הסינים עוד ישטלטו על העולם 1815
התור אחד שעובד המון עם הסינים בהקמת מפעל משותף רציתי להעיר שכיום הסינים
משטלטים על העולם ואם אינך מאמין בדוק את הדברים הבאים
רוב החולצות הנעלים מכשירי האלקטרוניקה מיוצרים בסין
לדעתי סין שברה את השוק העולמי בכל המוצרים שעולים פחות מ 1000 דולר ומיוצרים ביצור המוני
היתי בארה"ב לפני כשנתים ובסיורים שערכתי בחניות האלקטרוניקה והמחשבים ראיתי שהכל מיוצר בסין כולל כל החברות

כך שתן להם 50 שנה והם ישטלתו על ככלת העולם
הם חרוצים מאוד וסוחרים מאוד ממולחים

כך שמוקדם מאוד להספיד אותם
הסינים עוד ישטלטו על העולם 1816
הסיבה, כרגע, היא בעיקר כח האדם המאד-זול בסין. ברגע שהמדינה תהפוך קפיטליסטית יותר (קרי: משכורות גבוהות יותר), או שתמצא אלטרנטיבה עם כח אדם זול עוד יותר, המצב ישתנה.
הסינים עוד ישטלטו על העולם 1869
טל יקר. ביליתי ארבעה חודשים בסין. אפשר לשמוע את העשב צומח, או במילים אחרות השינוי שם מדהים. לפני שיעלו המשכורות תצטרך למצוא עבודה למיליארד ו200 מיליון סינים.
האנשים החכמים הללו שלמדו לנצל כל משאב טבע ימשיכו לעבוד בזול, ו MARK MY WORDS הם האימפריה הבאה. צודק בובי סין היא האימפריה הבאה.
ולגבי ההיסטוריה של המזרח הרחוק כפי שהוזכרה במאמר. סין לחמה גם לחמה במונגולים ביפנים ובכל מי שהיה מוכן להילחם... הטענה לקוד הקונפוציאני ששלט בסין מוגזמת כי טבע האדם רע מיסודו והרדיפה אחרי ממון כח ואדמות לא פסקה לעולם. מה גם שבסין הענקית שלטו "דתות" נוספות כמו בודהיזם איסלאם ואפילו קומץ יהודים.
ושוב לסין של היום, כמי שביקר גם בהודו, (מאוד נוח להשוות בין שתי מדינות ענק אלו) הסינים "מצליחים" הרבה יותר מההודים ואני חושש שאפשר לזקוף זאת לזכות המישטר הטוטאליטארי בסין. יש מדינות שהדמוקרטיה אינה יפה להן והודו וסין הן רק שתי דוגמאות.
אבל שוב, דמוקרטית או לא סין היא המעצמה הבאה.
בברכת ני האו (שלום בסינית)....
סין, עבר ועתיד 1875
סין לחמה במונגולים כאשר המונגולים תקפו את סין - לא ההיפך. סין בנתה את החומה (עוד הישג מדהים של ארגון מדינתי) כצעד הגנתי מובהק.
לא ידוע לי על מלחמה בין סין ליפאן לפני המאה שעברה. אשמח אם תאיר את עיני. כן ידוע לי על נסיון פלישה מסין ליפאן במאה ה-‏16 , שנכשל - אלא שהוא נעשה ע"י המונגולים, ששלטו אז בסין...
עניין טבע האדם הוא מפוקפק, ואני לא בטוח שהקטגוריות של "טוב" ו"רע" רלוונטיות כאן. אני מוכן בכל זאת להסכים איתך באשר למפוקפקות הטענה על הקונפוציוניזם כגורם המכריע באי-תוקפנותה של סין כלפי חוץ. טענה זו הביע מחבר המאמר המקורי, מתוך הסתמכות על מה שנראה כגישה מקובלת של ההסיטוריונים. אני נוטה יותר לחשוב שפוליטיקאים הם פוליטיקאים, בכל מקום ובכל זמן.
הסבר אחר שהובא במאמר להבדל (שאני בכל זאת מתעקש שהוא ניכר) בין סין לאירופה של המאות הקודמות, ואותו קל לי יותר לקבל, נעוץ בעצם העובדה שסין היתה ענקית, וללא מתחרים רציניים בסביבתה על משאבים - פרט אולי למונגולים, שוב הם, אבל אלה פשטו רק לעתים מבודדות, ואולי רק לאחר שבסין כבר התגבשו דרכי המחשבה המדינית. לעומת זאת, באירופה שלאחר ימי הביניים היו ממלכות קטנות, שאיימו ללא הרף זו על זו, התחרו זו עם זו צבאית וכלכלית, ויצרו זו אצל זו דחף להגביר את כוחן בימים ובמושבות מעבר לים.

"סין תשתלט על העולם": סיסמה קליטה ויפה, ואולי גם נכונה. השאלה היא, באיזה מובן? כלכלית? צבאית? פוליטית? אם יש לך חזון יותר מפורט, יהיה מעניין, אני חושב, אם תשתף בו את קוראי האייל.
ני האו גם לך.
סין, עבר ועתיד 1905
כדאי אולי לציין שהמתקפה המונגולית/סינית על יפאן היה מאורגנת להפליא (השניה, לפחות), עם צי ענק שהאירופאים יכלו רק לחלום על משהו דומה לו. יפאן ניצלה רק בזכות, איך לומר, המזל – אותה "קמי קאזה", רוח האלים, שהגיעה במקרה ועשתה שמות בצי הסיני. (אבל אתה הרי יודע זאת טוב ממני).

מה שכן מעניין הוא כיצד, למרות הקונפוציאניזם, השלטון בסין מעולם לא היה יציב במיוחד (לא בשונה מהמצב באירופה, או במדינות השכנות). מעט מאד שושלות קיסרים סיניות החזיקו מעמד יותר מדורותיים-שלושה.
סין, עבר ועתיד 346786
לפי דעתי בנוסף לקונפוציוניזם הגורם המכריע באי - הקולוניאליזם הסיני הוא זה שהסינים היו מפותחים פי כמה וכמה מהעמים הסובבים אותם, ופשוט לא היה טעם להילחם בהם, כיוון שלא יכלו להציע לסין דבר. מצפון שכנו המונגולים, שארצם נעדרת לחלוטין אוצרות טבע מלבד יכולת הלחימה המדהימה שלהם (האימפריה המונגולים בשיאה שלטה על נקודות מרוחקות כמו מוסקבה, סוריה, קוריאה וקשמיר). מצפון למונגולים שכנו העמים הסיביריים הפרימיטיביים, מדרום לסין קמו ונפלו מדי פעם ממלכות תאילנדיות ובורמזיות, שמדרום להם, כמו במקרה הקודם, שכנו עמים אינדונזים פרימיטיביים. ממזרח היו הרי ההימליה הבלתי עבירים, והדרך היחידה מסין למזרח היתה דרך המשי, מעבר צר בהרי מרכז אסיה. את רוב המסחר שלה ניהלה סין בדרך זו (לרומא ולביזנטיון) ובדרך הים מדרום (להודו, פרס ערב ומצרים)המשי הסיני היה כל כך יקר במערב שהם יכלו לקבל תמורתו כמעט כל מה שסין לא יכלה לייצר בעצמה, וזה מעט מאד דברים. מנקודת מבטה של סין באלף הראשון ומחציתו של השני לספירה פשוט לא היה טעם לצאת למסעות כיבוש. את כל מה שרצו יכלו להשיג במסחר, והם, בשונה מהאירופאים, העדיפו להוציא מעט יותר כסף מאשר לשלוף חרבות ולהילחם. וזו הסיבה לכך שסין היא המדינה היחידה שנשארה מעצמה במשך כמעט 3000 שנה כשאימפריות אדירות כמו רומא, אינקה, מצרים פרס ויוון נפלו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים