הפיתרון צריך לבוא מבפנים 175897
כדי לראות את הסיפור של קולמביה צריך להשוות אותה (ואת כל שאר המדינות הלטיניות והאפריקאיות) לאירופה של ימי הבינים ובמיוחד לצרפת של המאה ה14.
צרפת של המאה ה14 הייתה מקום מאד מובלגן לחיות בו.עד אותו זמן הייתה צרפת ממלכה פאודלית המקיימת ריבוד חברתי והנשלטת ע"י מעמד האצולה. לאחר קרב קרסי ב1349 וקרב פ'אוטיה תפסו האנגלים שטחים גדולים בצרפת. אלפי אבירים נפלו בשבי, לא יכלו לשלם את דמי הפידיון והפכו לשודדים. המלך עצמו זאן נפל בשבי והוטל מס כבד מאד על העם הצרפתי כדי לפדות אותו. ואם לא נסתפק בכל הצרות האלה ב1348 פרצה המגפה השחורה והרגה שליש מאירופה. לאחר מאה שנה של מהומות (מה שקרוי מלחמת מאה השנה) מלך משוגע אחד ונביאה אחת כפרית (ז'אן ד'ארק) הצליחו מלכי צרפת להביא לה סדר. הם הקימו צבא מסודר שביער את השודדים וגירש את האנגלים. את הצבא הם מימנו בעזרת מיסים (עד אז הצבא היה פאודלי), השליטו את מרותם בכל צרפת וכך הקימו את המדינה המודרנית. המדינה המודרנית היא גוף בירוקרטי מרכזי המשליט סדר בקרב האכלוסיה ומגן עליה מפני פלישות.
קולמביה דומה בהרבה מובנים לצרפת של ימי הביניים. עד המאה ה20 הייתה האוכלוסייה האינדינית הכפרית נשלטת ע"י האליטה הספרדית האצילית (סדר זה לא השתנה הרבה מאז הכיבוש הספרדי). אך מאז תחילת המאה החלו לחול שינויים ולחצים על הסדר החברתי הישן. רעיונות חדשים החלו להסתנן מהעולם החיצון, האוכלוסיה החלה לעבור עיור וכוחות כלכליים החלו להיכנס פנימה (נפט, סמים, חקלאות תעשייתית). כיום קולמביה נמצאת במצב ביניים (בין השמשות) בעלי האחוזות מפעילים קבוצות רוצחים משלהם, ארגוני גרילה נלחמים בהם, באמצע נמצאים קרטלי הסמים ובכל בוחשת ידו של הצלביזציה הצפונית - ארה"ב.
אך ככל הנראה בנקודה מסוימת של זמן יקום מנהיג/מרכז שישליט סדר בבלגן.
רק צריך לזכור שבצרפת זה לקח מאה שנה.
הפיתרון צריך לבוא מבפנים 176039
זוהי השוואה מעניינת ויפה שאני קורא בפעם הראשונה.
...אלא שאפשר לומר שלא תמיד גלגל ההיסטוריה מתגלגל על אותן המסילות.
למשל, אפשר לראות גיצד מתרחשים תהליכים הפוכים: צרפת (ואירופה בכלל) עברו מהפרטה טוטאלית (התקופה הפיאודלית) לתקופת הסדר והאירגון של המדינות הריכוזיות (תקופת הרנסאנס), ואילו בקולומביה בפרט ובדרא"מ בכלל, מתרחש תהליך של התפוררות המדינה והפרטה טוטאלית - על רקע הגלובליזאציה התרבותית שמתרחשת בעולם ומחלישה את כוחן של המדינות.
אני מסכים שהפיתרון צריך לבוא מבפנים. אני מקווה שלא יחשילו אותו מבחוץ...
הפיתרון צריך לבוא מבפנים 176325
זה היה נכון אם בעבר הייתה מדינה ריכוזית בקולמביה, למיטב ידיעתי מעולם לא הייתה שם מדינה ריכוזית באמת ולכן ערכתי את ההשוואה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים