מתבקש 181894
כבר 24 שעות ואף אחד עוד לא אמר "מטריקס".
אז הנה: "מטריקס".

בני ציון נאבקים לשחרר את כל בני האדם מהמטריקס. הפעולות האלה נגזרות מתפיסת המוסר שלהם ומחושיהם, שהם _יותר_ מאשר חושיהם של בני האדם הלכודים, ממש כמו חושיו של הגאון המרושע. מה שתום אומר זה שלא חושיו-הוא הם האשליה, אלא הסיפורים של הגאון המרושע על הצרפיציו שלו. על אותו משקל אפשר לומר שמורפאוס וחבריו יצרו להם עולם ווירטואלי דיסטופי-בריבוע ושהם עסוקים בניסיונות להשלות כמה שיותר אנשים שהאשליה הזו אמיתית. הנסיונות האלה לא מוצלחים ממש כמו נסיונו של הגאון המרושע.

מאמר יפה, תרגום לעניין, הערות רגל סבבה. סחתיין.
אכן מתבקש 181902
הנסיונות שלהם מצליחים משום שהם מצליחים להוציא את האנשים מהמטריקס (או להכניס אותם למטריקס אלטרנטיבי, זה לא משנה). הם הצליחו להדגים ולהסביר לשוהים במטריקס‏1, במושגים אותם הם מבינים וע"י הדגמות *חושיות* שמדובר באשליה.

הגאון המרושע לא יכול להוציא את תום מה"מטריקס", הוא לא יכול להדגים לו שהוא במטריקס והוא אפילו לא מסוגל למצוא את המושגים שיסבירו לתום מה יש מעבר למטריקס, ולכן נסיונו נכשל.
(או שהגאון סתם לא רוצה משום שהוא מסכים עם מה שאמרתי בפסקה הראשונה והוא יודע שאם הוא יוציא את תום מהמטריקס, זה יהרוס לו את מה שהוא ניסה להשיג מלכתחילה).

אי אפשר להאשים את תום בבורות על כך שאין הוא יכול לדעת את אשר אין לו *שום* אפשרות לדעת. תום נמצא במערכת סגורה ממנה אין שום אפשרות להתנתק. זה לא מטריקס, זהו *כל* עולמו.

תום הוא ספקן כארז ואם האח של הגאון המרושע יבוא גם הוא ‏2 ויבחר לתאר לו באופן שיקרי את אופים של הדברים כשלעצמם, גם אותו הוא ישלח לחפש תום במקומות אחרים.

________
1 אגב, זה ש-Matrix Refunded זה איכס של סרט, כבר אמרתי? אמרתי.
2 או סתם אם למילי יכנס ג'וק בראש והיא תתחיל ללמוד קבלה ותורת הנסתר (או סתם להגיד לו שאם הוא לא יודע אז היא בטח שלא תגיד לו).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים