המוסר לפי הפורפסור למוסר 177460
שמעתי, כמדומני אתמול, ראיון עם אסא כשר בעניין העסקה. אסא כשר טען שכאשר באים לשקול את מידת המחיר שצריך לשלם עבור שחרורו (ייתכן ואמר ''הצלת חייו''. איני זוכר.), של טננבואום לא צריך לתת שום משקל למעשיו המפוקפקים (בהנחה שהיו כאלה. לא זו הנקודה.)
כדוגמה הביא מקרה לפיו עלינו לעזור לחייל שלנו פצוע ולמחבל פצוע. לפי אמות המידה שהציג היחס צריך להיות שווה. המראיין אף חידד את השאלה ושאל אם נניח שטיפול באחד הוא על חשבון הטיפול באחר במי לבחור, ותשובת המרואיין הייתה שצריך לבחור בזה שיותר אפשר לעזור לו, ולא להביא בחשבון בכלל מי הפצוע.
אני הייתי מחדד את השאלה עוד יותר, ושואל אם נניח היה מדובר במחבל שבה לרצוח אזרח ישראלי, וכתוצאה מהתנגדות הנתקף היו בסופו של דבר השניים נמצאים במצב של פציעה כשבחירת הטיפול באחד מהם מזניחה את השני.
אין לי ספק איך הייתי משיב אני על השאלה הזאת. בודאי שהייתי בוחר באיש שלנו שהותקף (על כך שהייתי מייחל בלבי למותו של האחר איני מדבר.)
אני חולק על אסא כשר. מעשיו של טננבאום הם בפרוש רלוונטיים למחיר שצריך לשלם עבור הצלתו. אני מדבר כמובן על העיקרון ולא על המחיר עצמו שבודאי צריך להיות גבוה.

עניין אחר שהועלה בראיון הוא הקשר לרון ארד (אנחנו עוברים לשאלה שאינה בדיוק מוסרית). אמר אסא כשר שה''מומחים'' טוענים שהחזקתם של עובייד ודיראני אינה יכולה להביא לשחרור רון ארד, ולכן הוא בעד קיום העסקה.
אני חולק עליו גם בכך. אני חושב שהתמונה שנמצאת לפני ה''מומחים'' היא פחות או יותר התמונה שלפני הציבור, ואיני יודע במה ה''מומחים'' מומחים יותר ממני.
אמנם נכון הדבר, וזו עובדה שעד כה לא הצלחנו להחליף את שני בני הערובה ברון ארד. אבל זאת עובדה גם שהאויב מעוניין בשיחרורם, ולכן כלל אותם בעסקה.
אז אולי אין הם מהווים בעיני האויב מחיר מספיק, אבל ייתכן שבעתיד תיווצר סיטואציה שיהיו בידינו קלפים נוספים, ואולי הקלפים האלה ביחד עם עובייד ודיראני (ולא כל אחד לחוד) יהוו תשלום שעבורו יהיה הצד השני מוכן להחזיר גם את רון ארד.
לכן, לדעתי, עניינו של רון ארד בודאי קשור, ולדעתי אסור לקיים את העסקה הזאת במיוחד בגלל רון ארד.
המוסר לפי הפורפסור למוסר 177461
ישנו אתר באינטרנט ובו קריאה לחתימה על העצומה: "אם רון ארד אז אין דיראני". שמעתי על קיום האתר הזה בתקשורת אך מאד התקשיתי למוצאו, עד שלבסוף הצלחתי. זו הכתובת:

''אם אין רון ארד אז אין דיראני'' 177462
המוסר לפי הפורפסור למוסר 177521
התייחסתי לפני מספר שבועות לעניין רון ארד ודיראני:
תגובה 172547
המוסר לפי הפורפסור למוסר 177537
לא ראיתי את התייחסותך ההיא.
כפי שאתה רואה, אנחנו חלוקים בשאלה זו, וכך נשאר המצב גם לאחר שקראתיה.
המוסר לפי הפורפסור למוסר 179371
כפי שנמסר, באחד מסעיפי העסקה מתחייב החיזבאלה ''לחפש מידע על רון ארד'', אחרי שיבוצעו החילופים.
הסעיף הזה הוא כל כך פתטי, כל כך מצביע על עליבות כניעה וקבלת עמדתו המוצהרת השקרית של הצד השני, שממש קשה להאמין שהדברים קורים.
המציאות לפי הפרופסור למציאות 179374
מהי "עמדה מוצהרת שקרית" ואילו הוכחות יש לך ש"הצד השני" (החיזבאללה? נסראללה?) מחזיק בכזו (פרט, אולי, לדעותיך הפרטיות)?
המציאות לפי הפרופסור למציאות 180031
החיזבאלה אומר שאין הוא יכול לקבל מידע על רון ארד. אנחנו מקבלים את הודעתו, אבל עומדים על כך שבעסקה יהיה סעיף שהחיזבאלה ישתדל בשבילנו אחרי שהעיסקה תושלם.
אם החיזבאלה אינו יכול לפעול בעניין זה למה אנחנו מעונינים בסעיף כזה ?
אם אתה חושב שגם עבור מחיר הרבה יותר, למשל ויתור על חיסול אפשרי מוחלט של החיזבאלה לא היה נמצא פתאום המידע הדרוש (הרי רון ארד נמצא באיראן והאיראנים מעוניינים בטובתו של החיזבאלה) לא היה נמצא לפתע המידע, תמשיך לחשוב כך, אך לדעתי זו מחשבה חסרת היגיון לחלוטין, למרות ש"הוכחות" לכך כמובן אין לי.
המציאות לפי הפרופסור למציאות 180048
הנה אפשרות: הסעיף הזה נמצא שם בשביל דעת הקהל הישראלית בכלל.
המציאות לפי הפרופסור למציאות 180036
תחילה תיקון לפסקה האחרונה בתגובתי האחרונה שהשתבשה משהו:

אם אתה חושב שגם עבור מחיר הרבה יותר גבוה, למשל ויתור על חיסול אפשרי מוחלט של החיזבאלה לא היה נמצא פתאום המידע הדרוש (הרי רון ארד נמצא באיראן והאיראנים מעוניינים בטובתו של החיזבאלה), תמשיך לחשוב כך, אך לדעתי זו מחשבה חסרת היגיון לחלוטין, למרות ש"הוכחות" לכך כמובן אין לי, כמו לרוב התגובות שאני כותב כאן.

ועוד דבר. בעצם חזרתי לכאן בגלל הידיעה הראשונה בחדשות ערוץ אחד לפיה מוסרים "גורמי הביטחון" שינסו לחטוף עוד אנשי חיזבאלה לצורך קבלת מידע על רון ארד.
כלומר בכל זאת גם "גורמי הביטחון" מאמינים שלחץ על החיזבאלה יכול להביא מידע. אם החיזבאלה ירצה באמת, בודאי יוכל למצוא מידע כזה, אבל בינתיים אין בכוחנו ללחוץ עליו די.
המציאות לפי הפרופסור למציאות 180116
הבוקר אמר דני יתום (שתומך בעיסקה) שדיראני ועובייד אינם קלפים מספיק חזקים כדי לקבל מידע על רון ארד. כלומר גם לפי דני יתום יש בכוחו של החיזבאלה להמציא מידע כזה אך אין בידנו קלפים מספיק חזקים לאלץ אותו לעשות זאת.
וכאן אני חוזר לעניין ה"עמדה מוצהרת שקרית". החיזבאלה מתחייב בהסדר "להשתדל" בעתיד, (כמו מאה האחוז מאמץ של ערפאת), כאילו עד היום הוא ניסה אך לא הצליח.
והאיוולת היא שאם לא השתדל עד היום בגלל שהקלפים היו לא די חזקים לאחר מימוש העיסקה לא יהיו קלפים בכלל, וברור שאין שום סיכוי שישתדל. ממתי החיזבאלה עושה לנו טובות ? אז בשביל מה הקשקוש הזה ?
אתה אמרת איפה שהוא למעלה שזה לצורך דעת הקהל הישראלי. אני יכול להסכים עמך על כך, אבל אוסיף שיש בכך גם זלזול בקהל הזה.
המציאות לפי הפרופסור למציאות 180118
אני חושב שאתה יודע מה דעתי לגבי פוליטיקה ופוליטיקאים ואני יודע מה דעתך לגבי פוליטיקה ופוליטיקאים, כך שאיני רואה טעם בהמשך הדיון מבחינתי.
דני ואלך לממשלה 180028
זה עתה שמעתי בחדשות ערוץ אחד, בנושא אישור העיסקה בממשלה, שבמערכת הביטחון אומרים שעכשיו ינסו לחטוף אישי חיזבאלה נוספים לצורך קבלת מידע על רון ארד.
ושוב צפה ועולה דמותו של "המכוער" בתוך האמבטיה ממש כמו בעניין גירושו של ערפאת, שעליה דברתי בתגובה 170087.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים