מודלים לחיקוי 176680
אילו מדינות מצטיינות במיוחד בשימור נופיהן, בעודן מפתחות תשתיות כבישים מודרניות, תעשייה וכו'? (כלומר, אם יש כאלו, ואם אתה מכיר). מעניין להבין אילו כוחות ומנגנונים פועלים שם.
מודלים לחיקוי 176697
קיימת בעייתיות מיוחדת בהשוואת ישראל למדינות המתקדמות בהקשר זה, וזאת ממספר סיבות:

1. גודל השטח - בשל גודלה המוגבל של ישראל, תהליכי ההרס והפיתוח משפיעים בצורה משמעותית הרבה יותר מאשר במדינות גדולות כמו בריטניה וצרפת.

2. גידול אוכלוסייה - קצב הגידול באוכלוסיית ישראל גדול מזה של המדינות המפותחות, וכבר עברנו חלק ממדינות אירופה כמו פינלנד. מבחינת צפיפות האוכלוסייה, ישראל מצפון לבאר שבע היא אחת המדינות הצפופות ביותר בעולם.

3. המדיניות השיטתית של הקמת יישובים חדשים בישראל, לה אין מקבילה במדינות מתקדמות, ותחת דגל המאבק הטריטוריאלי-לאומי בארץ ישראל, הארץ עצמה נופלת קורבן לגחמות של פוליטיקאים.

4. בעלות הקרקעות. המצב בישראל, בה רוב מוחלט של הקרקעות שייכות למדינה, הוא חסר תקדים במדינות המערב, והופך את מינהל מקרקעי ישראל יעד מועדף להשתלטות ובחישת יזמי נדל"ן - כפי שאכן קורה בפועל.

בעניין תשתיות הכבישים, בכל מדינות המערב משתמשים במנהרות וגשרים, בצורה זו או אחרת. בישראל, משרד הביטחון התנגד לעצם הרעיון עד אמצע שנות ה-‏80', וגם כיום השימוש בשיטות אלו בארץ הוא אפסי.
מנוחה בלי נחלה 267057
אם וכאשר נגיע אל המנוחה=הסכמי שלום כוללים, נמצא שמלחמות נדל"ן הספיקו להשחית כול פינה טובה. חופים מעטים, שכמעט כולם בתשלום ובקושי חצי מטר רבוע של שטח ירוק לאדם.
מודלים לחיקוי 176705
אם לשפוט לפי המקומות שטיילתי בהם ולפי החדשות, רוב מדינות המערב מצליחות בשימור נופיהן הרבה יותר מאיתנו ,במקביל לפיתוח תשתיות ותעשיה (אפילו בלי להתייחס לדוגמאות קיצוניות לטובה כמו ניו-זילנד וקליפורניה).

הכוחות והמנגנונים הפועלים במקומות כאלו הם מודעות חברתית לנושא הסביבה, לובי "ירוק" חזק וחוקים מתאימים. וכמובן כסף לא מזיק.

אבל סתם דוגמא קטנה, בהרבה מדינות יש חוק מאוד פשוט שמסדיר את עניין החופים - 10 מטר מקו המים שייכים למדינה (ואין כל אפשרות לרכוש אותם), והבניה על אותו שטח חייבת להיות באישור המדינה ובהרבה מקרים גם באישור המקבילה המקומית של החברה להגנת הטבע.
מודלים לחיקוי 176759
לדעתי הולנד, בה אני מתגוררת, הינה דוגמא טובה למדינה המשלבת פיתוח ושימור יחדיו. הולנד צפופה יותר מישראל (פי אחד וחצי בגודל פיזי, ומעט פחות מפי שלוש בגודל האוכלוסיה). מערכת הכבישים והרכבות מדהימה, אך היא אינה באה על חשבון שימור הנוף והשטחים הירוקים. אני לא יודעת אילו כוחות פועלים (מפלגת הירוקים היא בעלת 8 מושבים - בערך 5 אחוזים).
מודלים לחיקוי 176846
הייתי לפני כחודש בטיול במספר ארצות, שוויץ הייתה המרשימה ביותר מכולן , כאשר כמות המנהרות שם הייתה מטורפת , ניראה שיש להם תולעים שעושות את זה, אוסטריה גם כן יפיפיה.

אם אני לא טועה עד היום משלמים לחקלאים בשוויץ בשביל שימשיכו לעבוד בזה בשביל הנופים, כמו כן ראיתי איך משקים את ההרים שם על מנת שיהיה נוף ירוק.
מודלים לחיקוי - ניו-זילנד לוקחת בעקיפה 176875
אכן שוויץ מדהימה כמו בגלויה, אבל הנוף האנושי די מצער
הרגשתי שם כאילו אני ברובוט לנד, לעומת ניו-זילנד שבה
הנוף עוד יותר מדהים, כן יש מקומות שבן-אדם יכול לאבד
את השפיות שלו... והתושבים חמים וטובים להפליא, ממש גן-עדן
עלי אדמות...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים