ישירות מופרזת? 183377
מפקד בסיס האימונים של חטיבת הצנחנים בדרום הארץ אלוף-משנה אהרון חליווה, אמר ב"שיחת מוטיבציה" לעידוד מאות טירונים, לפני יציאתם לגיבוש ליחידות מובחרות כי "בחוץ מתחוללת מלחמה ויש סיכוי שחלק מכם תשובו הביתה בארון עטוף בדגל ישראל". בעקבות השתיקה שהשתררה באולם, הוסיף אל"מ חליווה, כדי לחדד את הנקודה: "אם לא הבנתם - התכוונתי לארון מתים".

אחד החיילים שנכח בשיחה סיפר: "היתה תדהמה גדולה מאוד ... אף אחד לא ציפה למשפט כזה, עברה בי צמרמורת. כל השבוע אנחנו מדברים על זה, מין הומור שחור כזה על ארון מתים". חייל אחר אמר: "המפקד הזה הוא כמו אלוהים בשבילנו, כולם פה מלאי מוטיבציה ורוצים להגיע להכי טוב שיש, ובמקום להחדיר בנו ביטחון, הוא נותן תחושה לא טובה. אתה מרגיש כאב בלב כשאתה שומע דבר כזה". היו גם חיילים שחשו אחרת ואמרו שאל"מ חליווה פשוט תיאר את המציאות הקשה, אולם ייתכן שהיה צורך לרכך את הדברים. בשיחה עצמה לא העז אף אחד מהחיילים להתייחס לאמירה.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "כחלק מקליטת הטירונים החדשים בבסיס האימונים של הצנחנים, ניתנת לטירונים הזדמנות לשוחח עם מפקד היחידה. במהלך השיחה מדבר המפקד על ציונות וערכי צה"ל ונותן סקירת מצב על פעילותן של היחידות המבצעיות של הצנחנים.

"האמירות המובאות בכתבה אינן עומדות בפני עצמן, אלא כחלק מאותה שיחה שמטרתה להבהיר לחיילים שהינם נכנסים למערך הלחימה, שכולל מטבעו סיכונים מסוימים, ולכן יש לראות זאת בהקשר הכולל. עם זאת, יש באופן הצגת הדברים מידת ישירות מופרזת".


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים