תקווה חדשה 182212
במהלך החודשים האחרונים היו מגעים אינטנסיבים בין הממשלה הקולומביאנית לבין המיליציות הימניות. המגעים הגיעו לשיאם אתמול, כאשר אחת המיליציות הגדולה החלה להתפרק מנשקה, תמורת חסינות ותוכנית שיקום לאנשיה.
ארגוני זכויות אדם קולומביאנים ובנ"ל מותחים ביקורת קשה על העיסקה, וחוששים שהחסינות תאפשר לפושעים שביצעו טבחים איומים, אונס, התעללויות ושאר פשעים נגד האנושות לצאת לחיים האזרחיים ללא משפט וללא עונש (למרות שהחסינות מתייחסת רק לעבירות של מרד). טענה נוספת המושמעמת היא שהמהלך התקשורתי מיועד להסוות פעילות הפוכה: במקום החזרה של אנשי המיליציות הימניות לחיק המדינה, המשמעות האמיתית של המהלך היא הטמעה של ראשי המיליציות הימניות בהנהגת המדינה. חיזוק לטענה זו אפשר למצוא בהתבטאויות של כמה ממנהיגי המיליציות, שמצהירים שהם פונים לפעילות פוליטית. גם חילופי הגברי בשדרת הפיקוד בצבא יכולה לרמוז על כיוון שכזה: מפקדים רבים הודחו מהצבא (בגלל עבירות שחיתות, אי יעילות, ומעורבות בפשעי מלחמה), אך חלק מהמפקדים החדשים נראים בעלי דעות נציות אף יותר, כמו הרמטכ"ל החדש.
ולמרות הכל, המהלך משרה אווירה מאוד חיובית ופותח פתח לתקוות חדשות. חשוב לציין שהמהלך לווה בעימותים צבאיים קשים בין המיליציות השונות - אלה שהתנגדו להתפרקות מהנשק ואלה שתמכו בכך (אתמול התפרקה רק מיליציה אחת, ויש עוד רבות). חשוב גם להזכיר, שכל זאת מתבצע בתקופת שלטונו של נשיא מהימין הקיצוני. זה מזכיר לי את מה שנאמר עלינו: בישראל, רק השמאל יכול לעשות מלחמה ורק הימין יכול לעשות שלום..

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים