ניתוח בלבני 180064
יש להניח ששרי הממשלה מכירים את הנימוקים שהועלו בדיון הזה (מה גם שהם יכלו לקרוא את אותם טיעונים אפילו לפני ישיבת הממשלה, בדיון אחר). נשאלת השאלה, מדוע שרים מיושבים בדעתם פועלים באופן שכל-כך בבירור יביא לחטיפות נוספות.

ראשית, ברור שבראיה כוללת, אין למספר קטן של חטופים שום חשיבות. הגורם שכן יכול להשפיע על המציאות אינו החטיפה (שהייתה), אלא החשש מחטיפה (שתהיה).
אין כמו עזאם עזאם אחד שנרקב בכלא המצרי, כדי לחסל את הנסיעות של ישראלים למצריים, שלצורך זה הפכה (בעיני הישראלים) מחדש למדינת אוייב.

אם כן: שרי הממשלה שהצביעו בעד העסקה, רוצים לעודד חטיפות, שיגביהו את החומות בינינו לבין העולם הערבי. הם בדלנים. אלו שהתנגדו לעסקה - מעוניינים לנטרל את נשק החטיפה, ולכן הם משתלבים.
האם זה עולה בקנה אחד עם סיווגים קודמים?
זה לא ניתוח בלבני 180067
ניתוח בלבני זה לתאר את התנהגותם של המשתלבים כמשתלבת, ושל הבדלנים כמתבדלת.

ידוע ששרון הוא משתלב, וידוע שתומך בעסקה (וההיפך, בערבון מוגבל יותר, לגבי מופז, בכפוף למוצא פי בלבן הראשון שעוד לא סיווגו). ההסבר פשוט: כרגע הערבים חוטפים פה אחד, שם שלושה. אם היו חוטפים כמה אלפים בבת אחת, היו צריכים למצוא להם איזה שיכון, תחנת שק"ם כשר, אנטנה לראות את שידורי ערוץ אחד ושתיים (לקצינים, לוויין) - ובקיצור, חלוציות ישראלית בארץ הלבנון.
והאסירים הערבים, שתופסים ומשחררים? לתפוס תפסנו, הכלא מלא, ומה הועילו חכמים? אחרי שלמדו עברית, התרועעו עם ישראלים, הגיע הזמן לשחרר את האסירים בחזרה לבתיהם ולחבריהם להפיץ את בשורתנו, ולאסור עוד כמה שיחבשו את הכלא ואת ספסלי הלימודים.
חילופי האוכלוסיה האלה הם סמל ההשתלבות.

וחוץ מזה, כל השיחות בין צה"ל לחזבאללה ואולי ארגונים אחרים בשטחים, שבוודאי יתחילו לתפוס צורה של שגרה מבורכת, עם בורקס ושתיה קלה, הם קירוב לבבות בין צבאות העמים. איך אפשר להלחם במי שרק לפני רגע מזגת לו בהחבא וויסקי בשירותים?

(מקווה שתזכה לתשובה מפי בלבניסטים נוספים.)
גם זה לא ניתוח בלבני 180075
למרות שמשפטך הראשון די קולע.
היתר מן הסתם הוא ציני חביב.
ניתוח בלבני בודק לא את אקט השחרור, אלא את מי משחררים ובאילו תנאים.
ולא, עוזי (אם אתה גם קורא), השחרור לא יעודד עוד חטיפות. לכל היותר, הימצאות אנשי חיזבאללה בכירים בשבי הישראלי יעודדו עוד חטיפות, וגם זה מאוד תלוי בנסיבות.
כדי לקבל מושג קל על מה אולי עומד מאחורי החילופין הנוכחיים, אני ממליץ, כדי לבחון זאת בעיניים בלבניות, להשוות זאת לעסקה בימיו של רבין (משתלב כמו שרון), ולבדוק מי היו אז המשוחררים ומה קרה איתם.
להיפך 180081
המשפט הראשון של מאור ("ניתוח בלבני זה לתאר את התנהגותם של המשתלבים כמשתלבת, ושל הבדלנים כמתבדלת") מתמצת יפה את הביקורת נגד הגישה הזו; הרי לו היינו מחליטים ששרון הוא בדלן (למשל), גם אז הניתוח היה סביר באותה מידה (ומסביר באופן מופתי איך כל פעולה של שרון היא בעצם בדלנית).

בכל אופן, תחת הדיון הזה, הייתי רוצה לשמוע על מה אתה מבסס את דעתך שהשחרור לא יעודד עוד חטיפות. בהנחה שלא פסו טרוריסטים מן הארץ, ושחלקם מוצאים את דרכם לכלא הישראלי, מה אכפת לחיזבאללה (או לכל ארגון אחר) להשקיע קצת בקיבוע המעמד שלהם כמכופפי ידה של ישראל ומושיעי האסירים?
להיפך 180083
כנראה שאתה יותר צודק ממני בניתוח משפטו של מאור, אולם אני הסכמתי למשפטו מאחר וניתן להבינו גם באופן אחר: לאחר שבררנו באופן די טוב מיהו בדלן ומיהו משתלב, ניתן לתאר טוב יותר איך מהלך של כל צד מביא לפוליטיקה הרצויה לו. דרך אגב, קצת בעזרתו של עודד בלבן עצמו, ולא מעט עבודת המשך, ניתן לבצע חלוקה זו די בקלות לגבי פוליטיקאים בכירים, ולעיתים זה לוקח מעט יותר זמן לזוטרים יותר, שעשויים לבלבל עד שמגיע ה MONEY TIME.

לגבי שאלת השחרור: לדעתי, אתה מבסס את כל טענתך על משתנה אחד בלבד, בעוד שהתנאי "כדאי לחיזבאללה לחטוף ישראלים" יהיה אמיתי רק כתלות בשני משתנים, השונים מזה שציינת:
1. בכירי חיזבאללה (ולא סתם דגי רקק) יהיו בשבי הישראלי.
2. חיזבאללה יעריך שניתן יהיה להגיע להסכם לחילופי שבויים עם הממשלה שתכהן באותה עת (כפי שאתה יודע, מדיניות היא דבר משתנה).

לדעתי, מאחר ו - 1 לא תמיד נכון, ו - 2 בוודאי לא נכון בפרקים נרחבים מאוד של זמן(אחרת איך חיכו לעיסקה עד עכשיו? דיראני ועובייד בכלא הישראלי זמן רב), אין בשחרור זה עידוד חטיפות. להיפך - בהיפטרות משני הבכירים ואחרים שישוחררו איתם, הממשלה הנוכחית (והנוכחית בלבד) אולי מסמנת שבתנאים מסויימים היא תרצה להתפשר (דבר שתקף עד לממשלה הבאה ותו לא), אבל בד בבד מתרוקנת מהנכסים שמעניינים את החיזבאללה.
להיפך 180098
לחיבאללה כדאי עכשיו לחטוף ישראלים, לא רק כדי לשחרר את בכיריו, או אפילו זוטרי-הזוטרים, אלא גם כדי לשחרר כל מי שישראל מחזיקה ולחיזבאללה יש אינטרס להצטייר כזה ששחרר אותו; הווה אומר: כל מחבל על הגלובוס.

לכל הפחות, אם אכן המצאות בכירי-חיזבאללה בידי ישראל היא זו שמביאה אותם לחטוף, אז עסקאות שחרור כאלה (שמוכיחות לחיזבאללה שיש לשם מה לחטוף) מקנות בדיוק לבכירים האלה חסינות מפני חטיפות; לא זכור לי שהארגון הזה הניח את נשקו.

אבל אני מבין את הגישה הכללית: אתה אופטימי (לקרוא כאילו ריססתי: "סמולני...").
להיפך 180148
קודם כל, כבלבניסט, אני כבר מזמן לא מסווג עצמי לאחד מהמחנות האידיאולוגיים, ואין לי עניין בחלוקה זו, אז מקסימום אפשר להישאר עם "אופטימי"...

חוצמזה - אולי לא קראת את תנאי 1 שלי: לאחר שחרור בכירים אלה, לא יהיו יותר בכירי חיזבאללה בשבי הישראלי בקדנציה של הממשלה הנוכחית, ומכאן שלפחות תנאי אחד לא מתקיים, וכך גם בממשלה זו לא צפויים חילפוים כאלה.
דרך אגב, חסינות מפני חטיפות (שגם היא אינה בטוחה, אבל ניחא) אינה חסינות בפני חיסול. האיום הישראלי על מי שלא מתנהג יפה עדיין קיים.
מעבר לזה, כנראה אנחנו לא רואים את החיזבאללה באותה רמת איום. אני חושב שמאז נסיגת צה"ל, קיבלנו פרטנר סביר מעבר לגבול, שלא מממש את הציפיות הגבוהות ממנו להתקפות טרור על ישראל, ודווקא מחזיק גבול שקט יחסית (לעומת המצב לפני). כמו כן, ניכר שינוי בפעילות חיזבאללה, במעבר לדגש מדיני במקום מיליטנטי. על כך הרחבתי קצת במקום אחר באייל (שאמצא כשיהיה לי יותר זמן חיפוש).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים