ארה''ב הברית של אמריקה 18215
גם אני אודה על המאמר, וגם אני אודה כי לא הכרתי את היוצר.
אשתמש בחלק קטן בו ציטטת מדברי הסופר ביחס להערכתו ל'אמריקה' וסלידתו מאירופאים המזלזלים בה.
גם אצלנו רווחת ההתייחסות ל'אמריקניזציה' כדבר שלילי. מבלי להיכנס לויכוח הערכי סביב מסחר חופשי, תרבות צרכנית, וכו', מוזר כי רוב המתפלמסים אינם מפקפקים בהגדרה הבסיסית של מהו 'אמריקני' ומהי תרבות ארה"ב.
תגובתי האוטומטית במקרים שאני נדרש להגיב לכגון זה היא שאין אמריקה. אין תרבות אמריקנית. ארץ כה גדולה, עם ריבוי תרבויות-משנה בה, רוחב גיאוגרפי (תרתי משמע), וניגודים כה בולטים בין מחוז למחוז, צפון לדרום, מזרח למערב - אל לה להיקרא בשם אחד.
התרבות האמריקנית כוללת ניגודים כה רבים, עד שכל אחד יכול למצוא בה כרצונו, כולל כלים לניגוח חלקים אחרים בה.
כמובן, שדבר דומה יכול להיאמר על כל ציבור גדול, ומעלה ספקות לגבי קטלוג של קולקטיבים בכלל, אך במקרה של ארצות הברית נראה הקיטוב בולט במיוחד. ארץ חדשה יחסית, רוויה תרבויות של המהגרים אליה, שופעת ניגודים גיאוגרפיים והיסטוריים - אך כזו שהדומיננטיות שלה בעולם התקשורת המודרני גורמת לכל זר לחשוב שהוא יודע מהי, רק בגלל שאכל במק'דונלס, או ראה קצת MTV.
טענה זו אינה מקובלת עלי 18224
המונח אמריקניזציה מתייחס להשפעה תרבותית שיש לתרבות האמריקנית על תרבות המדינות המצויות עמה בקשר, למשל ישראל ומדינות אירופה. להשפעה זו יש כיוון מובהק, או יותר נכון כמה כיוונים מובהקים, והם שבין היתר מקנים למונח קונוטוציה שלילית. המגוון התרבותי הרחב בארה"ב אליו את מתייחסת אינו שולל כיווניות זו. בדיונים באתר שציטטתי לרוב - http://virus.lucifer.com/ - שוחחתי אמנם עם אמריקאים משכילים שאינם נכנסים היטב לתבנית הנתחמת ע"י אמריקניזציה. בנסיבות אחרות פגשתי צעירים אמריקאים טפשים, חרמנים, שטחיים, קפיטליסטים, וכו', הנופלים יפה לתבנית הנ"ל. אנשים יש לכאן ולכאן, אך הכיווניות קיימת גם קיימת.
טענה זו אינה מקובלת עלי 18229
השארתי את הכותרת כי היא קולעת גם לתגובתי:
השפעה של תרבות על תרבות אחרת, X לצורך העניין, תלויה גם - ובעיקר! - באותה X.
לא הבנתי 18248
איך זה סותר את מה שאמרתי? ודאי שכיווניות האמריקניזציה תלויה בעיקר בתרבות האמריקנית, אך ההשפעה (לרעה לצורך העניין) אינה מותנית בכך שכל התרבות האמריקנית תהא כמקשה (שלילית לצורך העניין) אחת.
שלושה עוורים פגשו פיל... 18253
באיזה חלק פגשת, בחדק או בזנב?
ניתן לנתח 'כיווניות', כדי להשיג תובנות מעבר להתנסויות הספציפיות, כחלק מהבנת מאפיינים רחבים המשפיעים על ציבור, וכו'.
אך מה שאתה מתאר זו סתם הכללה.
האם צעירי ניו-יורק דומים לאלו של אוהיו? האם תושבי 'רצועת התנ"ך' דומים לאלו של דרום קליפורניה?
ארה"ב מורכבת מפסיפס אנושי ותרבותי עשיר, עוד הרבה יותר מאשר קיבוץ הגלויות שלנו, ומשמרת הבדלים יחד עם יצירת חדשים התלויים במאפיינים רבים.
לגבי ה'אמריקניזציה', קל להאשים את הקשר עם ארה"ב כגורם למיסחור וכו', אך נראה הגיוני יותר לקשר זאת לנטייה העוברת על העולם כולו, מי יותר ומי פחות. חלק מהצרפתים אמנם נהנים להאשים את מק'דונלדס בפגיעה בציפור נפשם (או קיבתם), אך נראה לי הגיוני יותר לשאול מדוע קהל הלקוחות (הצרפתי) גדול כל כך.
גם בתוך תרבות המיסחור יש פנים חיוביים ופנים שליליים, לא ראיתי שמאשימים את ארה"ב בהעלאת ערך היחיד, זכויות הפרט, כבוד לאוטונומיה אישית, ועלייה רצופה ברמת החיים של רוב מדינות העולם בכמה העשורים האחרונים.
מי שרוצה ללמוד קצת לגבי השפעות חברתיות של מאפיינים אלו ואחרים, רצוי שיעמיק קצת מעבר להכללה השטחית של 'אמריקניזציה'.
ארה''ב של אמריקה 18226
(הקיצור ארה"ב כולל בתוכו את המילה "הברית")
צודק. לראיה, אף אחד לא נשמע מבקר על ימין ועל שמאל ארצות שנשלטות ע"י דיקטטורה או רעות חולות אחרות - הביקורת עולה כשמשהו ראוי לביקורת. ראוי - במובן הטוב של המילה.(:
הבעיה האמריקאית 18256
"In the Far West, the United States of America openly claimed to be custodians of the whole planet. Universally feared and envied, universally respected for their enterprise, yet for the complacency very widely despised, the Americans were rapidly changing the whole character of man's existence. By this time every human being throughout the planet made use of American products, and there was no region where American capital did not support local labour. Moreover the American press, gramophone, radio, cinematograph and televisor ceaselessly drenched the planet with American thought. Year by year the aether reverberated with echoes of New York's pleasures and the religious fervours of the Middle West. What wonder, then, that America, even while she was despised, irresistibly moulded the whole human race. This, perhaps, would not have mattered, had America been able to give of her very rare best. But inevitably only her worst could be propagated. Only the most vulgar traits of that potentially great people could get through into the minds of foreigners by means of these crude instruments. And so, by the floods of poison issuing from this people's baser members, the whole world, and with it the nobler parts of America herself, were irrevocably corrupted."

(Olaf Stapledon, "Last and First Men", Chapter II, "Europe's Downfall").

קטע זה הוא מתוך ספר שנכתב בשנת 1931, ומתייחס לאמריקה של אחרי מלחמת-העולם השניה (שגם היא עצמה היתה תחזית בדיונית בספר). ובכל זאת, הוא מסביר באופן מצויין את הבעיה של השפעת ארה"ב על העולם.

"But these best [people of America] were after all a minority in a huge wilderness of opinionated self-deceivers [...] For this was essentially a race of bright, but arrested, adolescents. Something lacked which should have enabled them to grow up."

(ibid.)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים