חסר לי משהו 18340
מה עומד מאחורי פעולות החיזבאללה? לאיזו תכלית הוא מעוניין "לשמר את מעמדו כגוף הלוחם בישראל"? מה היתרונות שהמעמד הזה מקנה או עתיד להקנות לחיזבאללה (או למנהיגיו)?
חסר לי משהו 18342
כל עוד החיזבאללה נתפס כגוף לוחם, אין לגיטימציה בלבנון לדרישות לפירוק מיליציה זו מנשקה - מוקד כוח עצמאי בלבנון שאינו מציית לשלטונות ביירות.
ברגע שהחיזבאללה יחדל מלהיות גוף לוחם, הוא יצטרך להפוך למפלגה פוליטית בלבנון או להיעלם. בתור מפלגה, הארגון לא יוכל להחזיק כוח צבאי, וכמו כן העם הלבנוני ישפוט מפלגה זו לא רק לפי מצעה המדיני אלא גם (ואולי בעיקר) לפי מצעה החברתי-דתי: מדינת הלכה איסלאמית כמו באיראן. יש להניח שרוב הלבנונים מתנגדים למשטר כזה (המיעוטים הנוצריים, דרוזים ומוסלמים-סונים - האחרונים יתנגדו למדינת הלכה הנשלטת בידי השיעים, וכמובן גם אותו חלק של השיעים בלבנון שלא רוצה במדינת הלכה).
מטבע הדברים, האהדה לחיזבאללה צפוייה לדעוך אם וכאשר ייהפך מארגון טרור למפלגה לכל דבר, לאור הדברים שציינתי, ואז תהיה התנגדות לפעולות חיזבאללה במישור החברתי-דתי, פעולות שהיום לא זוכות לתשומת לב רבה בישראל (אינני יודע עד כמה הלבנונים עצמם מתייחסים לפעולות אלו).
חסר לי משהו 18346
אך האם האהדה לחיזבאללה כיום (הנובעת מהיותו מזוהה עם מלחמה בישראל) מסייעת לו להשגת מטרתו (הנהגת משטר שלדבריך רוב הלבנונים מתנגדים לו) בהווה? האם, לדעתך, כוונתו של החיזבאללה לצבור כח צבאי כדי להשתלט בכח על השלטון (אם אלה הם פני הדברים - מדוע השלטון הנוכחי לא עושה לריסון החזיבאללה כשהדבר עוד אפשרי)?
הכל במקומו מונח... 18357
למעשה, הנהגת משטר איסלאמי דתי הינו סעיף מזערי במצע הפוליטי של מפלגת החיזבאללה. כן, החיזבאללה היא מפלגה לכל דבר בעלת ייצוג מכובד בפרלמנט הלבנוני והשפעה רבה בלבנון, אך עד עתה, כפי שנאמר, היא קיבלה לגיטימציה מלאה בתור הארגון הערבי היחיד שפועל נמרצות כנגד ישראל.
והתשובה לשאלתך נמצאת במשפט האחרון: כל עוד החיזבאללה ימשיך להיות לנו לרועץ, היוקרה שלו תישמר איכשהו. כמובן שהיוקרה נפגעה קשות עם יציאתנו מלבנון והתחלת הקריאות ליציאת הצבא הסורי משם גם כן, אך "תפירת" העילה המגוחכת באזור הר דב העלתה אותה במקצת. והמטרה? תעסוקה. כמו כל ארגון, החיזבאללה מתפרנס מעיסוקיו. הובלת הדגל נגד ישראל מעניקה לו מושבים בפרלמנט. לכן חשובה מאוד החזית הפעילה. חיזבאללה מובטל זה חיזבאללה מת, מכיוון שכפי שכבר נכתב, המצע שלו לעולם לא יתקבל בזכות עצמו במדינה עם אוכלוסיה נאורה יחסית, כמו לבנון.
מי אמר ? 31531
מי אמר שמפלגה לא תוכל להחזיק כח צבאי ??? למרות שלנו זה נראה ביטול הדמוקרטיה דברים כגון אלו קורים... ראה למשל את המפלגה הנציונל-סוציאליסטית של היטלר... הכח הצבאי שלה הוא מה שהפך אותה לכח כל כך עוצמתי והכל נעשה בהתאם לחוקים ה"דמוקרטים" כביכול של ממשלת גרמניה... ותראה מה נגרם מכך...

למרות שאני לא חושב ששואה שניה תגרם מהחיזבאללה, אני פוחד מהפיכתה של החיזבאללה למפלגה, כי אז גם יהיה לה כח תקשורתי נרחב יותר ויהיה לה קול באוזני העולם...
מי אמר ? 31602
החיזבאללה הוא מפלגה לכל דבר, עם נציגים פוליטיים בפרלמנט הלבנוני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים