שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180153
לפני כמה ימים נבחר היהודי מייקל הווארד למנהיגה החדש של המפלגה השמרנית בבריטניה.
היום התפרסם שהוא מינה יהודי אחר, את לורד מוריס סאצ'י, ליו"ר המפלגה (ביחד עם עוד אדם, ליאם פוקס.)

מוריס סאצ'י הוא בן למשפחה יהודית עשירה שהיגרה מעיראק לבריטניה בסוף שנות הארבעים. הוא ואחיו הבכור צ'ארלס יסדו את חברת הפרסום "סאצ'י אנד סאצ'י", שהיא מהמובילות בעולם. חברה זו היתה אחראית לנצחונה הסוחף של המפלגה השמרנית בראשות מרגרט ת'אצ'ר בבחירות 1979.
שני האחים עשירים כקורח, שניהם ביחד וכל אחד לחוד. צ'ארלס הוא אספן אמנות נודע, ובעל גלריה חשובה בלונדון.
שניהם נשואים ללא יהודיות (כמו הווארד עצמו)‏1. ולפני כמה שנים הם פתחו בלונדון בית כנסת "קול", כדי לקרב צעירים יהודים מצליחנים ליהדות.

ניחוש: אף עיתון אנגלי לא יאמר משהו במפורש על כך שצמד של יהודים עומד בראשות המפלגה השמרנית, בתקופה שבה דועכת הפופולריות של מנהיג מפלגת השלטון, בלייר. אך בשיחות סלון מנומסות ופרטיות- העניין בהחלט ידוסקס.

1 אם כי יתכן ששתי הסאצ'יות, שלא כמו מרת הווארד, התגיירו. אך גם אם כן, זה בוודאי לא היה גיור מהסוג שבו דוגל אורי פז במאמרו "גיור כהלכה".
אני לא ממש מתלהב 180158
מהאופי של היהודים האלה. שני תאצ'ריסטים, וזה שנבחר לראש המפלגה היה ידוע לשמצה בתור שר הפנים בממשלת תאצ'ר.
בדיוק כמו שאני לא מתלהב מכך שאת התכנית הכלכלית של ביבי, תכננו יהודים.
מלעשות, יש דברים שקודמים אצלי לזקיפות הקומה היהודית.
מה גם שעשירים תאצ'ריסטים שהם גם יהודים, לא יוסיפו לנו את הנקודות החשובות שחסרות לנו בעולם. זה בטוח.
אני לא ממש מתלהב 180174
כן, בכלל לא בטוח שזה "טוב ליהודים". מעבר לחומר הנוסף שזה נותן לעויני ישראל/העם היהודי, עלול גם להיווצר מצב שבו, כדי להוכיח שלמרות יהדותם הם לא תומכים בישראל באופן אוטומטי, השניים ייטו יותר מדי לכיוון השני.
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180169
הדיילי מייל, עיתון אנגלי, דווקא התיחס במפורש ליהדותו של הווארד, מאמרה של מלאני פיליפס אפילו תורגם לעברית ופורסם ב"הארץ".
עם כזו דמגוגיה פשטנית אנטי-אנטישמיים, אולי עדיף שבאמת לא יכתבו כלום?
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180176
מלאני פיליפס יהודיה, וידועה בכתיבתה על נושא היחסים בין יהודים בריטים לבני ארצם.
בקוד הקורקטיות הבריטי, זה בסדר ליהודי לכתוב על יהודי שהוא יהודי. (אך לא לעשות אאוטינג ליהודי נסתר). אך לא תמצא ידיעה חדשותית בעיתונים המכובדים, שתאמר "האוורד הוא יהודי". הם כן /ירמזו/, ע"י אמירות כמו "האווארד הוא דמות מוכרת בין מתפללי בית הכנסת זה וזה במערב לונדון", למשל. והם בוודאי לא יעירו בקול רם על כך ששני יהודים נמצאים לפתע בעמדות כה ראשיות במפלגה השמרנית.
אבל יהיו על זה אמירות פרטיות. ובאיזשהו שלב מישהו פחות מנומס גם יחטא בציבור בעניין, ויינזף, בעוד כמה מהשומעים, ומהנוזפים, יחשבו בלבם שהוא בעצם צודק.
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180191
למה זאת בעיה? למה לא להזכיר את יהדותם של אנשים אלה? ובכלל, השאלה כיצד יהדותם משפיעה על החלטותיהם ואופיים נשמעת לי לגיטימית בהחלט. יכול להיות שהתשובה היא "יהדותם לא משפיעה", אבל איך אפשר לפסול זאת מראש?

[אולי קשה להבין את העמדה שלי, אבל אני חי במדינה שבה לא רק שאין סיכוי שמישהו שלא בן העם היהודי (כהלכה!) יהיה רה"מ, אלא שאין הרבה סיכוי ש"רוסי" יעלה גבוה מדי, ושהמוצא העדתי משחק תפקיד חשוב במשחק הפוליטי].
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180211
לא אני החלטתי שלא נאה לדסקס בפומבי את דבר יהדותו של אנגלי זה או אחר. אלה פשוט הכללים הלא כתובים, אך מוכרים היטב, בארץ זו.

אכן, אולי יהדותם משפיעה, ואולי לא. אבל-
אם הווארד יתמוך בישראל- האם זה בגלל שהוא יהודי, או בלי קשר?
ואם הוא יתנגד לישראל- אותן שאלות עצמן שוב.
איך תדע?

העובדה היא, שעד עצם היום הזה באנגליה, ארץ שהיא בהחלט דוגמה טובה לשויון, זכויות אדם ואזרח, וכו, אנשים שמים לב שאתה יהודי. זה לא יפריע לך בדרך כלל להתקדם בחיים, אבל אתה איכשהו נשאר "אחר".
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180225
ומה היה קורא אם שני סיקים היו עומדים בראש המפלגה? או שני שחורים? שני פאקים?

(כן, אני יודע שפאקים זה כינוי לא ממש יפה, אבל ככה אחי קורא להם, וזה הרבה יותר קצר מאשר פאקיסטנים)
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180227
אז זהו, שרק יהודים יכולים להיות "נסתרים". יהודי אנגלי, ברגע שהוא לא לבוש בבגדים של היהודים הדתיים, אין דרך לדעת שהוא יהודי. זה תלוי בו אם, ועד כמה, הוא מייחס למוצאו חשיבות, ועד כמה הוא מגלה זאת לאחרים.

יהודי אנגליה גם נוטים מאוד להחליף את שמם היהודי לשם אנגלו-סקסוני למהדרין. כלומר, לא רק ואריאציה אנגלית של אותו שם, אלא מעבר מוחלט לשם אחר.

אין איך להגיד את זה בצורה עדינה אבל השחורים, וה"צבעונים"‏1 לא יכולים להתחבא. היהודים- כן.

1 בפעם הראשונה ששכן אנגלי אמר לי משהו על
that coloured family down the street לא הייתי בטוחה על מי הוא מדבר. אני תמיד חשבתי שצבעוני זו מלה אחרת לשחור, או אולי למישהו מעורב. אך לא היתה אף משפחה כזאת ברחוב. אח"כ הבנתי לאט שהוא התכוון למשפחה ההודית האחת של הרחוב.
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180276
מה לגבי הומוסקסואלים? (אני מניח שבצהובונים לפחות, הכותרת הראשית היתה "שני הומואים בראשות המפלגה", ומתחת, עדויות של מאהבים).
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180288
גם אני חשבתי על הומוסקסואלים בהקשר הזה, הכללים די דומים- לא עושים אאוטינג ליהודי, או להומו, בניגוד לרצונם. זה בעיתונים הרציניים. מה בטבלואידים- אני לא יודעת.
אגב, כשאמרתי קודם שאם יהודי מתלבש רגיל, לא יודעים שהוא יהודי, ובכן זה לא מדוייק. נזכרתי באפיזודה שבה מכר לא יהודי פרסם את דירתו הלונדונית למכירה, וכששאלתי מה קורה עם זה הוא אמר שדווקא אתמול הוא קיבל הצעת-מחיר טנטטיבית בטלפון, והוסיף משהו כמו שהקונה הפוטנציאלי דיבר במבטא יהודי.
שאלתי איך נשמע מבטא יהודי, והוא ניסה להסביר, אבל זה לא היה קל, כי זה יותר מעין נימת דיבור, מאשר מבטא כבד. אבל מתברר שיש ליהודים שחיים בשכונות יהודיות בלונדון (כמו גולדרס גרין) מבטא יחודי משלהם. אנגלי-יהודי.
אבל אנשים כמו הווארד וסאצ'י, שהלכו לבתי הספר הנכונים, ולא חיים דווקא בין יהודים, מדברים במבטא רגיל טוב, ואז באמת אי אפשר לדעת.

עוד דבר- פעם היתה שם בטלוויזיה פרסומת שבה סוכן ביטוח אחד מציע לבעל מפעל טקסטיל פוליסה (או משהו כזה), והאיש מתחיל להסביר לו כמה קשה לנהל מפעל, ההוצאות, ההטבות לעובדים (ובנקודה זו עובדת אחת לוחשת לשניה מאחורה "איזה הטבות?!") חומרי גלם (ופה הוא מתכופף ומרים איזה חרוז קטן מהרצפה ומחזירו לעובדת שהפילה אותו באמירת "שרון!", במין חיוך של כעס כבוש).
זה בערך מה שאני זוכרת, אבל בקיצור, פרסומת. לא שונה מפרסומות אחרות, לכאורה.

פתאום כמה יהודים התחילו להתלונן שיש פה סטראוטיפ יהודי לא נעים. אני לא קלטתי בכלל שמדובר ביהודי. שאלתי את בן-זוגי (הלא יהודי, ושלא מעניינים אותו דברים כאלה) אם הוא קלט שבעל המפעל יהודי, והוא אמר שכן, שזה ברור מיד למי שרואה את הפרסומת...
כלומר- האיש, למרות שלא היה לו אף גדול ועקום, ייצג יהודי בכך שהוא דיבר הרבה, ועם הבעות פנים וידיים, והראה קמצנות, ותחמנות, ויחס קשה לעובדיו, ובעצם היותו יצרן טקסטיל.

כלומר, יש דברים שישראלי שלא רגיל לחשוב על עצמו כעל "יהודי", פשוט לא קולט שם, לפחות לא בהתחלה.
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180320
כלומר, יש פה סטריאוטיפ יהודי. איך יודעים שהוא יהודי? כי הוא מתנהג לפי הסטריאוטיפ. הגיון מעגלי נפלא.
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180684
זה לא הגיון מעגלי. הבעיה אינה בייחוס תכונות מסויימות ליהודי בצורה ישירה. הבעיה היא בהצגת סטריאוטיפ ידוע, שהוא סמל או סימן תרבותי לכך שיש ליהודים תכונות מסויימות. אתה לא צריך להגיד ''יהודי הוא חמדן, תככן, מתעמר בעובדיו''. הוא פשוט רומז למשוואה הזו, שנעשתה הרבה לפניו, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, באמצעות שימוש בדמות שבלונית ידועה שמקיימת אותה (יחד עם סימנים נוספים ונייטרליים יותר כמו דיבור עם הידיים).

אם אתה מראה את שיילוק (או דומה לו) בטלביזיה אתה לא חייב לציין איפה הוא מתפלל בשבת כדי שכולם ידעו שהוא יהודי וכך ידעו מה אתה בעצם רוצה להגיד על יהודים.

תשווה את זה לשימוש בדמות הערס הקלאסי בארץ, אפילו אם לא טורחים לומר לכולם שהערס הספציפי הזה הוא מזרחי ולא, נאמר, יוצא גרמניה. למרות שאצלנו זה נעשה הרבה יותר עמום בעשור האחרון.
שני יהודים בראש מפלגת השמרנים בבריטניה 180692
טוב, אם כבר התחלנו, אז נחדד עד הסוף- הבעות פנים, תנועות ידיים, ואינטונציות חדות בדיבור הן לא ממש נייטרליות. הן מיוחסות (בצדק) ליהודים, איטלקים, ושאר העמים "חמי המזג". זה לא נורא, אבל כדי להיות אנגלי טוב רצוי לדבר בפרצוף סטרייט, טון שטוח, ובלי ידיים. [החדשות הטובות: לנשום מותר].

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים