ישראל? או שהם מתכוונים להעמיד אותנו בפני עובדה מוגמרת?

אם כן- זה לא ממש מעשה דמוקרטי, ולו רק בגלל זה, אני בספק אם הוא "יחזיק מים" בפועל. הרי הממשלה תמיד תוכל לומר שזה לא מחייב אותה, כי זה נעשה על דעת מיעוט, ללא מנדט מהעם.
תהייה 175262
ה"הסכם" הזה מחייב את מדינת ישראל בדיוק כמו שהסכם השכירות שלי מחייב את ממשלת הוד מלכותה אליזבת השניה.

לישראלים שיחתמו על המסמך הזה אין כל סמכות - לא מוסרית, וודאי שלא משפטית, לחתום על הסכם כלשהו בשם מדינת ישראל. ממילא הם אינם צריכים להביא את ההסכם לאישור אזרחי ישראל.

למסמך הזה יש אותו מעמד של מצע פוליטי: "זה מה שאנחנו מתכננים (אבל לא מחוייבים!) לעשות אם וכאשר נגיע לשלטון. רוצים - תצביעו בשבילנו בבחירות הבאות, לא רוצים - אל תצביעו". לחתימות של הפלסטינאים אין אפילו המעמד הזה.
תהייה 175271
האם את אוסלו הביאו לאישור אזרחי ישראל?
אני לא חושב שזוטות כגון מה חושבים אזרחי ישראל (ובוודאי לא מה חושבים הפלשתינאים) מעניינות את מר ביילין והחבר'ה במיוחד.
בכל מקרה, כל זה אינו משנה הרבה, טיבו של הסכם אפשרי הוא ברור ומובן מאליו. עכשיו צריך רק ששני הצדדים יהיו מעוניינים בהסכם.
תהייה 175274
על אוסלו לא חתמו אנשים שישבו באופוזיציה באותו הזמן.
יחי ההבדל הקטן.
תהייה 175358
כמובן שלא. כמו שאמר פינס - זה תרגיל אינטלקטואלי, לא הרבה יותר. אחרי החתימה, החותמים עומדים לצאת בקמפיין לאיסוף תמיכה רחבה בציבור, בתקווה שאו (א) שהממשלה תקבל את ההסכם ותחתום על הסכם רשמי על פיו בין ישראל לבין הפלסטינים, או (ב) שהציבור הישראלי יחליף, בעוד ארבע שנים, את הממשלה ויתן את אמונו בשמאל על בסיס ההסכם הזה.

ערן בטח יגיד שאני לא מבין מהחיים שלי, אבל מה אכפת לי אני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים