או אפס או שלושה חודשים. 18139
בשעה ששורות אלה נכתבות, לא ראיתי חדשות מאז התכנס מרכז ה''עבודה'' - אני מניח, שכשאגיע הביתה בעוד פחות משעה אשמע, או על קץ המפלגה ההיא (ברוך שפטרנו), או על פילוג (עשרים ושבע שנים מאוחר מדי אמנם - אבל, מוטב מאוחר מלעולם לא), כך או כך ה''עבודה'' במלואה לא תיכנס לממשלת-אחדות.
כך, שלשרון לא תהיה כל ברירה, אלא לנסות ולברוא ממשלת טהרן-אסואן - טהרן במובן כפול, שכן ש''ס תהיה בה''א הידיעה בממשלה זו.
עד סוף מרס אין עוד הרבה זמן. והחוק קובע - עד השלושים ואחד בו אין תקציב - בחירות תוך שלושה חודשים. ממשלה זו לא תוכל להעביר תקציב, שרון יפול - אולי עוד בטרם עלה, בחירות בעשרים ושישה ליוני (או כה).
שאירן לא תהיה ישראל 18142
אני לא יודע מה כולם רוצים מאירן כל הזמן ("שישראל לא תהיה אירן וכו"'). אירן, מכל מדינות ערב (טוב, אירן בעצם לא נחשבת חלק מהאומה הערבית) היא דווקא אחד מהמקומות בה הנוער והסטודנטים פעילים פוליטית ומורדים במוסכמות השלטון, מהג'ינס מתחת לצ'אדור ועד למהומות הסטודנטים השנתיות והתמיכה בחאתמי ובנורי. יש לה פרלמנט ער (בניגוד לפרלמנטים ערביים אחרים) שנמצא במאבק מתמיד מול הסמכות הדתית, בחירות מהדמוקרטיות שבמזרח התיכון ועוד. אולי כדאי שנהיה קצת אירן?
סליחה??? 18174
באתר של הCIA כתוב:

active student groups include the pro-reform "Organization for Strengthening Unity" and "the Union of Islamic Student Societies'; groups that generally support the Islamic Republic include Ansar-e Hizballah, Mojahedin of the Islamic Revolution, Muslim Students Following the Line of the Imam, and the Islamic Coalition Association; opposition groups include the Liberation Movement of Iran and the Nation of Iran party; armed political groups that have been almost completely repressed by the government include Mojahedin-e Khalq Organization (MEK), People's Fedayeen, Democratic Party of Iranian Kurdistan; the Society for the Defense of Freedom

כלומר, אירוגני הסטודנטים מטעם המשטר קיימים, ואילו המתנגדים דוכאו על ידי המשטר, סביר להניח באלימות. אין שם שום רמז אלא לפרלמנט בובות מהסוג הידוע ברור ארצות ערב.

כניראה שיש לך מקורות שאין לי, אפשר לקבל רפרנסים בבקשה?
סולח, רק תקרא יותר בעיון 18175
אם תקרא יותר בעיון את הציטוט שהבאת תגלה *שיש* קבוצות סטודנטים מטעם המשטר *ויש* קבוצות סטודנטים שלא מטעם המשטר (המשטר? – האימאם). מי שדוכא הם בעיקר קבוצות חמושות כמו המוג'הדין חלאק (שלמיטב זכרוני הם בכלל קבוצה מוסלמית קיצונית אפילו יותר מהמשטר), קבוצה בעלת שם "קיצוני" נוסף – "הפאדייון של העם", והמחתרת הכורדית.
בכל אופן, תוצאות הבחירות האחרונות לפני שנה/שנתיים לא מותירות מקום לספק – הפרלמנט למשל הוא ממש "לעומתי" מול ה"סמכות הרוחנית", המועמדים האיסלמיים, נתמכי חמינאי הפסידו לרפורמיסטים של חאתמי (אגב, חבל שלא הבאת את גם את הציטוטים האלו – רק כמה שורות מעל הציטוטים שבחרת כן להביא) והיחס בפרלמנט הוא 170 מקומות לרפורמיסטים, 45 לשמרנים ו-‏10 עצמאיים. נכון, כל אחד דוחף שם "איסלם" לשם המפלגה שלו, אך זה רק עניין של צורה ולא של תוכן כיוון ש"בשם האיסלם" אפשר להיות גם רפורמיסט. השווה את הרב מפלגתיות הזו לסוריה ואפילו למצריים.
עדיין, האם %70 רפורמיסטים הוא "פרלמנט בובות?"
סולח, רק תקרא יותר בעיון 18193
אתה יודע מה, יש משהו במה שאתה אומר.

רק חסרים שם כמה פרטים קריטים, כמו אחוז ההצבעה לחתמי היה 69%, אך לא כתוב בכלל מי עמד מולו (רפסנג'ני?), גם לא כתוב אחוז ההצבעה הכולל. האם מדובר פה במהפכה שקטה של חתמי? האם המשטר עשה שינויים קוסמטיים כדי להרגיע את הרוחות באופן זמני?

הנתונים הכלכליים והצבאיים מתאימים עדיין למדינת עולם שלישי דיקטטורי, אך ייתכן וזהו רק תחילת השינוי.

האם יש כאן מקרה נדיר של משטר דתי קיצוני, שויתר על השלטון למען העם, במקום לדכא אותו?
אמן, כן יהי רצון!!!
עוד מקור: 18329
הבעיה עם האתר של הCIA שהוא רשמי מדי, ברוב המקרים קשה לי להבין מה קורה בת'כלס מעבר לקיומם של המוסדות הרישמיים.

על פי המקור הבא נראה שהשליטה למעשה נמצאת דווקא בידיו של חמנאי שהחליף את חומני לאחר מותו. הכוחות הצבאיים בשליטתו, וגם הרשות השופטת.
הנשיא אולי נבחר, אך בחירת המועמדים לנשיאות נקבעת על ידי הממשלה המשתפת פעולה עם חמנאי. חתאמי ככל הנראה לא שייך לזרם הרפורמי (העובדה שנבחר ביחד עם בחירת רוב רפורמי בפרלמנט, אמנם מטעה ואולי לא במקרה).
הפרלמנט *אולי* נבחר באמת, אבל נראה שאין לו יותר מדי סמכויות. ישנה ועדה שמורכבת מ6 מנויים של חמנאי ועוד 6 מנויים של מערכת המשפט (גם של חמנאי) שמאושרת על ידי הפרלמנט, שבסמכותה לבטל חוקים של הפרלמנט.

http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2000/nea/index....

The Government is dominated by Shi'a Muslim clergy. The Head of State, Ayatollah Ali Khamenei, is the Supreme Leader of the Islamic Revolution and has direct control of the armed forces, internal security forces, and the judiciary. Mohammad Khatami was elected to a 4-year term as President in a popular vote in February 1997. A popularly elected 290-seat unicameral Islamic Consultative Assembly, or Majles, develops and passes legislation. All legislation passed by the Majles is reviewed for adherence to Islamic and constitutional principles by a Council of Guardians, which consists of six clerical members, who are appointed by the Supreme Leader, and six lay jurists, who are appointed by the head of the judiciary and approved by the Majles. The Constitution provides the Council of Guardians with the power to screen and disqualify candidates for elective offices based on an ill-defined set of requirements, including the candidates' ideological beliefs. The judiciary is subject to government and religious influence.

.........
The Government restricts citizens' right to change their government. Systematic abuses include extrajudicial killings and summary executions; disappearances; widespread use of torture and other degrading treatment, reportedly including rape; harsh prison conditions; arbitrary arrest and detention; and prolonged and incommunicado detention
.....
The Government closed nearly all reform-oriented publications during the year and brought charges against prominent political figures and members of the clergy for expressing ideas viewed as contrary to the ruling orthodoxy
........
The selection of candidates for elections effectively is controlled by the Government
.......
Reformers and moderates won a landslide victory in the February Majles election, and now constitute a majority of that body; however, the Council of Guardians and other elements within the Government blocked much of the early reform legislation passed by the Majles.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים