אממ...פעם ראשונה בטרויוה. אבל... 183114
אל תשאל- זה זאביק השועל, לדעתי.שאומר "אל תשאל" ומבטל את קיומו של עורך הטריויה.

כלומר, לחפש וולפים?
כך ציווה זאביק 183115
נשמע מבטיח! אבל אולי הכוונה דווקא לשועל? "גברת ראשונה" נשמעת יותר foxy מ-wolfish.
ג'וני שועלי? 183119
קלוש קצת ("נמשלו"?).
ג'וני שועלי! 183137
צר לי על הקלישות. כוונתי אכן היתה לג'וני שועלי. "נמשל" רק בכך שאם בוחנים את "שועלי" כמילה עברית (במלרע), משמעותה היא "כמו שועל".

אני מתייחס לשאלה כפתורה, למרות שלא אמרת למה ציוויו אינו חביב על אסטרולוגים; אני מניח שזה כמעט מובן מאליו. ברכות לך; לקורא נבוך, שעלה על הגברת השועלית של הנדריקס (להשלים: מדוע היא הגברת *הראשונה* שלו?); ובעיקר לגילית, על דריכתה הראשונה, והמרשימה, בשלולית הטריוויה שלנו.
אל תחפשי משמעויות בשמים... 183139
אתה רואה את הסימן הזה כאן -> * ? זה הדם שנשאר מזה שהטחתי את הראש במסך.
אה, 183141
"משמעויות בשמיים"? לא זוכר אם זה "אל תחפשי" או "את תחפשי"...
אל 183142
תודה 183143
(למה השיר המושמע שם ברקע הוא קלפטר?)

שועלי (ו-"רעש") הם מאוד "אינדי" (דומני שנענע היתה חברת-הבית שלהם), ויכול להיות שהוא היה מתנגד לתואר "רוקר". אבל אף אחד לא יסרב להיקרא "עמית" של הנדריקס, בכל קליבר.
תודה 183145
אתה בכלל לא יכול לסרב להיקרא עמית :)
אכן :-) 183147
תגיד, הבנת למה foxey lady (כך במקור) היא הגברת הראשונה? אני בינתיים לא. השיר לקוח מאלבום הבכורה של ג'ימי, אבל יש שם עוד בחורות, לפניה.
אכן :-) 183150
לא. גם לא מצאתי פרט ביוגרפי תואם. אולי קשור לשיר נוסף על "ליידי" : Electric Ladyland
ממנועי החיפוש מוסרים לי 183152
שזה גם השם של אולפן ההקלטות שהנדריקס הקים
You know you are a true heartbreaker, huh 183168
מי אמר שהמציאות פשוטה.

יש לי דיסק של Are You Experienced, האלבום הראשון של ג'ימי הנדריקס, בהוצאה מ-‏1997. השיר הראשון בו הוא Foxy Lady. בחוברת יש מאמר על האלבום מאת דייב מארש. אני מצטט:

Jimi Hendrix and company... did it from the very first note of the very first song: The stop-time blues pulse of "Purple Haze" (outside the U.S., it was "Foxy Lady", but the point's the same).... That's one reason why it's fundamentally important that Eddie Kramer and John McDermott have restored the original running orders. You have to start with the Big Bang to get where Jimi wanted to take you.
(קריימר ומקדרמוט הם האחראים על הרימסטר)

חדי העין יבחינו שמארש לא עקבי במיוחד בנוגע לקריטיות של בחירת השיר הראשון. אבל אפשר להסיק שלפחות בחלק מההוצאות גברת שועלית היא אכן הראשונה, ולפחות לדעת מי שהיה מעורב בעניין מקרוב (אדי קריימר היה המהנדס בהקלטה המקורית), זה משקף איזו אמת היסטורית. דעתי האישית, אגב, היא מעורבת. Foxy Lady, בעיני, הוא בדרגה אחת לפחות מעל כל יתר השירים באלבום (אם כי מבין השאר, אכן Purple Haze הוא הטוב ביותר). האלבום נפתח במפץ גדול, כפי שכתב מארש, אבל זו הבטחה שלא מתממשת במלואה בהמשכו.

ה-huh הזה בסוף השורה הראשונה (כאן בכותרת), כפי שהנדריקס שר אותו, הוא בעיני תמצית הרוקנרול בהברה אחת.

ובמענה לקריאה המוצדקת בתגובה 183167, הנה פתרון רשמי מלא:

השלושה נמשלו לשועל: Foxy Lady הוא שירו הראשון (לפי אסכולה מסוימת) של הרוקר האמריקאי ג'ימי הנדריקס. הרוקר(?) הישראלי ג'וני שועלי, בלהיטו הגדול ביותר 'עכשיו', שר: "אל תחפשי משמעויות בשמים", מה שמן הסתם לא ימצא חן בעיני אסטרולוגים; ובשירו של ע' הלל 'ככה סתם', נאמר: "יה בה יה, אל תשאל, כך ציווה זאב'יק השועל". ואילו עורך הטריוויה רוצה מאוד שתשאלו.
תודה! 183172
תודה 183155
אינדי ורוק לא בהכרח סותרים. אינדי הוא נישת פעולה עצמאית, רוק הוא בסיס מקצבי שהתפתח לדרך חיים.
עזור לאייל להכנס ללולאה 183169
אוף, אני כל כך אייטיז. אאוט אוף דה לופ נואשות. אינדי מנוגד לרוק? אתה יכול להרחיב?
עזור לאייל להכנס ללולאה 183184
כמו שאמרה ברקת, אינדי ורוק הם שני מושגים שאינם מאותה קטגוריה, ואי-אפשר לומר שאחד מנוגד לשני. מה שכן, "רוקר" הוא מין ביטוי מיינסטרימי כזה (לפחות לאזני האייטיזיות לא פחות משלך), ומיינסטרים זה כן לא-אינדי, בערך.

בקיצור, רציתי להגיד משהו פשוט וסתם סיבכתי: "רוקר" לא מתלבש לי על ג'וני שועלי וזהו. אפשר בהחלט להתווכח עם זה.

(ואגב, אם מוחי היגע היה חושב על "משמעויות בשמיים" קצת יותר מהר, הייתי אולי מבין לבד את הנמשלות של "שועלי" ולא הייתי מאשים ממציאי שאלות חפים מפשע בקלישות הגדרתית, כך שאתה יכול להתעלם מההיסוס בתגובה 183119 ואין צורך להתנצל).
Foxy Lady 183130
זה לא איזה אלבום של שר?
Foxy Lady 183132
וגם זה (גימי הנדריקס)
שועל במנוסה? 183133
יש איזה שיר של פורטיס בנושא.
יפה 183135
ולבעיית הקליבר: פורטיס באמת הרבה יותר רציני מסוני בונו :-)
שועל במנוסה? 183136
נראה לי שזה הכיוון. הדגש הוא על "נמשל". הגברת של הנדריקס נמשלה לשועלה (אבל בעצם היא לא "הראשונה", המ...). הגברת של פורטיס היא "כמו שועל במנוסה" וזאביק מכונה "השועל". עכשיו למישהו יש רעיון לציווי שאינו חביב על אסטרולוגים אצל פורטיס, למה רומז ירדן ב"קליבר", ואולי לגברת אחרת שנמשלה ל"שועלה" אצל רוקר אמריקאי?
Foxy Lady 183134
שתי הצעות מוצלחות. שר מוכרת כיום יותר בזכות עצמה מאשר בתור "הגברת הראשונה" של סוני, אז ההגדרה קצת מוזרה; מצד שני התקליט הוא מהתקופה ההיא (1972). אין לי מושג מי השועלה של הנדריקס.

ומי בישראל *נמשל* לשועל?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים