181916
האמת היא, ובלי להתיחס לשאלה האם קצב היה צריך להגיד את מה שאמר או לא (לא), שאני לא ממש משוכנעת שלחרדים יש זכות בחירה. ה CASE STUDY שלי מתבסס על בחור אחד נחמד שבא אלי לחנות, שהוא פליט של מערכת החינוך החרדי. הוא בא אלי בנסיון לגשר על שנים של פער בורות שלא יאמן. הוא סיפר לי שהוא לא יודע כלום על הסטוריה עולמית או ישראלית, אז נתתי לו את פול ג'ונסון בתור התחלה (אני לא מכירה הרבה ספרי הסטוריה יותר קלים), והיה לו בעיות להתמודד אתו, פשוט בגלל שככל שג'ונסון מקיף, הבחור פשוט לא יודע כלום, ואין לו מסגרות בסיסיות של התיחסות. שלא לדבר על ספרות קלאסית, או על החור העצום שלו במדעים. כרגע הוא קורא ספרי לימוד של תיכון, כי אני ממש לא ידעתי כבר מה לתת לו. אז שקצב לא י@&$ן בשכל שאנחנו תינוקות שנשבו.
אבל הוא יותר מסכן 181930
אם זה כל כך חשוב לך, החרדים הם תינוקות שנשבו ביחס לתרבות המערבית בערך כמו שהחילונים הם תינוקות שנשבו ביחס לתרבות היהודית, ומכיוון שהראשונה מהותית יותר לחיים שלנו כאן, הם יותר מסכנים. איך זה משפר את המצב שלך?
אבל הוא יותר מסכן 181937
זהו עיוות קל של המציאות, משום שלחילוניים תמיד פתוחה הדרך לחזרה בתשובה, והמדינה תומכת בפעילות המובילה לכך (למשל, לימוד התנ"ך בכיתה ב' בבתי-ספר חילוניים באופן לא מסוייג כלל; פעילות חב"ד בבסיסי צה"ל במשך שנים רבות; ועוד). זאת, לעומת הקושי הרב בו נתקלים "מחזירים בשאלה" המנסים לפעול בחברה החרדית. ה"שבי" של החילוניים הוא מודע ומתוך בחירה, לעומת שביים של החרדים, שנוצר מתוך בורות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים