בתור אחד שהיה בניו-זילנד 176795
בתור אחד שאוהב לצייר נופים, במיוחד של הארץ, זה פשוט כואב לראות את הנוף הקטן והיחודי שיש לנו נטבח תחת השיקולים קצרי הטווח של אנשים לא אסטתים, גסים ובהמים שכל מאוויהם הוא לעסות כסף לא משנה עד כמה הסביבה נפגעת... חבל שבעוד עשרים שנה יבואו אנשים ויתפעלו רק מהתמונות והציורים של נוף שאבד ונעלם כלא היה...
בתור אחד שהיה במספר ערים באנגליה‏1 176870
מילא היינו טובחים בנוף המולדת ובונים משהו יפה ואסתטי במקום, אבל ALAS, גם הערים שאנו בונים מכוערות למראה (וגם ערים יפות קיימות, כמו יפו העתיקה או ירושלים, אנחנו מצליחים להרוס).
אולי זה בגלל שיוצא לי לעבור המון באיזור ה"צ'קפוסט" בחיפה (אם כי גם בגוש דן אני מקבל תחושה דומה), אבל לפעמים נראה לי שהמכה האסתטית מספר אחת בערי ישראל היא כמויות הטקסט שיש בכל מקום, בד"כ על שלטי פח צבעוניים, מכוערים ועם אותיות ענקיות שאפשר לראות ממרחק של קילומטר. למה אנחנו צריכים להרגיש שנכנסנו לאתר אינטרנט שעוצב ע"י ילד בן 5, כל פעם כשאנחנו נכנסים לאיזה קניון או רחוב עם חנויות?

___________
1 Salisbury היא החביבה עלי ולא בגלל שהיא מדהימה או משהו כזה. היא פשוט דוגמא נחמדה לאיך אפשר לבנות עיר מפותחת ומודרנית, כולל כל ה-בלוקבאסטרים, החנויות והפיצה האטים למינהם, שהיא גם אנושית למראה. מצד שני, גם להם יש את הצרות שלהם וזאת יודע כל מי שראה איך הם חירבשו ל-Stonehenge את הצורה.
בתור אחד שהיה במספר ערים באנגליה‏1 176873
לא רק בן 5 אלא על גראס! :) כן בניו-זילנד למשל
אסור לשים שלטים בכבישים שמפריעים לנוף, הכבישים עצמם צרים ומסתתרים היטב... הם סופר מודעים לאיכות הסביבה, והמדינה
היחידה שמתנגדת ברמת הממשל לאנרגיה גרעינית...
אני זוכר אמרה של אזרח מקנדה שעבד בתל-אביב, שהיה מנענע את ראשו בתדהמה כל פעם שהיה מסתכל מהמשרדים על העיר "...נראת כמו עיר שנבנתה עלידי 1001 ארכיטקטים שיכורים"
בארצנו המוקפת מדינות ע... קשה לשמור על אופי אירופי,
בריטי, מה שגם שנפרדנו מהם די בבום!
מדינות ערביות? 176880
"בארצנו המוקפת מדינות ע... קשה לשמור על אופי אירופי,
בריטי, מה שגם שנפרדנו מהם די בבום!"

גם בזה אשמים הערבים הרוצים להשמידנו ביותר? נו נו, הייתי צריך לנחש. אז מסתבר שהשלטים המכוערים שאני רואה במקום מגורי הם תוצאה מכוערת של תרבות ערבית מפגרת ולא תוצאה לכך שמישהו רוצה לעשות כסף ולפרסם את מוצריו מבלי שרגולציה בענייני אסתטיקה תגביל את צעדיו (חוסר רגולציה הנובעת מאדישות של אזרחים יהודיים לאסתטיקה, בין השאר).

___
נ.ב.
ערבי זה לא מילת גנאי. אפשר לכתוב מדינות ערביות בלי צינזור עצמי. אני בטוח שאף אחד לא יעלב.
מדינות ערביות? 176883
חלילה להאשים את אחינו האהובים... כיהודי גלותי אני מפחד מהצל שלי ובטח של אחרים, אבל כאחד כאנשים שהגיעו מאירופה וגדלו תחת "אווירה" אחרת של תרבות, הישום בפועל של אסטתיקה פורמלית אינה באפשר באיזורינו! אין אף מדינה שחיה בבועה מוחלטת אלא עם כן הגיאוגרפיה שלה מאפשרת בידול מוחלט, כמו ניו-זילנד, אנגליה וכו...

קיבוץ גליות זה קיבוץ רעיונות, ומה שאנחנו רואים זה המיטב שאפשר ליצר ואין להשוות אותו עם מקומות אחרים לדעתי.
מדינות ערביות? 176890
אני מבין שליהודים אין תרבות משלהם. אלו שהגיעו מאירופה הביאו רק תרבות אירופאית שכולה אסתטיקה ואלו שהגיעו ממדינות ערב הביאו רק תרבות ערבית מכוערת והתרבות הערבית ניצחה את הארופאים המסכנים בשל הגאוגרפיה (בהנחה שתרבות ערבית=חוסר אסתטיקה).

להשוות למקומות אחרים זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות. לא יזיק לנו ללמוד משהו מן הגויים, גם אם אנחנו "עם סגולה".

בכלל, כל היחוס של תופעות הפרסום המוגזם ברחובות לתרבות הערבית הוא מגוחך בעיני. רוח תרבות הצרימה החזותית בצורה של פרסומות צעקניות ומכוערות בחוצות העיר זה דווקא משהו שנושב עלינו מכיוון מערב ולא מכיוון מזרח.

לא הבנתי למה אסתטיקה איננה באפשר באיזורנו. אולי זה סתם כי קשה לי להבין פטליזם בשעות כאלה של הלילה.
מדינות ערביות? 176936
בכלל לא ידעתי שהערבים מגזימים בשלטי פרסום.
זה לא נראה ביישובים שלהם, וגם לא בתמונות הסי.אנ.אנ. הבאות מעיראק.
טוב, לסי.אנ.אנ. אסור להאמין, זה ידוע שהם תחנה של גוש שלום הסמולנית.
מדינות ערביות? (פוסט אמפריה התורכית) 176955
אין מה להאשים את הפלישתים בהקשר המצב האסטתי, כמות משמעותית של מדינות ערב יצאו מתוך האימפריה התורכית, אחרי 400 שנה של התעלמות מוחלטת והתרכזות מאסיבית במהלך החיים של המדבר אין באפשר להרגיע לרמות הבניה שהגיעו אליהם באירופה. אך עם זאת מצב הביש הבטחוני מזעזע את יסודות הפנאי שלנו, כתוצאה מכך תכנות על אחראי אסטתי ויצירתי הוא די בלתי-אפשרי.
CNN הם הרשת של טד-טרנר (לא המפכ"ל לשעבר) ההערות הנחמדות שהוא השמיע די מתחרות בידידנו האהוב ראש ממשלת מלאזיה היוצא.... לעומת זאת רופרט מרדוק (FOX NEWSׂ) על אף הדמגוגיה הזולה של הרשת מועדפים על טעמי.
מי אמר שמצבנו רע כל כך 176959
לא לכל המדינות בעולם יש אויב שהן יכולות להאשים אותו ואת מצב הביש הבטחוני שהוא גורם בכל בעיותיהן הפנימיות.
מדינות שאין להן אויב, צריכות להפשיל את השרוולים ולהתחיל לעבוד: לשפר את איכות הסביבה, לשפר את המצב הכלכלי של אזרחיהן. אין להן תירוץ, אז הן צריכות לעבוד, ולפעמים גם מצליחות.
אשרינו, יש לנו אויבים. ושכולם יתפוצצו (מקנאה).
מי אמר שמצבנו רע כל כך 176973
אני מסכים אתך לחלוטין! הבעיה היא שאויבים נכפו עלינו, הרצל ופתיון אוגנדה בזמנו, לא היה עוזר לנו, תאמין לי... הביעה שאתה מנסה להתעלם מהבעיות ה"בטחוניות" ולהתרכז במשהוא יפה ואסטתטי אתה חוטף את זה בפנים שוב, המציאות מכה וזה קשה, כמה חבל - ואני מסכים האשם נופל גם עלנו, במיוחד עלנו - על כל אחד לחשוב בצורה חיובית, לנסות לשפר משהוא בעולם שלו, לא ללכך, לא לקלל לא לצפצף בכביש האיזור פה יהיה הרבה יותר accomodating
מי אמר שמצבנו רע כל כך 176975
הידד. הגענו להסכמה.
אז בוא נתחיל כבר היום לחשוב חיובית, ולהתנהג יפה, ונפתח בזה שאף אחד לא יקרא לשני בוגד ולא יציע לתלות אותו. וישא''ק.
מי אמר שמצבנו רע כל כך 176979
כן ידידי בנושא האסטתי תמיד קל להגיע להבנות - במיוחד שמר קאנט כבר ממזמן סידר את העניניים בנושא זה - חוץ מזה אני לא זוכר (?) שהקלדתי עליך שאתה בוגד?! יש לנו מספק אויבים מבחוץ שהיו שמחים למלחמת אחים מיותרת.
מי אמר שמצבנו רע כל כך 176986
עלי לא הקלדת, אבל למשלתגובה 176775
מי אמר שמצבנו רע כל כך 176993
אני מפנה אותך לתגובה הזו שמסבירה את הזעם הפתאומי שהתפרץ לנוכח הדברים, יש דברים בגו, מה שהם עשו זה לא רציני תגובה 176989
הערבים מגזימים בשלטי פרסום רק בישראל 177065
הערבים מגזימים בשלטי פרסום רק בישראל - דבר רע ומכוער שנלמד מהיהודים

סעו בג'סר א-זרקא או באיזור כפר יסיף....
ז'בוטינסקי 177209
פעם נסענו ברחוב ז'בוטינסקי מאמצע ר"ג למרכז פ"ת במונית שרות.
קצת השתעממנו והתחלנו לספור כמה שלטי פרסומת יש בדרך, בלי לספור שלטים של חנויות.
התבלבלנו בסביבות ה-‏130!
מי ישמור על התל? 177030
דוגמה עצובה: בבית החולים תל השומר בנו (וגידלו) לפני כמה שנים שטח ציבורי נחמד בכניסה ההומה לבין המרכזי: שילוב מעוצב של דשא, בטון, עצים וכמה ספסלי עץ מסביב, לא משהו יוצא דופן (וטוב שכך), אבל רגוע ומזמין לשבת. בביקורי שם השבוע (רק ביקורת, תודה שדאגתם) נחרדתי לגלות שספסלי העץ הפכו מצע לפרסומות צבעוניות וצעקניות: משקאות קלים, סלולרי, כל הרפרטואר המקובל, פשוט מצוירות על הקרשים. על ספסל אחד לא היתה פרסומת, אלא שלט שמזמין את המפרסמים ומורה להם לאן להתקשר.

השלב הבא שאני מצפה לו (טוב, אולי מתאים יותר למנטליות החוקית כרגע בארה"ב - ראה היוזמה לאסור על אנשים לדלג על פרסומות) הוא שיאסרו על אנשים לשבת על הספסלים, שהרי בכך הם חוסמים את הפרסומות...
מי ישמור על התל? 177038
אלוהים ישמור עלינו מתאוות הבצע של המפרסמים? הם רק שליחהם של לקוחותיהם המעוניין למכור 101 סוגים שונים של שמפו ומשחות שיניים - בקצב הזה לא ישאר הרבה מעולמנו זמנים משתנים ולא לטובה - האנדיאנים (שהוגדרו כברברים.... LOL) כיבדו והעריצו את אמא אדמה - ואילו אנחנו פוצעים אותה יום ביומו - האיזור האקולוגי הוא לא סיסמת שווא! עד שהיה מאוחר מדי. לא ירחק היום שבו גם בני האדם יהיו שטח פרסומת מהלך, אופסס זה כבר היום

מה תגיד על הדיירים בבנין הפינתי במרמת גן - מול איילון, שארבעת צדדיו מכוסים בפרסומות, אתה יודע שגרים שם אנשים, שהחליטו לקבל את הכסף ולא לראות אור יום! איזה ריקבון אלוהים.
מי ישמור על התל? 178169
אולי הפיתרון לקיפאון בתחום הירוק הוא שת''פ בין שמאל לימין ע''י לובי שמחוייב לנושא הזה, כפי שאני ואתה מסכימים עליו (אבל מהתרשמותי לא נסכים על דבר בנושא המדיני-ביטחוני).
מצד שני אני בספק אם קוד הנאמנות למפלגה יוכל להישבר ע''י לובי טראנס-מפלגתי...
מי ישמור על התל? 178200
אכן! דווקא לובי על-מפלגתי לנושאי הסביבה שאינו פועל במתכונת מפלגתית אלה לשם שכנוע יכול להיות הדבר הבא! אולי נמצא שאנשים שהאדמה קרובה ללבם יכולים באים מכל סוגי המפלגות ויש מכנה משותף שאפשר לדחוף - ומאמר מוסגר וחלומי הישר מספרי הילדים - אולי גם אפשר יהיה להגיע מתוך כך להסכמות בנושאים "כואבים" ו"חשובים" יותר כמו בטחון וכו...

נא לחתום רבותי.
מי ישמור על התל? 178254
או פשוט כיתבו לח''כים השונים באתר הכנסת-נראה לי יותר פרקטי (אם בכלל). בתקווה שיצא מזה משהו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים