האמנם "אין פלסטיני" שמעוניין לפגוע באמריקנים? 175816
הדובר הקבוע הפלסטיני אחרי פיגועי טרור הוא סאיב עריקאת. לוז הדברים שלו עפ"ר הוא פחות או יותר זה: פיגועים אינם משרתים את האינטרסים של הרשות הפלסטינית, אבל הכיבוש הישראלי האיום ממיט את הפיגועים על ראשם של הישראלים שכן אי אפשר לעצור בעד ההתמרמרות העממית.

בפיגוע של היום שבו נהרגו אמריקנים התחלף מעט הנוסח: "זוהי תקרית חמורה ביותר. אין פלסטיני שמעונין לפגוע במפקחים האמריקנים שבאו ליישם את מפת הדרכים".

האמנם כיוון עריקאת לכך שאולי הישראלים עשו את הפיגוע (יש תקדים: פרשת עסק הביש)? הרי כל הפלסטינים, ללא יוצא מן הכלל, ממש משתוקקים ליישם את מפת הדרכים. אכן גם זה כיוון מחשבה. נו, טוב, לא נגזים, נניח לזה.

אך האם באמת אין פלסטיני שמעוניין לפגוע באמריקנים? עריקאת לא צריך ללכת רחוק כדי לחפש פלסטינים כאלה - הם נמצאים לא רחוק ממקום הפיגוע, במסגדים של עזה. ואפילו למסגדים לא צריך ללכת: השבוע הושמעה דרשה של שייך איברהים מודריס ממסגד בעזה בשידור טלוויזיה של הרשות הפלסטינית, ועיקרה הסתה לפגיעה בישראלים ובבני בריתם (קרי, האמריקנים). הנה קטע:

"The world," he adds, "will never enjoy security
unless our children enjoy it here in Palestine. We hear statements by the
little US President. We hear unfair and tyrannical statements in which he
says Israel has the right to defend itself. These statements carry
destruction for the United States itself." "From this place," the imam says,
"we warn the American people that this President is dragging them to the
abyss."

תרגום חופשי: לעולם כולו לא יהיה ביטחון לנצח אם לילדינו לא יהיה ביטחון בפלסטין [פלסטין, למותר לציין, אינה מוגדרת כאן ע"פ מפת "הסכם ז'נבה", השייך נוקב בפירוש בירושלים, חיפה, לוד ורמלה]. אנחנו שומעים הצהרות מפי הנשיא האמריקני הקטן. אנחנו שומעים הצהרות רודניות ולא הוגנות שלישראל זכות להגן על עצמה. הצהרות אלה ימיטו חורבן על ארה"ב עצמה... אנחנו מזהירים את העם האמריקני שהנשיא הזה גורר אותו אל התהום.

הדרשה המלאה:
האם כשדרשה מעין זו משודרת בכלי התקשורת הרשמיים של הרשות הפלסטינית, יכול מישהו לטעון כי "אין פלסטיני שמעוניין לפגוע באמריקנים"?
האמנם "אין פלסטיני" שמעוניין לפגוע באמריקנים? 175941
מה דעתך?
האמנם "אין פלסטיני" שמעוניין לפגוע באמריקנים? 176157
בתגובה 175816 כתבתי: "האמנם כיוון עריקאת לכך שאולי הישראלים עשו את הפיגוע (יש תקדים: פרשת עסק הביש)? הרי כל הפלסטינים, ללא יוצא מן הכלל, ממש משתוקקים ליישם את מפת הדרכים. אכן גם זה כיוון מחשבה. נו, טוב, לא נגזים, נניח לזה." ובכן, לאחר קריאה בקטעי עיתונות פלסטינים אחדים, אני בכל זאת חוזר לזה.

בפנותם ישירות לתקשורת המערבית אין הפלסטינים מאשימים את ישראל בפיגוע נגד האמריקנים, אך לא כך בתקשורת שלהם.
מעבר להאשמות השגרתיות של ישראל באלימות של הסכסוך וההאשמות של שיתוף פעולה אמריקני עם האלימות הישראלית ניתן למצוא גם פנינים כאלה:

הפרשן טלאל אוקל שואל בעיתון הפלסטיני "אל-איים":
מדוע פוצצה ישראל את רכב הביטחון האמריקני שליווה את המשלחת האמריקנית לעזה? הרי אין מדיניות רשמית פלסטינית של פתיחת עימות עם ארה"ב? [ובמענה חלקי לשאלה: הרי הרשות הפלסטינית גם אינה מודה בפעילות שלה נגד ישראל, ודובריה מביעים צער כביכול גם אחרי כל פיגוע נגד ישראלים].

דבריו של אוקל ודברי פרשנים אחרים בעיתונות המזה"ת ביחס לפיגוע באתר בי.בי. סי.:
דבריו של אוקל אינם מקרה בודד. בעיתון "אל-חייאת אל-ג'דידה" - עיתון הנשלט בידי הרשות הפלסטינית - מתפרסמת קריקטורה שקשה לא לפרשה כהאשמת ישראל בפיגוע נגד האמריקנים:
על השלט כתוב בערבית "עזה".לגלגלי הרכב צורת פצצות ועליהן מגן-דוד, כלומר, פצצות ישראליות. ויש בקריקטורה פרט מעניין נוסף: לאמריקנים שברכב אפים גדולים ומעוקלים, זהו מאפיין שגרתי של יהודים בקריקטורות ערביות-אנטישמיות; כלומר, מעבר לכך שהעיתון הפלסטיני מסמן את ישראל כאחראית לפיצוץ הרכב האמריקני, האמריקנים עצמם מוצגים כאן כחלק מאיזושהי קנוניה יהודית בנוסח זקני ציון.

את ההפניה לאייטמים הללו בעיתונות הפלסטינית הנ"ל מצאתי באתר Honest Reporting:
האמנם "אין פלסטיני" שמעוניין לפגוע באמריקנים? 176237
גם יאסר ערפאת בראיון לבי.בי.סי טוען שלא ייתכן שפלסטינים ביצעו את הפיגוע נגד האמריקנים. ראו וידיאו "ראיון בלעדי עם ערפאת":
אבל למרות שמדובר בבי.בי.סי, ערפאת יוצא מהראיון הזה רע מאוד. הוא גם נראה פיזית רע, יש כנראה ממש בשמועות על בריאותו הירודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים