האם מסלול האלקטרון נשאר קבוע בסופרפוזיציה? 185941
ראשית, יכול להיות שלא הבנתי בדיוק את העקרון שמאחורי הסופרפוזיציה, לפחות לא במימד החומר...ייתכן ואין לי את הכלים הדרושים כדי להבין (השכלה תיכונית בנתיים).
ניקח את ניסוי מספר 6, אחרי שהחלקיקים יצאו משדה Y. נשגר רק אלקטרון אחד וננסה לבדוק האם הוא עם ספין Y מעלה או מטה. נגיד ויש לנו דרך לבדוק את זה בלי להפריע למערכת, מה שיגרום לו להמשיך במסלולו עד ל"קריסה הסופית" כאשר הוא נבלע בלוח צילום - מדידה שתתאפשר בעזרת תגובה שלו עם פוטון ששוגר בצורה מבוקרת, או משהו כזה. ניקח עוד מדידה כזאת, בשלב יותר מאוחר של "המסלול" שלו. האם באופן חד משמעי התוצאות יצאו זהות? (כלומר, אם במדידה הראשונה ראינו כי האלקטרון נמצא "במסלול העליון" אזי גם במדידה השנייה הוא יהיה במסלול העליון?) או שמא כשאתה אומר "קריסה אקראית", האקראיות היא לא רק לגבי איזה מסלול יבחר האלקטרון, אלא בכלל מה יהיה מיקומו מבין ה-‏2 האפשריים, בכל זמן נתון?
האינטאוציה, כמובן, אומרת לי כי האלקטרון ימשיך במסלול ואי הודאות לגבי מיקומו מתרחשת רק אחרי שהוא יצא משדה Y, ואם אנו נדע בוודאות כי הוא במסלול העליון אזי הוא ינוע לאורכו עד לשדה הבא. אבל אתה מדבר על דברים שנוגדים את האינטואיציה, אז רציתי לברר מי צודק :) ...
האם מסלול האלקטרון נשאר קבוע בסופרפוזיציה? 185983
אבל אין לנו דרך לבדוק את "זה," דהיינו, את הספין Y למעלה או למטה, מבלי להפריע למערכת. זו בדיוק הנקודה.
האם מסלול האלקטרון נשאר קבוע בסופרפוזיציה? 186069
אוקיי, אז פרקטית זה לא יתכן, אבל תיאורתית - מה אומרת תורת הקוואנטים?
האם מסלול האלקטרון נשאר קבוע בסופרפוזיציה? 186070
תורת הקוונטים אומרת שזה בלתי אפשרי. כל מדידה משפיעה על התוצאה.
האם מסלול האלקטרון נשאר קבוע בסופרפוזיציה? 186074
סליחה שאני מנדנד, אבל...
"אבל דווקא על-ידי שיגור מבוקר של פוטונים בודדים, ומעקב אחרי מסלולם, אפשר לפעמים 'לעקוב' אחרי האלקטרון הבודד מבלי להפריע לו יותר מדי"...(פסקה 3 אחרי תמונת ניסוי 7). זה לא יעבוד?
ושנית...מבחינה תיאורתית - האם הקריסה של אלקטרון אחד מתבצעת בשלב ה"התפצלות", שבו הוא בוחר דרך איזה מסלול ילך (קורס לאיזה מסלול), או שבשלב הבדיקה - האלקטרון נמצא ולא נמצא בשני המסלולים עד אשר בשלב הבדיקה הוא חייב "לבחור מסלול"?
האם מסלול האלקטרון נשאר קבוע בסופרפוזיציה? 186147
מספיק פוטון בודד כדי להשפיע על תוצאת המדידה, ככה זה. האלקטרונים הם כל כך קלים, שאפילו אינטרקציה בינם ובין פוטון בודד תשפיע על מסלולם.
לשאלתך השניה, לפי התאוריה הנפוצה, הקריסה מתרחשת בזמן המדידה או הבדיקה. מצד שני זאת תאוריה בעיתית (במערכות מורכבות הקריסה מתרחשת בו זמנית בכל חלקי המערכת ללא שמירה על עקרון הסיבתיות) ויש לא מעט פיזיקאים שמנסים לגבש תאוריות קוונטיות ללא קריסה. (למשל עולמות מרובים)
האם מסלול האלקטרון נשאר קבוע בסופרפוזיציה? 186516
על-פי תורת הקוונטים, אם הפוטון הראשון ששיגרת מאפשר לך לדעת שהאלקטרון עובר כרגע במסלול העליון, אז ''הקרסת'' אותו למסלול העליון, ומדידות חוזרות ימצאו אותו שם. למרות שאחרי ההתנגשות עם הפוטון האלקטרון בכל זאת יגיע ליעדו, ההתנגשות הזו כן ''הפריעה'' למערכת במובן זה. האינטואיציה שלך צדקה כאן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים