בקרוב סעודיה 176765
ראש אמ"ן: איראן וגם סעודיה פועלות להשיג נשק גרעיני
כתבה ב-YNET
בהשוואה ליציבותו היחסית של השלטון באיראן, המאמצים הסעודיים לרכישת נשק גרעיני מוכן מפקיסטאן, צריכים להדאיג אותנו לא פחות (ואולי אפילו יותר), אם נזכור את חוסר היציבות בו נמצאת סעודיה בתקופה האחרונה.
תרחיש בו סעודיה רוכשת נשק גרעיני, והוא נופל לידי אל-קאעידה, עלול להיות מציאותי לחלוטין בשנים הקרובות, ואני מקווה שארה"ב תפעל למנוע מסעודיה להשיג נשק כזה.
בקרוב סעודיה 176768
עד כמה השלטון בסעודיה לא יציב לדעתך? אמנם האמריקאים מעבירים בסיסים לקטאר אבל הצבא הסעודי עדיין נאמן לבית המלוכה (נו טוב, כשאלפי נסיכים מציפים אותו, למה אפשר לצפות?), והשלטון הסעודי החל לאחרונה בגל של רפורמות, בראשן הבחירות המקומיות בעתיד הקרוב. אני הייתי דווקא מפרש את הפנייה הסעודית לפקיסטן כאמצעי לחץ סעודי על הממשל האמריקאי שלא לוותר על הברית האסטרטגית עם סעודיה. בכל מקרה, מכירת נשק גרעיני למדינה אחרת הוא כנראה מעשה חסר תקדים (עובדה שפקיסטן עד כה לא העמידה את "הפצצה האיסלמית" לידי מישהו אחר, כדי לפגוע בישראל למשל) ואני נוטה להניח שהוא גם ישאר חסר תקדים בשנים הקרובות.
ואז - העולם 176803
נקודה שהושמטה מהדיון, משום מה:
מאז 1945 המטרה העיקרית של הגרעין בעולם היא יצירת "שלום גרעיני", שהוא למעשה מאזן אימה, שהוא למעשה מלחמה מתמשכת וקונבנציונאלית תחת איום גרעיני.
דוגמאת ישראל: ישראל אינה מתכננת התקפה גרעינית על אף מדינה ובכל זאת מפתחת מאות פצצות גרעיניות כאלה ואחרות במשך כארבעים שנה. עם זאת, ישראל מנהלת החל מ1967 שורה ארוכה של מלחמות ומבצעים צבאים שבכולם מצויה אופציה גרעינית מסוג כלשהו. כלומר: ישראל שומרת תמיד את הג'וקר שלה עמוק בשרוול אבל מאיימת ממש להוציא אותו כל אימת שהיא מצויה באיום כלשהו (ע"ע 67', 73'). כך נשמר מאזן אימה במזה"ת בלא להגיע לשלום. יש פרשנים שמסבירים כך גם כמה התנהלויות באינתיפאדה האחרונה, לרבות הלחץ לנסיגה חד צדדית מהגדה, אבל לא הייתי חותם על זה.

נ.ב. ממתי אירן היא "אויבת" של ישראל? לפי מיטב הבנתי מדובר בדמגוגיה לאומנית מהזן הנחות ביותר.
ואז - העולם 176806
אמ... גם אתה לקחת את הקורס של עודד בלבן "פוליטיקה ואידאולוגיה", או שקראת את יהושפט הרכבי, או את יאיר עברון וזאב פלדמן?
דמגוגיה לאומנית 177408
כלומר, אם אתה חושב שתמיכה בפיגועי טרור מהסוג הגרוע ביותר אינו מעשה איבה, אז כנראה שאירן אינה אויבת כלל. אולם לי נראה שהשתתפות בתכנון, מימון וביצוע של פיגועים כמו בשגרירות היהודית בבואנוס איירס, חטיפת רון ארד, וסיוע מסיבי לחיזבאללה בהכנת פיגועים בחו''ל ולג'יהאד האיסלאמי בארץ נופל לקטגוריה הזו. המשטר האירני הוא אחד מהאויבים הגרועים ביותר של ישראל - הרבה יותר מסוריה או עיראק, בזמנו.

וחוץ מזה, גם לדמגוגיה לאומנית כמו שמשתמשים בה באירן כנגד ישראל יש משמעות. אלו אמנם רק מילים, אך מבחינה מדינית הם בעלות השפעה רבה.
איך עוד תקרא למי שקורא להשמדתך? 177793
בקשר לנ.ב.
זו איזו בדיחה שאני לא מבין - נכון ?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים